Забудовник вимагає 300 тисяч гривень на судові витрати з архітектора "Квітів України"

Фото: Facebook / Зберегти Квіти України

Ситуація з "Квітами України" досі невизначена. Після засідання щодо апеляції з авторського права архітектора Миколи Левчука, яке суд не задовольнив, сторона забудовника затребувала у нього 300 тисяч гривень на судові витрати. Про це 21 березня повідомили у спільноті "Зберегти Квіти України".

У спільності зазначили, що це звичайна практика, коли сторона, яка виграла, встановлює суму для відшкодування: "Проте такої гігантської суми ми не очікували, оскільки 300 000 грн — сума непідйомна для однієї людини!".

Рішення про остаточну суму ухвалюватиме та сама колегія суддів, яка винесла попереднє рішення на користь забудовника. Активісти додали, що будуть домагатися зниження суми відшкодування. Засідання, де забудовник вимагатиме суму, відбудеться 10 квітня.

Архітектор Микола Левчук збирається йти до Верховного суду. Адже, на думку адвокатів, апеляційний суд взагалі не відповів на подані аргументи: "Цей кейс є унікальною справою, яка має значення для формування подальшої правозастосовчої практики. І відповідатиме на одне важливе питання — "Чи є в Українських архітекторів права на свої твори?".

Активісти під судом, де розглядалась справа "Квітів України". Фото: facebook.com/taras.grytsiuk

Що відомо про справу "Квітів України"

Будівля "Квіти України" знаходиться за адресою: вулиця Січових Стрільців, 49. Вона була зведена у стилі модернізму у 1983-1985 роках за проєктом архітектора Миколи Левчука. У 1986 році "Квіти України" були відзначені премією Спілки архітекторів як будівля року.

Там розміщувалася оранжерея для флористів і квітковий магазин. Останні десятки років будівля перебуває в приватній власності.

На початку червня 2021 року зʼявилось повідомлення про реконструкцію будинку — його планували перетворити на офісний центр із паркінгом. У відповідь активісти розібрали будівельний паркан, заблокували техніку та влаштували цілодобові чергування біля будинку.

Архітектори показали, як може виглядати будівля "Квіти України"

6 серпня 2021 року міністр культури Олександр Ткаченко підписав указ щодо визнання будинку "Квіти України" пам’яткою архітектури монументального мистецтва місцевого значення. Цей статус означає, що її не можна зруйнувати або перебудувати, а можна тільки реставрувати.

Одночасно з цим архітектор "Квітів" Микола Левчук подав позов до суду проти нового власника й автора концепції реконструкції про порушення своїх авторських прав і про відшкодування моральної (нематеріальної) шкоди. 28 липня 2022 року стало відомо, що суд не задовольнив позов архітектора.

А у грудні активісти спільноти "Зберегти Квіти України" повідомили, що будівлю позбавили статусу пам'ятки архітектури й монументального мистецтва.

Микола Левчук. Фото: facebook.com/Save.Kvity.Ukrainy

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: culture@suspilne.media. Ваші історії важливі для нас!

Вибір редакції