"Про Ігната…", "Як зробити запаморочливу кар’єру (інструкція)". Херсонці в окупації створювали мультики

Ексклюзивно
Мультфільм про посттравматичний синдром "Post T" Фото надав Устин Данчук

"Про Ігната…", "Як зробити запаморочливу кар’єру (інструкція)". Ці мультики поширені у соцмережах і стали вірусними. Їх створили херсонські кінематографісти, які починали працювати в окупованому місті. Щоб приховати імена, вигадали творчу студію "Муха на дрючку". Під цим брендом виходить вже їхній третій мультфільм.

Суспільне поспілкувалось з одним із кінематографістів, співавтором сценаріїв Устином Данчуком.

Команда Кіношколи з Херсона. Фото надав Устин Данчук

Мультик "Про Ігната…" був створений в окупованому місті. Максимально лайливий і жорстокий, говорить Устин. Це пародія на російський мультфільм про хлопчиків Івана та Миколу, які товаришували, але згодом Микола став дружити з іншими, за що його треба було побити. Пропагандисти намагались пояснити своїм дітям причини вторгнення в Україну.

"Я пам’ятаю, що цей мультфільм викликав у нас максимальне обурення. Насправді це насильство над дітьми – це відверта безсоромна пропаганда. Дуже тупа і агресивна. У нас така була реакція – абсолютний гнів, абсолютна лють на цей продукт. І в той же день, як тільки ми його побачили, ми сіли писати сценарій пародії на цей мультфільм. І мета була – зробити цю пародію максимально неполіткоректною, максимально злою, тобто цей мультфільм майже повністю складається з якоїсь "похабщини", матюків і жорстокості. Тому що мало того, що вони приперлись в наш дім, в наше місто, так вони це й своїм дітям, на майбутнє покоління промивають мозок, щоб вони ненавиділи нас, щоб вони ставали гарматним м’ясом для цієї нескінченної війни", розповів Устин Данчук.

З поширенням першого мультика допоміг український аніматор Микита Лиськов. Згодом "Ігнат" став вірусним. Саркастична пародія на пряму Геббельсівську пропаганду мала спрацювати і підняти дух українців, сказав Устин Данчук. Після того, як він виїхав влітку з окупованого Херсона, йому доводилось давати інтерв’ю різним виданням, в тому числі й закордонним, де він мав пояснювати, що відбувається в Україні.

"Мені доводилось використовувати оцю метафору: уявіть, що вас сусід припхався до вас додому і оселився у вас на кухні, забрав її, качає права, розкидає сміття і бруд в коридорі. Що ви будете робити? Ось мультфільм про Ігната, це оце порівняння, оця метафора перетворена на мультфільм", сказав Устин.

Мультфільм про колаборантів "Як зробити запарочливу кар’єру" Фото надав Устин Данчук

Команда "Муха на дрючку" це Володимир Рейнхарт, художник і аніматор. Устин Данчук – співавтор сценаріїв та режисер. Андрій Польшин – аніматор. Озвучує мультики актор Херсонського обласного театру імені М. Куліша Микола Степаненко. Кінематографісти й аніматори наступним після "Ігната" створили мультик про херсонських колаборантів – інструкція, як зробити запаморочливу кар’єру.

"Ми намагались дослідити причину, чого люди зраджують і хто саме зрадники, щоб пояснити світові, що зрадники – якийсь непотріб, маргінали чи корумповані наскрізь політики. Сприймати їх як якусь владу, як писали у багатьох солідних західних ЗМІ, це було смішно. Ми ж знаємо, хто ці люди, ми ж знаємо, що це абсолютний маргінес і сміття людське", сказав Устин Данчук.

Третій мультик "Post T" зараз на постпродакшені. Він про досвід війни і про посттравматичний синдром, який, говорить Устин, певною мірою проявлятиметься в кожного.

"Ідея була Володимира – показати, як людина хоче абстрагуватись від спогадів про війну за допомогою музики. Людина ходить весь час в навушниках, щоб ізолюватись від спогадів. Без навушників потрапляє у світ жахливих спогадів. Я написав сценарій. Анімацію зробив Володимир в Херсоні, більшу частину після деокупації. Мультфільм вийшов дуже агресивний, дуже жорстокий, бо ми розуміємо, що не можна уникати цих жахливих подробиць, треба за допомогою мистецтва їх показувати", сказав кінематографіст.

Мультфільм про посттравматичний синдром "Post T" Фото надав Устин Данчук

Крім цих анімацій, херсонські митці створюють коротенькі відео по 10-15 секунд для різних соцмереж. Це їхній спосіб підтримати українців у важкі часи: мовою мистецтва передати все, що зараз переживаємо.

Читайте також

Виїхав з окупації та розпочав власну справу. Історія херсонця, який переїхав на Київщину

Херсонський арт хаб відвідав "культурний десант" на чолі з музикантом Колею Сєргою

"Херсонці довели, що справжні українці і хочуть жити в Україні" — річниця спротиву окупаційним військам

Річниця спротиву у Херсоні та зміна комендантської години в області. 384 день війни: хроніка подій на Херсонщині

Читайте нас у Telegram: Суспільне Херсон

Підписуйтесь на Суспільне Херсон у Viber