Нідерланди можуть надати Україні 18 танків Leopard 2

Премèєр-міністр Нідерландів Марк Рютте під час економічного форуму у Давосі, 19 січня 2023 року, фото: AP

Нідерланди мають намір передати Україні 18 танків Leopard 2, які вони взяли оренду у Німеччини.

Про це сказав прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте в інтерв'ю F.A.Z.

"Ми взяли їх в оренду, а це означає, що ми можемо їх купити, а це означає, що ми можемо їх подарувати", — заявив Рютте.

Водночас він зазначив, що рішення ще не ухвалено, але передача може відбутися одночасно з іншими країнами, такими як Фінляндія та Португалія.

"Я з великим розумінням ставлюся до українського запиту", — сказав голова нідерландського уряду.

Він додав, що тепер рішення про постачання Leopard має ухвалити німецький уряд. Якщо Німеччина відмовить, то Польща, Фінляндія, Португалія "і ми самі" повинні будемо розглянути питання про те, чи запитувати експортну ліцензію і постачати танки на двосторонній основі.

"Але ми ще не на тому етапі, і я не хочу чинити тиск на Німеччину", — продовжив Рютте.

Що відомо про передачу танків Leopard Україні

11 січня президент Польщі Анджей Дуда під час зустрічі президентів Люблінського трикутника у Львові повідомив, що Польща передасть Україні роту німецьких важких танків Leopard. Від початку повномасштабної збройної агресії Росії проти України Польща передала Україні озброєння і техніки приблизно на 10 млрд злотих (понад 2,2 млрд доларів).

На брифінгу після зустрічі президент Володимир Зеленський зазначив, що очікує на передачу танків й від інших союзників України.

Секретар РНБО Олексій Данілов в ефірі телемарафону на Суспільному заявив, що українські захисники зможуть освоїти передані західними партнерами танки Leopard за лічені тижні.

Європейський парламент закликав канцлера Німеччини Олафа Шольца без зволікань поставити основні бойові танки Leopard 2 в Україну.

Однак Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус на зустрічі Консультативної групи з питань оборони України у форматі "Рамштайн" 20 січня заявив, що "єдиного підходу до питання надання танків Leopard немає", і рішення ухвалено не було. Пісторіус також зазначив, що "враження, що є коаліція, де на заваді стоїть лише Німеччина, є оманливим".

22 січня міністерка закордонних справ ФРН Анналена Бербок запевнила, що Німеччина не заперечуватиме проти можливої передачі Польщею Україні танків Leopard 2.

25 січня німецьке видання Der Spiegel написало, що після кількох місяців дебатів канцлер Шольц вирішив погодити постачання бойових танків в Україну. Бундестаг 25 січня розгляне питання можливих поставок танків Leopard з Німеччини в Україну.

Leopard 2 — основний бойовий танк, створений німецьким підприємством Краус-Мафай. Leopard 2 став наступником успішної розробки тієї ж фірми — основного бойового танку Leopard 1. Виробництво Leopard 2 розпочалось у 1979 році. Взятий на озброєння збройних сил Австрії, Канади, Чилі, Данії, Фінляндії, Німеччини, Греції, Нідерландів, Норвегії, Польщі, Португалії, Сінгапуру, Швейцарії, Швеції, Іспанії та Туреччини.

Читайте також

Фінляндія обговорює створення підрозділу танків Leopard для України

США схиляються до передачі Україні танків Abrams — The Wall Streat Journal

Іспанія готова відремонтувати свої танки Leopard 2 для України за місяць — El Mundo