До "Софії Київської" прибув черговий вантаж гумдопомоги для українських музеїв

Ексклюзивно
Фото: Дар'я Григоренко/Суспільне

До Національного заповідника "Софія Київська" прибув 21-й гуманітарний вантаж із Німеччини. Він призначений для збереження національної культурної спадщини, що опинилася під загрозою знищення внаслідок повномасштабної російської агресії. Представники вітчизняних музеїв прибули до заповідника, щоб прийняти і розподілити гуманітарну допомогу від Міністерства культури Німеччини та Українського центру мистецької допомоги в Німеччині.

Фото: Дар'я Григоренко/Суспільне

У складі вантажу — 72 потужних генератори (до цього музеї вже отримали понад 90), осушувачі та зволожувачі повітря, гігрометри, павербанки, набори інструментів, пакувальні матеріали та інше обладнання.

Розвантаження гуманітарної допомоги від німецьких партнерів. Фото: Дар'я Григоренко/Суспільне

Генеральна директорка Національного заповідника "Софія Київська" Неля Куковальська розповіла кореспондентці Суспільного Дар'ї Григоренко подробиці отримання гуманітарної допомоги від партнерів з Німеччини.

"Усе почалося ще з перших днів війни, коли наш давній друг Стефан Дьомпке (Stephan Dömpke) перейнявся проблемами музейників, евакуації, пакуванням предметів під час повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Він зібрав музейників, своїх друзів, і вони прислали перші вантажі з гуманітарною допомогою. Це було ще в березні", — розповідає Неля Куковальська.

Потім, за її словами, до ініціативи приєднались громадські організації, далі — міністерство культури Німеччини, яке почало фінансувати великі затратні проєкти з надання гуманітарної підтримки українським музеям.

Загалом з березня 2022 року завдяки підтримці Міністерства культури Німеччини, яке виділило понад 3 млн євро, та Українського центру мистецької допомоги в Німеччині до більш як 250 музеїв із центральної, східної та південної України прибули понад 20 вантажівок, які доставили дві сотні тонн гуманітарного вантажу.

Генератори у складі гуманітарного вантажу для українських музеїв. Фото: Дар'я Григоренко/Суспільне

Потужний генератор на 100 кВт отримав і Національний заповідник "Софія Київська". За словами гендиректорки, прилад повністю забезпечить потреби в електроенергії всього архітектурного ансамблю під час надзвичайних ситуацій.

"Це дуже важливо, тому що ми не можемо залишити "Софію" без обігріву взимку і не маємо допустити зменшення чи збільшення температурних і вологісних показників, щоб не зашкодити пам'яткам", — пояснила Неля Куковальська.

Крім того, заповідник отримав сканер формату А3 для того, щоб відсканувати унікальний фонд архітектурної графіки. Він допоможе прискорити роботу з перенесення музейних фондів на цифрові носії. Моделі у форматі 3-D дають не лише об'ємні зображення пам'яток, а й креслення в реальних розмірах.

Керівниця заповідника "Софія Київська" зауважує, що найцінніші об'єкти установи це — архітектурні пам'ятки і монументальний живопис, який неможливо евакуювати, щоб уберегти від наслідків воєнних дій. Утім, працівники заповідника ще на початку повномасштабної війни вжили превентивних заходів, щоб уберегти пам'ятки від подальшого руйнування у разі обстрілів. Для цього консультувалися з провідними конструкторами Києва, проводили інженерні розрахунки. За порадами звертались і до колег з Європи, аби дізнатись їхній досвід збереження пам'яток у роки Другої світової війни.

"Ми убезпечили до нападу (РФ — ред.) електронні версії всіх наших фондів... Колекції нині зберігаються в коробках, усе захищено", — запевнила гендиректорка "Софії Київської".

Отримати гуманітарну допомогу від благодійників приїхала до Києва і керівниця відділу "Літературно-мистецькі Плюти", що на Обухівщині Київської області, Неоніла Вадимська.

Вона наголошує: значення музеїв надзвичайно важливе для нащадків, адже майбутні покоління повинні виховуватись на своїх традиціях та історичній спадщині. Працівники музеїв опікуються "духовним продуктом", і дуже важливо, аби музейні експонати зберігалися і мали естетичний вигляд.

Неоніла Вадимська розповіла Суспільному, що приїхала до "Софії Київської", щоб отримати для своєї установи генератор, осушувач, спецодяг для працівників. Про допомогу вона дізналася від колег-музейників. Для отримання підтримки заздалегідь подали заявку і склали список речей, необхідних для збереження музейних і архівних фондів у Плютах. Керівниця музею вдячна, що є небайдужі люди, які сприяють зберіганню української духовної спадщини.

Що відомо про діяльність Національного заповідника "Софія Київська" під час воєнного стану

Національний заповідник "Софія Київська" відкриває у будинку Консисторії невеличкий коворкінг "Софіт". Попрацювати тут запрошують фрилансерів або ж невеликі команди до 20 людей, яким потрібен комфортний робочий простір та майданчик для спілкування з однодумцями.

На початку січня у Національному заповіднику "Софія Київська" відкрилась виставка "Костюмотека. Українське бароко". Відвідувачам представили, яке вбрання носили представники козацької старшини у 17-18 століттях. Експозиція триватиме упродовж січня-лютого у виставкових залах "Хлібні".

8 листопада на баню Софійського собору встановили новий хрест замість того, що минулої зими був зірваний сильним буревієм.

Читайте також

У заповіднику Києво-Печерська лавра з’явилась сонячна електростанція

Вибір редакції