Хліб ціною життя, документи та уламки снарядів: у сільському музеї на Сумщині збирають експонати про сучасну війну

Яна Тарасюк тримає "хліб ціною життя" у музеї Боромлі. Січень 2023 р. Сумська область. Фото: Суспільне Суми

Хлібина з окупації, документи російських солдатів та уламки від снарядів – все це нині експонати музею у селі Боромля Сумської області. Після місяця окупації у березні 2022 року, музей почав виконувати функцію гуманітарного штабу. Таким і залишається донині, але місцеві мешканці зносять сюди все, що залишилось у них після російської окупації.

До повномасштабної війни, розповідає екскурсоводка Яна Тарасюк, за майже 40 років існування музею, назбирали понад 1000 експонатів. 26 лютого, коли російська техніка вже була в селі, вирішили рятувати найцінніше.

Народний музей Боромлі. Січень 2023 р. Сумська область. Фото: Суспільне Суми

"Ми не розуміли чи це будуть скидати бомби, чи це будуть просто грабувати.Ми, можна сказати, кущами, з чоловіком і його товаришем приїхали, що могли вивезти, що помістилось нам в машину, ми просто зібрали і вивезли, та закрили музей", - говорить вона.

Втім, розповідає Яна, пізніше згадала про плакат, який залишився в музеї, де були зазначені понад 80 імен боромлян – учасників АТО. Аби не видати чоловіків окупантам, попросила його забрати голову громади – Василя Романіку. Нині у музеї про нього нагадує відламана смуга.

"Повідривав, сховав і вирішив проїхати вуличками. Вони як раз ходили, як виявилось. Я сховав між металом, засунув, думаю: палити жалко. Головне, що вони не були любителями історії, були б любителями історії – зайшли б музей. Ключове слово, в окупації ми не втратили основне, що може втратити людина – свободу", - говорить він.

Дивіться також: Василь Романіка розповів, як Боромля оговтується після російської окупації.

Повернулися до музею одразу після звільнення села - 27 березня.

"Ми підійшли до музею і він закритий, ми оббігли його кругом, з побоюванням, бо заміновано багато. Ми подивилися – чоловіки сказали: ні, немає ніяких розтяжок і розуміємо, що в нього ніхто не заходив", - згадує Яна Тарасюк.

Боромля, Сумська область, березень 2022/Фото: Суспільне Суми

Тоді це було єдине вціліле адміністративне приміщення у селі.

Читайте також: Який вигляд мало село Боромля після звільнення від росіян у березні 2022 року.

Сюди почали звозити гуманітарну допомогу.

Черги за гуманітарною допомогою у селі Боромля. Сумська область, весна 2022 р. Фото: Яни Тарасюк

Також люди почали приносити до музею те, що пов`язане вже із сучасною війною.

На одній з полиць - хлібина, яку зберегли з окупації. Родина Верещаг, яка привозила хліб, була розстріляна російськими військовими. Чоловік – помер, жінка – була поранена.

"Це "хліб ціною життя", я назву обов’язково цю хлібинку, тому що саме ціною життя, ризикувавши – привезли його іншим людям хліб. Ми його так засушили і будемо показувати дітям, що не тільки Друга світова війна принесла такі страшні наслідки, а й сучасна війна", - говорить жінка.

"Хліб ціною життя" у музеї Боромлі. Січень 2023 р. Сумська область. Фото: Суспільне Суми

Також вона показує новий експонат - пляшку алкогольного напою, на якому напис - виготовлено в ДНР.

"І такі страшні знахідки – це звісно – уламки. Це так виглядає смерть, смерть нашої нації. У селі Жигаловка, наприклад, вони (російські військові - ред.) забули дуже багато шоломів, надзвичайно багато. І тоді ось цікавий експонат – їхній шолом із тирсоплити. Кого він захистив – сподіваюсь, що нікого", - розповідає екскурсоводка.

Експонати музею у Боромлі, Сумська область, січень 2023 р. Фото: Суспільне Суми

Мають в музеї й офіційні документи, які залишили після себе російські солдати - "путьові листи з печатками".

Музей у селі Боромля, Сумська область, січень 2023 р. Фото: Суспільне Суми

Саме приміщення музею вціліло, та вибуховою хвилею вибило вікно і пошкодило стелю. Повноцінну роботу, говорить пані Яна, вже з новими експонатами, сподіваються відновити навесні 2023 року.

Що відомо

  • Після російської окупації центр села Боромля було зруйновано вщент.
  • У місцеву школу прямих попадань не було, але від вибухової хвилі там повилітали майже всі вікна і двері. Там розташовувалися солдати РФ.
  • У Боромлянському будинку культури на Сумщині окупанти РФ влаштували казарму.
  • Боромлянському дитячому садочку "Дзвіночок" пощастило менше за школу. Місцеві розповіли, що у нього влучила ракета з літака.
  • Мешканець Боромлі, якого катували, потрапив до лікарні.
  • 26 березня село Боромля було звільнене від російських військових після майже місяця окупації.
  • Розбирали завали будівель в селі влітку та восени 2022 року.

Читайте Суспільне у Telegram

Долучайтесь до нашої спільноти у Viber

Підписуйтеся на наш Instagram

Вибір редакції