"Де ночували — там і їли, справляли фізіологічні потреби". У боромлянській школі жили солдати РФ

Фото: Суспільне Суми

Ліцей – один із найбільш зруйнованих об'єктів російською армією у Боромлі, що на Сумщині. Прямих влучань у заклад не було, однак від вибухової хвилі у приміщенні повилітали вікна та двері. А ще – протягом кількох тижнів у корпусах школи жили російські військові та облаштовували тут свій побут. Сьогодні у деяких кабінетах можна побачити сліди від обстрілів.

Фото: Суспільне Суми

"Де ночували, вони там і їли, справляли свої фізіологічні потреби. Тут же вони топили. Усе, що можна було зруйнувати – вони руйнували. Можна було зруйнувати мікроскопи — зруйновані. Можна було зруйнувати меблі і робити з них ліжка… це були всі шафи вибиті дверці… вся техніка знищена. 3D-принтер був викинутий у підвал", — розповідає Світлана Білоус, директорка ліцею Боромлянської сільської ради.

До 24 лютого школа була оснащена усім необхідним навчально-методичним устаткуванням, говорить пані Світлана. На 2022 рік планувалися ремонтні роботи. Після окупації, більшість кабінетів втратили близько 70% навчально-матеріальної бази.

"Ми кожного року вкладали в школу: 800 тисяч – мільйон. Оце "Нова школа". Тому, створили кругом всі класи, планшети, комп’ютери. Але, на жаль, зайшли ж вони, комп’ютери побили основну масу, проєктори забрали. Ну… "орки" є "орки", що тут сказати", — говорить Василь Романіка, голова Боромлянської громади.

с. Боромля, березень 2022 року/Фото: Світлана Білоус

Окрім зруйнованих класних кімнат, російські солдати залишили після себе взуття, фото дівчини, записи з графіками чергування.

"Перше враження, коли ми зайшли після їх вигнання з представниками ЗСУ, це був шок. Такого не могло бути", — пригадує директорка ліцею.

с. Боромля, березень 2022 року/Фото: Світлана Білоус

Більшість педагогічного колективу школи під час окупації залишалися у Боромлі. Тож, вже за тиждень після виходу російських військових відновили навчання у ліцеї. Навчальний рік діти закінчували дистанційно. Зараз школярі також займаються онлайн.

Фото: Суспільне Суми

"Проблема у нас шкільного автобуса, підвезення дітей до закладу. Тому, що він також виїхав. Де він зараз знаходиться – ми не знаємо. Ми очікуємо допомогу від благодійних організацій. Вони нам планують надати систему опалення, привезти в порядок і можливо після того стане у нашому закладі тепло і він наповниться дитячими голосами", — додає Світлана Білоус, директорка ліцею Боромлянської сільської ради.

Що відомо

  • 26 березня село Боромля на Сумщині звільнили від російських військових.
  • Через викрадення російськими військовими 40-річного чоловіка із села Боромля правоохоронці розпочали кримінальне провадження.
  • Мешканець села Боромля Ігор потрапив у лікарню після катувань російськими військовими.
  • У Боромлі зруйновано більше сотні будівель. У вересні волонтери допомагали розбирати завали.

Читайте Суспільне у Telegram

Долучайтесь до нашої спільноти у Viber

Підписуйтеся на наш Instagram