"Без української церкви держави не буде": у Лаврі відбулось перше богослужіння ПЦУ. Фоторепортаж

. Митрополит ПЦУ Епіфаній. Фото: Аліна Смутко/Суспільне

У Києво-Печерській лаврі вранці 7 січня відбулось богослужіння під проводом Блаженнішого митрополита Епіфанія. Це — перша різдвяна служба Православної церкви України в Успенському соборі на території Лаври.

Раніше богослужіння у Києво-Печерській лаврі проводила лише УПЦ московського патріархату.

Читайте також: ПЦУ служитиме різдвяну літургію в Лаврі. Чому це важливо для всіх вірян
Службу відвідали військовослужбовці Сил оборони України. Фото: Аліна Смутко / Суспільне

Військовослужбовець Олександр Лавренюк розповів Суспільному, що прийшов на богослужіння разом зі своїми побратимами по службі.

"Ми далеко від дому, і ми мусимо відволікатися хоч на декілька хвилин від подій, що відбуваються в країні, — сходити до Лаври, наприклад. Тим більше в такий визначний день, коли відбуваються зміни", — зазначив він.

У Лаврі відбулось перше богослужіння ПЦУ. Фото: Аліна Смутко / Суспільне

Різдвяне богослужіння в Успенському соборі провів митрополит Київський і всієї України Епіфаній. Фото: Аліна Смутко / Суспільне

У Лаврі відбулось перше богослужіння ПЦУ. Фото: Аліна Смутко / Суспільне

У Лаврі відбулось перше богослужіння ПЦУ. Фото: Аліна Смутко / Суспільне

Подружжя Тимофій та Олена Липські назвали богослужіння "історичною подією".

"Дуже радісні емоції. Історичний момент", — зазначив чоловік.

Ольга Кобець розповіла, що протягом 30 років не відвідувала храм, оскільки він перебував під контролем Московського патріархату.

"Для мене це настільки визначна подія, що я навіть не можу уявити, що йду на службу Божу в Успенський собор Києво-Печерської лаври. Я 30 років не могла зайти в цю церкву, тому що тут весь час прославляли Росію", — зауважила жінка.

У Лаврі відбулось перше богослужіння ПЦУ. Фото: Аліна Смутко / Суспільне

У Лаврі відбулось перше богослужіння ПЦУ. Фото: Аліна Смутко / Суспільне

Вона переконана, що передача Києво-Печерської лаври під контроль Московського патріархату була помилкою.

"Коли сюди були заведені московські священники, це було зроблено за сприяння влади. Прикро, що так недалекоглядно тоді було вирішено. А потім було, звичайно, набагато складніше їх звідси виселити. І мені хотілося б, щоб наша влада була послідовною — щоб це було не на один день, щоб тут могла працювати українська церква. Бо без української церкви української держави не буде, це ж доведено історією", — підкреслила Ольга Кобець.

У Лаврі відбулось перше богослужіння ПЦУ. Фото: Аліна Смутко / Суспільне

У коментарі журналістам міністр культури Олександр Ткаченко відкинув звинувачення з боку Української православної церкви щодо нібито силового захоплення Лаври ПЦУ.

"Нісенітниця. Жодною мірою не відповідає дійсності. У заповідника була угода про тимчасове користування, яка завершилась 31 грудня. Комісія, яка була створена заповідником і представниками УПЦ (МП), підписала акт приймання-передачі, тобто в принципі тепер заповідник вправі за дозволу Мінкульту надавати погодинне богослужіння, в тому числі й ПЦУ. Я думаю, що це символічно сьогодні, що після багатьох років відтоді, коли Київська метрополія була власне самостійною, тут поновилося богослужіння ПЦУ", — підкреслив він.

Міністр зауважив, що чинне законодавство не передбачає довгострокової оренди приміщення собору.

"Тут було користування безкоштовне. Якщо ми говоримо про користування безкоштовне, то воно в першу чергу надається тимчасово. Стосовно подальших рішень потрібні висновки міжвідомчої комісії, яка була створена, щоб вивчити характер і порядок використання об’єктів, які належать державі і релігійним організаціям, і вже після цього ухвалювати якісь консолідовані послідовні рішення", — пояснив Ткаченко.

За словами, урядовця комісія працюватиме протягом двох місяців, її робота завершиться орієнтовно на початку лютого.

У Лаврі відбулось перше богослужіння ПЦУ. Різдвяна служба. Фото: Аліна Смутко/Суспільне

Вірянин Володимир Дуда назвав богослужіння ПЦУ в Лаврі найвизначнішою подією із часів Революції гідності.

"З тих часів, коли був Майдан, це, мабуть, одна з найпотужніших подій, що могли статись з того часу. Що наша православна віра повернулась в наше лоно. Я є вірянином, я ходжу до Михайлівського собору, але сюди маю сьогодні за честь прийти, щоб з нашим предстоятелем відслужити цю службу", — зазначив він.

Чоловік розповів, що молитиметься за свого сина, який нині бере участь у боях під Кремінною Луганської області.

"Ситуація тяжка, але ми з вірою", — додав Володимир Дуда.

Читайте також

США оголосили рекордний пакет військової допомоги, обстріли Херсона перед Різдвом. 318 день війни. Онлайн