Вірменія звинуватила Росію у невиконанні зобов'язань у Нагірному Карабаху

. Фото: AP

Прем'єр Вірменії Нікол Пашинян заявив, що гуманітарна ситуація в Нагірному Карабаху залишається вкрай напруженою. Він також звинуватив російських миротворців у тому, що вони не виконують зобов'язань щодо контролю Лачинського коридоруДорога, яка з'єднує населену вірменами частину Нагірного Карабаху з Вірменією, який, за його словами, наразі блокують азербайджанські сили.

"В результаті незаконної блокади коридору сотні сімей залишаються розділеними, мимоволі опинившись по різні боки блокади", — заявив Пашинян під час брифінгу, додавши, що у Нагірному Карабаху відчувається брак низки товарів першої необхідності, зокрема продовольства. Його слова цитує вірменська редакція Радіо Свобода.

Він також назвав дії Азербайджану в Лачинському коридорі незаконними і розкритикував Російську Федерацію, наголосивши, що Москва фактично також не виконує своїх зобов'язань у рамках тристоронньої домовленості.

Прем'єр-міністр Вірменії нагадав, що згідно з пунктом 6 тристоронньої угоди від 9 листопада 2020 року Лачинський коридор знаходиться під контролем миротворчих сил РФ в Нагірному Карабаху, і Азербайджанська Республіка гарантує безпеку пересування Лачинським коридором громадян, транспортних засобів та вантажів.

"Цей пункт сьогодні фактично не працює. Де-факто виходить, що російський миротворчий контингент не виконує взяте він у рамках тристоронньої заяви зобов'язання тримати Лачинський коридор під контролем. Звичайно, щось подібне відбувається внаслідок протиправних дій Азербайджану, але це не змінює ситуації, адже основна мета російських миротворчих сил – не допустити подібного беззаконня і, зокрема, тримати Лачинський коридор під контролем", — заявив Нікол Пашинян.

Прем'єр-міністр Вірменії закликав до нарощування спільних зусиль у цьому напрямі.

"Необхідно активно працювати у питанні направлення у Нагірний Карабах та Лачинський коридор місії ООН чи ОБСЄ, чи Мінської групи ОБСЄ щодо встановлення фактів", зазначив він.

Пашинян також повідомив, що Вірменія передала Азербайджану свої пропозиції щодо мирного договору, наголосивши, що в Єревані готові підписати договір з таким змістом.

Нагірний Карабах. Усі останні новини

Що відомо про Нагірний Карабах

Нагірний Карабах — регіон на півдні Кавказу, де проживає близько 130 тисяч жителів, зокрема вірмен та азербайджанців. Більша його частина контролювалася самопроголошеною Нагірно-Карабахською республікою, яку не визнає жодна держава-член ООН. Ця республіка має "дипломатичні відносини" лише з країнами, які входять до співдружності невизнаних держав, зокрема Абхазією, Південною Осетією та Придністров'ям. З юридичної точки зору Нагірний Карабах є територією Азербайджану.

Чому виник конфлікт в Нагірному Карабаху

Конфлікт між Вірменією та Азербайджаном через цей регіон розпочався у 1988 році. Тоді внаслідок цього, за різними даними, загинуло понад 30 000 осіб. Режим припинення вогню встановили лише у травні 1994 року.

Попри те, що перемир'я між сторонами було досягнуто, його періодично порушували. Конфлікт навколо Нагірного Карабаху вважається замороженим, утім перше велике порушення сталось у 2016 році.

Читайте також: Бої за Нагірний Карабах: сотні загиблих, тисячі поранених. Що стоїть за конфліктом

Друга ескалація конфлікту відбулася у вересні 2020. Тоді країни звинуватили одна одну в початку військових дій. Вже 10 листопада Азербайджан та Вірменія погодилися підписали мирну угоду. Договір підписали за посередництва Росії. На тлі цього в Єревані розпочалися протести. Люди вимагали, щоб Пашинян пішов у відставку.

У травні 2022 року у вірменському Єревані знову відбулися акції протесту на тлі квітневої заяви прем’єр-міністра Нікол Пашиняна про можливість підписання з Азербайджаном мирної угоди щодо статусу Нагірного Карабаху.

2 серпня Азербайджан виступив з вимогою звільнити Лачинський коридор, що з'єднує Вірменію з невизнаною Нагірно-Карабаською Республікою. У Вірменії відповіли відмовою. На цьому тлі розпочалася ескалація конфлікту на лінії зіткнення. Міністерства оборони країн повідомили про втрати з обох сторін.

Читайте також

“Нас вбивають з неба”. Репортаж з Вірменії, яка воює за Нагірний Карабах

"Це можна порівняти з Хіросимою та Нагасакі"https://suspilne.media/tag/nagirnij-karabah/