ЗРК Patriot. Фото: Associated Press

Шлях до надання Україні зенітно-ракетних комплексів Patriot почався ще до повномасштабної війни. Першим у квітні 2021 року публічно закликав США надати цей комплекс Андрій Єрмак. Про це написав у Фейсбук міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.

“Пам’ятаю, як тоді скептично поставилися до цього заклику, але ми вірили та працювали на всіх рівнях. Пам’ятаю, як в листопаді-грудні 2021 року порушував це питання на переговорах. В перші же дні війни Президент Зеленський, Єрмак, я, Резніков знову переконували американських партнерів: нам потрібні “Патріоти”!” — написав Кулеба.

Вже наприкінці листопада, за словами Кулеби, українська сторона знову активізувала цю розмову.

“Зокрема, коли я перебував на міністерській зустрічі НАТО, то відверто сказав, що приїхав за трансформаторами та “Патріотами”, — пояснив міністр.

Фінальний акорд, як розповів Кулеба, відбувся у грудні.

“Телефонна розмова лідерів України та США і слова Байдена на які ми так довго чекали та для яких так багато зробили. Безсумнівно, саме близькі, довірливі відносини президентів зіграли ключову роль”, — написав глава МЗС.

"Patriot — це збережені життя та цивільна інфраструктура"

Як зазначив Кулеба, “Патріоти” в Україні — це збережені життя та цивільна інфраструктура. Це ще одна стратегічна поразка Росії, яка втратить важелі для залякування і терору: “Це наближення дня нашої Перемоги. Тим більше, що крім “Патріотів” на переговорах було ще багато важливих тем. І найголовніше: історія “Патріотів” — це ще один приклад того, що неможливе стає можливим, якщо цим займається Україна”, — наголосив міністр.

Як працюють ЗРК Patriot

Зенітні ракетні комплекси Patriot в США почали розробляти 40 років тому. Перший раз Patriot використали в боях на початку 1990-х, під час війни в Перській затоці.

Вражає цілі ЗРК Patriot керованими ракетами "земля — повітря". Максимальна дальність ураження коливається від 40 до 160 км залежно від типу ракети. Одночасно Patriot може знищувати 8 цілей та здатен збивати не лише літаки та крилаті ракети, але й балістичні.

"Проблема з системами Patriot в їхній складності. Програма навчання для деяких ремонтників триває майже рік. Це також вимагає розгалуженого ланцюга постачання. Тому це дуже складно. Це з тієї ж категорії, що і, наприклад, реактивні літаки. І Patriot, і такі літаки були б чудовим поповненням під час післявоєнної відбудови української армії. Але складно приймати їх на озброєння під час війни", — говорить Марк Канчіан, старший радник програми міжнародної безпеки вашингтонського "Центру стратегічних та міжнародних досліджень".

Українських військових навчатимуть користуватися системою у третій країні, пояснили в Білому домі.

Загалом Patriot вже закупили 16 країн світу: Німеччина, Швеція, Іспанія, Румунія, Греція, Нідерланди, Японія, Кувейт, Ізраїль, Саудівська Аравія, Об'єднані Арабські Емірати, Єгипет, Бахрейн, Йорданія, Катар, Південна Корея.

Читайте також

США передадуть Україні ЗРК Patriot. Що про них відомо

Блінкен підтвердив передачу Україні систем ППО Patriot. Що ще отримають війська

Байден і Зеленський провели перемовини у Білому домі. Основні заяви