В Україну приїхали перші ЗРК Patriot. Що про них відомо

ЗРК Patriot. Фото: Associated Press

19 квітня міністр оборони Олексій Резніков підтвердив, що перші системи ППО Patriot прибули до України. За день до цього про передачу цього зенітно-ракетного комплексу та снарядів до нього заявила Німеччина. Про ці системи Україна просила від початку повномасштабного вторгнення РФ, і навіть раніше. Як вони працюють, наскільки ефективні та наскільки здатні закрити небо над Україною — розповідає Суспільне.

Чому Україна просила про ЗРК Patriot

"Сьогодні наше прекрасне українське небо стає більш безпечним, тому що в Україну прибули системи ППО Patriot. Наші ППО максимально швидко їх освоїли. І наші партнери дотримали слова", — прокоментував прибуття до України ЗРК Patriot Олексій Резніков.

Про потребу в зенітно-ракетних комплексах Patriot, українська влада почала говорити ще за рік до повномасштабного вторгнення Росії. Тоді, у квітні 2021-го, голова Офісу президента Андрій Єрмак закликав Сполучені Штати розмістити ці системи в Україні.

В перші місяці повномасштабного вторгнення президент, урядовці, чиновники щодня закликали союзників закрити небо над Україною, в тому числі й передав ЗСУ комплекси Patriot.

Мова про ці системи зайшла й наприкінці листопада, коли після чергового російського обстрілу України одна з ракет впала у польському Пшеводуві. Тоді Берлін запропонував надати ЗРК Patriot Польщі. Прем'єр-міністр країни Матеуш Моравецький закликав спрямувати системи в Україну. Тоді Німеччина пропозицію відхилила.

"Я намагався переконати міністра оборони Німеччини, що ефективніше використовувати батареї Patriot на заході України. Оскільки з боку Німеччини немає бажання, ми говорили про розташування цих наборів у Польщі у Люблінському воєводстві. Найважливіше, що німецька сторона погодилася, що саме польське командування буде приймати рішення про застосування цієї зброї", — говорить Маріуш Блащак, міністр оборони Польщі.

21 грудня 2022 року у Білому домі підтвердили, що США планують передати Україні систему Patriot. "Я здивований, що Сполучені Штати йдуть на цей крок. Це ризиковано через складність — і самої системи, і її передачі у воєнний час. Є також питання щодо того, скільки часу знадобиться для підготовки персоналу. Система може не з'явитися в Україні протягом багатьох місяців", — тоді говорив Марк Канчіан, старший радник програми міжнародної безпеки вашингтонського "Центру стратегічних та міжнародних досліджень".

Проте, врешті перші системи ЗРК Patriot приїхали в Україну з Німеччини.

Як працюють ЗРК Patriot

Зенітні ракетні комплекси Patriot в США почали розробляти 40 років тому. Перший раз Patriot використали в боях на початку 1990-х, під час війни в Перській затоці.

Батарея ЗРК Patriot складається з радара, пункту управління й пускових установок (до восьми), кожна з яких має по чотири ракети. Ціна однієї батареї близько мільярда доларів.

Характеристики радіолокаційної станції системи:

  • максимальна висота перехоплення цілі — 24 кілометри;
  • максимальна дальність перехоплення — 80 кілометрів;
  • мінімальна — три кілометри.

Вражає цілі ЗРК Patriot керованими ракетами "земля — повітря". Максимальна дальність ураження коливається від 40 до 160 км залежно від типу ракети. Одночасно Patriot може знищувати вісім цілей та здатен збивати не лише літаки та крилаті ракети, але й балістичні.

"Проблема з системами Patriot в їхній складності. Програма навчання для деяких ремонтників триває майже рік. Це також вимагає розгалуженого ланцюга постачання. Тому це дуже складно. Це з тієї ж категорії, що і, наприклад, реактивні літаки. І Patriot, і такі літаки були б чудовим поповненням під час післявоєнної відбудови української армії. Але складно приймати їх на озброєння під час війни", — говорить Марк Канчіан.

Українських військових навчатимуть користуватися системою у третій країні, пояснили в Білому домі.

Загалом Patriot вже закупили 16 країн світу: Німеччина, Швеція, Іспанія, Румунія, Греція, Нідерланди, Японія, Кувейт, Ізраїль, Саудівська Аравія, Об'єднані Арабські Емірати, Єгипет, Бахрейн, Йорданія, Катар, Південна Корея.

Читайте також

  • Гучний звук та низька висота польоту. Як розпізнати і врятуватися від дронів-камікадзе
  • Захист президентів США. Що таке NASAMS
  • IRIS-T для ЗСУ. Що відомо про німецький комплекс ППО