Гучний звук та низька висота польоту. Як розпізнати і врятуватися від дронів-камікадзе

. Колаж Суспільного

Дрони-камікадзе іранського виробництва, які використовує російська армія задля атак на українські міста, несуть приблизно 40 кілограмів вибухівки і літають зі швидкістю в середньому 180 км/год. Вони спричиняють потужну вибухову хвилю і велику кількість дрібних уламків. Оскільки такі БПЛА літають на малій висоті — до 5 км, тому його складно виявити силами ППО.

Розпізнати наближення дрона Shahed-136 можна за характерним звуком під час польоту — коли вони наближаються, їхній мотор видає гучний звук, схожий на роботу бензопили чи роботу двигуна мопеда.

Читайте також: "Шахеди" з маркуванням "Герань-2". Що відомо про іранські дрони, які з'явилися на озброєнні Росії

Характерною візуальною особливістю таких безпілотників у повітрі є його трикутна форма. Shahed-136 не може самостійно знаходити цілі, тож здебільшого російські військові запускають дрони у бік великих немобільних цілей.

Київ зранку 17 жовтня атакували іранські дрони-каміказе. Фото: Єлизавета Серватинська/Суспільне

Що робити, коли Росія запускає іранські дрони

У Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України надали поради, як уберегтися від дронів-камікадзе:

  • чуєте звук двигуна поруч — негайно прямуйте до укриття та залишайтесь там, поки не мине небезпеки;
  • обирайте місця якомога далі від військових та стратегічних об’єктів, адміністративних установ;
  • коли нема змоги дістатись укриття, дотримуйтесь правила "двох стін", які мають відділяти вас від небезпеки;
  • не залишайтесь в транспорті, вийдіть та відбіжіть подалі від дороги, і там знайдіть можливе укриття;
  • не ховайтесь у під’їздах, під арками на сходових майданчиках, у підвалах панельних будинків, біля автомобільної техніки, автозаправних станцій тощо.

Як збивати дрони-камікадзе Shahed-136

Найбільш ефективними для збиття дронів-шахедів можуть бути зенітні установки малого радіуса дії, зокрема "Тунгуска" — радянський зенітний ракетно-гарматний комплекс, та "Гепарди" з Німеччини. Більш щільне розміщення зенітно-ракетних комплексів сприятиме тому, що дрони будуть збивати більш ефективно, розповідає військовий аналітик Олександр Коваленко. Знищити безпілотник можна будь-яким засобом протиповітряної оборони, а виявити за допомогою радару.

За словами начальниці об'єднаного координаційного центру сил оборони та охорони Півдня Наталі Гуменюк, дрони керовані та можуть змінювати маршрут під час атак.

"Тактика використання такого дрона в іранській армії ― масовий запуск. Коли вдаються до "тактики рою" ― запускають одразу 6-8 таких камікадзе, які вражають стаціонарний об'єкт", ― говорить Олег Катков, головний редактор програм інформаційно-консалтингової компанії Defense Express.

Міністр внутрішніх справ України Денис Монастирський закликав людей самостійно не збивати російські дрони зі стрілецької зброї.

"Я хочу звернутися до містян, до тих, хто володіє зброєю, з тим, що з пістолета і карабіна не варто стріляти поміж багатоповерхових будинків, тому що це може призвести до травмування і до більшої біди", — сказав він в ефірі телемарафону. Також він додав, що імовірність влучання у дрон непідготовленою людиною є вкрай низькою.

Іранські дрони-камікадзе у війні РФ проти України

13 вересня військові ЗСУ уперше знищили ударний дрон-камікадзе іранського виробництва. Уранці 17 жовтня військові РФ атакували Київ дронами-камікадзе. ЗСУ збили 25 із близько 30 дронів. Один з дронів влучив у 120-річний житловий будинок. Кутова частина будівлі обвалилася. Під завалами опинилися мешканці.

Іран заперечує надання Росії зброї для війни в Україні. За даними української розвідки, Росія замовила в Ірані понад 2400 дронів-камікадзе.

США, ЄС, Канада і Британія анонсували санкції проти Ірану за надання Росії дронів.

4 грудня ЗМІ повідомили, що США намагаються зірвати поставки іранської зброї до РФ.

Читайте також

На "шахеди" впливає нельотна погода, а не морози — Ігнат

Атака дронів: що відомо про ранкові обстріли Києва та області

"Вийду на балкон і буду дулі тикати тим безпілотникам". Як Київ оговтується від атаки дронів-камікадзе

Чи здатні іранські дрони допомогти Росії змінити хід війни: відповідає полковник ЗСУ