"Велике випробування": експертка розповіла про наслідки відключень електрики для бізнесу

Ексклюзивно
Одне з київських кафе, що працює попри відключення світла. 3 листопада 2022 року. Фото: АР

Відключення електроенергії, спричинені російськими обстрілами української інфраструктури, впливають на всі сфери бізнесу, який намагається пристосовуватися до нових умов і шукати варіанти для продовження роботи

Про це в ефірі телемарафону на Суспільному заявила керівниця департаменту комунікацій Європейської бізнес-асоціації Оксана Миронько.

"Відключення світла — це велике випробування для всіх секторів бізнесу, від сервісного до металургії, агро, логістичного бізнесу, харчової промисловості і так далі. Не всі бізнеси можуть дозволити собі працювати на генераторах. Наприклад, для великих підприємств потрібно, по-перше, мати генератори великої потужності, далеко не всі генератори можуть "потягнути" необхідні потужності", — зазначила вона.

Окрім того, не всі власники бізнесу здатні придбати та обслуговувати генератори.

"По-друге, питання фінансове, тому що це і вартість самих генераторів, і вартість обслуговування. Тож немає індустрії, про яку можна було б сказати, що її не зачепила ситуація з відімкненням світла", — розповіла Оксана Миронько.

За словами експертки, підрахувати збитки бізнесу через відключення електроенергії важко.

"Одна з великих торговельних мереж порахувала, що за один день простою магазину вони втрачають близько 10 мільйонів гривень. Це — велика мережа. Загалом, якщо компанія не працює, зрозуміло, що втрати є", — зауважила Миронько.

При цьому представники великого бізнесу не розраховують на підтримку від держави, додала жінка.

"Наразі не знаємо про програми підтримки бізнесу. Великий бізнес таких підтримок і не очікує. Бізнес намагається пристосовуватися самостійно і шукати варіанти для продовження роботи", — пояснила експертка.

За її словами, водночас держава так само потребує допомоги, щоб відновити електропостачання в Україні.

"Державі так само складно, і держава намагається пристосовуватися. Для енергетиків було б корисно мати допомогу від, скажімо, міжнародних партнерів. Тому що енергетика досить суттєво постраждала, там потрібне досить специфічне обладнання: великі генератори, трансформатори. Це те, що потребує уваги, тому що енергетика підтримує всі індустрії. Наскільки енергетика впорається і утримуватиме фронт, залежатиме подальша робота всієї індустрії. Але вони тримають фронт, думаю, вони впораються, в них це чудово виходить", — підсумувала Оксана Миронько.

Що відомо

  • 5 грудня Росія завдала масованого ракетного удару по території України, зокрема були влучання в об’єкти енергетичної інфраструктури.
  • Попри те, що сили ППО збили більшість російських ракет, в деяких областях виникли проблеми з електроенергією та водопостачанням, а в столиці метрополітен перевели в обмежений режим роботи.
  • 8 грудня в компанії "Укренерго" заявили, що в енергосистемі України зберігається значний дефіцит електроенергії. Найскладніша ситуація спостерігається на сході, в Київській та Одеській областях триває цілодобова робота з відновлення мережі.
  • 23 листопада Росія всьоме здійснила масований ракетний удар по енергетичній інфраструктурі України. Тоді ударів зазнали житлові будинки, ТЕЦ, ТЕС і електропідстанції у Києві, Київській, Вінницькій, Львівській та Запорізькій областях. У Києві та області внаслідок обстрілів були загиблі та поранені.
  • По всій Україні запровадили аварійні відключення світла. Світло вимкнулось й у Молдові. Через обстріли українці лишились не тільки без світла, а й без водопостачання та зв'язку.

Читайте також

Нові безпілотники на озброєнні ЗСУ, оборонний бюджет США з допомогою Україні, 289 день війни. Онлайн