Наразі немає суттєвих підстав для дефіциту пального — експерт

Ексклюзивно
Фото: Суспільне

Наразі немає суттєвих підстав для того, щоб говорити про можливість якогось дефіциту пального. Про це Суспільному в ефірі єдиного телемарафону розповів експерт “Консалтингової групи “А-95” Артем Куюн.

“Зараз був “стрес-тест”, ми бачимо, що більшість заправок з генераторами, працюють, у них достатні запаси пального, хот-догів, кави та іншого. Блекаут їм не страшний, бо вони самі бензин для своїх генераторів і постачають”, — сказав Куюн.

Якимось чином міг би впливати блекаут на доставку пального, але працює "Укрзалізниця", бензовози, працює все, додав він.

Куюн пояснив, що ажіотаж на пальне підвищує тиск на систему постачання. За його словами, черги останнім часом були де-не-де, такі, як в травні, і система витримала.

“Ніяких лімітів чи чогось подібного немає. Ринок вибудований за ці 9 місяців. Україна побудувала повністю на 100% нову систему нафтопродуктозабезпечення, яка працює стабільно, яку дуже важко знищити чи, принаймні, суттєво пошкодити. Тому в цьому сенсі все добре”, — сказав Куюн.

Ціни зросли незалежно від ажіотажу, сказав він. Причина — це зовнішні фактори, по суті, зростання цін на зовнішніх ринках в очікуванні ембарго та інших санкційних заходів щодо російських енергоносіїв.

“Вже сьогодні європейські трейдери просять більше наперед за нафтопродукти. Такий факт має місце. Прогнози щодо цін дуже туманні, тому що навіть в Європі, яка ухвалює рішення, від яких буде залежати ціна, зокрема, й для України, ніхто нічого не розуміє”, — пояснив аналітик.

За його словами, всі строки з ухвалення ключових рішень, як-то цінова стеля для російської нафти та нафтопродуктів, зірвані.

“Тривають якісь дискусії, і незрозуміло, до чого вони призведуть”, — додав Куюн.

Що відомо

  • Верховна Рада України повернула акциз на пальне. Його скасували в березні 2022 року, щоб стабілізувати ціни.
  • До війни ставка була різною: для бензину — 213,5 євро, для дизелю — 139,5 євро, скрапленого газу — 52 євро.
  • Нова ставка: для бензину, дизеля та біопалива – 100 євро, для газу – 52 євро. Нульовою залишили ставку на пальне, що будуть купувати для військових цілей.

Читайте також

Країни ЄС допоможуть з транспортуванням українського зерна, Британія надасть Україні гелікоптери. 277 день війни. Онлайн