Протест Пашиняна, занепокоєння Лукашенка та плани Путіна: як пройшов саміт ОДКБ в Єревані

Лідери країн-членів ОДКБ під час саміту у Єревані, Вірменія, 23 листопада 2022 року, фото: AP

23 листопада у столиці Вірменії Єревані відбувся саміт Організації договору про колективну безпеку (ОДКБВійськово-політична міжнародна організація, до якої входять Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, Росія та Таджикистан.). Під час зустрічі лідерів Вірменія звинуватила партнерів у недостатньому наданні допомоги, а президент Білорусі говорив про поразку Росії в Україні.

У саміті ОДКБ взяли участь президент Російської Федерації Володимир Путін, президент Білорусі Олександр Лукашенко, президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв, прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян, президент Киргизької Республіки Садир Жопаров, Президент Таджикистану Емомалі Рахмон та генсекретар ОДКБ Станіслав Зась.

Напередодні зустрічі лідери говорили про те, що одним із найважливіших питань, що розглядатимуться, буде обговорення спільних заходів для надання допомоги Республіці Вірменія" після загострення конфлікту у Нагорному Карабасі.

Протест Пашиняна, занепокоєння Лукашенка та плани Путіна: як пройшов саміт ОДКБ в Єревані. Премєр-міністр Вірменії Нікол Пашинян під час саміту ОДКБ, 23 листопада 2022 року, фото: AP

Однак за результатами саміту прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян відмовився підписувати декларацію Ради колективної безпеки ОДКБ, заявивши, що організація "недостатньо чітко оцінила" ситуацію між Вірменією та Азербайджаном, і Баку "може розцінити це як зелене світло від організації для подальшої агресії".

"На цей момент вважаю, що поданий на підписання проєкт... про спільні заходи щодо допомоги Республіці Вірменія не був достатньо доопрацьований, і в такому вигляді, при всій повазі, я не готовий підписувати ці документи", — заявив Пашинян.

Протест Пашиняна, занепокоєння Лукашенка та плани Путіна: як пройшов саміт ОДКБ в Єревані. Президент Білорусі Олександр Лукашенко та прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян, саміт ОДКБ 23 листопада 2022 року, фото: Getty Images

Президент Республіки Білорусь Лукашенко своєю чергою зазначив, що доля ОДКБ залежатиме від результату так званої "спецоперації" в Україні.

Лукашенко заявив, що якщо Росія програє і "паде", то ОДКБ "буде під уламками".

"Якщо Росія переможе, ОДКБ буде жити. Якщо, не дай Боже, вона не переможе, ОДКБ не буде... І в наших країнах теж багато гарячих голів почали обговорювати цю проблему. Я відчуваю, що ми прийшли до консенсусу, що якщо, не дай Боже, Росія впаде, то наше місце під цими завалами", — цитує Лукашенка білоруське агенство БелТа.

Протест Пашиняна, занепокоєння Лукашенка та плани Путіна: як пройшов саміт ОДКБ в Єревані. Президент РФ Володимир Путін під час саміту ОДКБ, 23 листопада 2022 року, фото: AP

Водночас президент РФ Володимир Путін під час саміту заявив, що "цього року динаміка спільної роботи в організації зросла".

Російський президент сказав, що організація надалі слідкуватиме за виконанням домовленостей у питаннях делімітації кордону, розблокування транспортних комунікацій, розв'язання гуманітарних проблем тощо.

Путін висловив сподівання, що Баку та Єреван "врешті решт укладуть мирний договір". Також він заявив про "ключову роль спільного формату ОДКБ у врегулюванні ситуації на Південному Кавказі", а щодо ситуації в Україні Путін пообіцяв поінформувати колег окремо.

Що відомо

  • 15 травня Організації договору про колективну безпеку виповнилося 20 років. Вона була заснована на підставі Договору про колективну безпеку, підписаного у 1992 році. Нині членами ОДКБ є Вірменія, Казахстан, Киргизстан, Росія, Таджикистан і Узбекистан.
  • ОДКБ діє за принципом колективної безпеки: в разі нападу або загрози нападу член Організації може попросити решту про допомогу. Цей принцип був задіяний лише один раз за існування ОДКБ — у січні 2022 року під час протестів у Казахстані.
  • Коли 13 вересня 2022 року на кордоні між Азербайджаном та Вірменією поновилися бойові дії, Рада безпеки Вірменії звернулась по допомогу до Росії та Організації договору про колективну безпеку. Під час виступу у парламенті країни Пашинян тоді заявив, що через поновлення бойових дій загинули щонайменше 49 людей.
  • 14 вересня стало відомо, що ОДКБ планує відправити місію у Вірменію для "оцінки ситуації". 15 вересня Вірменія та Азербайджан досягли домовленості про перемир'я.
  • .22 листопада напередодні саміту ОДКБ у столиці Вірменії Єревані пройшла антиросійська акція. Опозиційна партія "Національно-демократичний полюс" протестувала проти приїзду до країни президента РФ Володимира Путіна.

Читайте також

"Росія — ворог Вірменії". У Єревані протестують проти приїзду Путіна