Чим займаються українці, коли немає світла. Опитування Суспільного

Ексклюзивно
81-річна Наталія п'є чай на кухні у своїй квартирі під час відключення електроенергії в центрі Києва, 22 жовтня 2022 року. Фото: Getty Images

Найчастіше під час відключень світла українці займаються хатніми справами — так роблять 44% опитаних (53% серед жінок так 36% — серед чоловіків).

Про це свідчить опитування на замовлення Суспільного.

Хатні справи – найпопулярніша діяльність, за ними з великим відривом йдуть відпочинок (18%, це і можливість приділити час собі, і просто відпочинок, і різні косметичні процедури тощо), перегляд контенту в інтернеті (18%, сюди входять соцмережі, месенджери, перегляд новин, відео тощо), продовження навчання або роботи (17%), хобі та дозвілля (13%), спілкування телефоном, онлайн або наживо (13%) та походи та поїздки у справах (13%).

Лише 3% переходили до іншого місця, де світло було (наприклад, кафе, друзі, родичі тощо).

Під час відключення світла, окрім хатніх справ, жінки частіше за чоловіків займаються хобі та дозвіллям (це книги, малювання, ігри, хобі тощо, серед жінок таких 17%, а серед чоловіків 9%).

Чоловіки частіше продовжують працювати або навчатися (таких 20% серед опитаних чоловіків і 14% серед жінок), слухають музику або дивляться фільми та серіали (13% проти 9% серед жінок) або займаються фізичною активністю (займаються спортом або йдуть на прогулянку 10% чоловіків, коли серед жінок таких 7%).

Молодь 18-24 роки частіше за інших займається хобі та дозвіллям (32%), слухають музику чи дивляться фільми та серіали (30%) або продовжують навчатися чи працювати (26%).

Люди віком 55-60 років вкрай рідко займаються чимось іншим, крім хатніх справ та можливості приділити час собі та відпочити.

У містах з населенням понад 50 тисяч жителів в цілому практикують більше способів перечекати відключення світла, ніж в менших містах. Вони частіше за менші міста відпочивають (22% у великих, 15% в малих містах), сидять в інтернеті (22% у великих і 14% в менших), спілкуються телефоном, онлайн або наживо (17% проти 10%) або йдуть у справах (16% проти 10%).

51% українців вважають, що вже адаптувалися до відключень світла

З них 38% відчувають, що радше адаптувалися, а 13% — повною мірою. 39% декларують, що ще не змогли адаптуватися (30% радше не адаптувалися, 9% не адаптувалися взагалі), а решті 10% поки важко визначитися.

Чоловіки частіше за жінок кажуть, що змогли адаптувалися, таких 56%, коли серед жінок — 47%.

Найбільш впевнено відчуває себе молодь 18-24 роки: вони вважають, що повністю адаптувалися до відключень світла (таких 22%, коли серед українців в цілому таких 13%).

У містах з населенням менше 50 тисяч жителів також почувають себе трохи впевненіше порівняно з більшими містами: повністю адаптувалися 17%, коли серед більших міст таких лише 8%.

Дослідження було проведено 28-29 жовтня 2022 року компанією Gradus Research на замовлення Суспільного і за підтримки BBC Media Action. За допомогою мобільного додатку GRADUS було опитано 1000 респондентів віком 18-60 років по всій Україні, окрім окупованих територій та зон активних бойових дій. Вибірка відображає структуру населення України віком 18-60 років за статтю, віком, розміром населеного пункту та освітою. Похибка дослідження складає 3,1% з довірчим інтервалом 95%.

Читайте також: Укренерго: Необхідності в обмеженні електроенергії немає другий день поспіль

Що відомо

  • З 10 жовтня в Україні тривають відключення електроенергії через обстріли російськими військами енергетичної інфраструктури. Також українців просять добровільно скоротити обсяги споживання електрики в пікові навантаження — щовечора з 17 до 23.
  • 18 жовтня президент Зеленський повідомив, що за тиждень атак військ РФ було зруйновано 30% українських електростанцій в Україні.
  • 28 жовтня в Укренерго розпорядилися обмежити електропостачання у всіх регіонах України. Заступник керівника Офісу президента Кирило Тимошенко заявив, що Україна перейде до планових відключень електроенергії.

Читайте також

Чайник, або 120 смартфонів. П'ять способів економити електроенергію

"Ми перебуваємо в режимі дуже жорсткої економії": як харків'яни економлять світло

Місто у пітьмі. Як живе Київ у режимі економії електрики — фоторепортаж

Готують котельні та розвозять дрова: Дергачі перед опалювальним сезоном — фоторепортаж