Прем'єр-міністерка Великої Британії Ліз Трасс оголосила про свою відставку

Важливо
Прем’єр-міністр Великої Британії Ліз Трасс біля Даунінг-стріт у Лондоні, після повернення з Шотландії, де вона була офіційно призначена британською королевою Єлизаветою II. 6 вересня 2022 року. Фото: АР

Прем'єр-міністерка Великої Британії Ліз Трасс оголосила про свою відставку з поста лідера Консервативної партії. Відповідну заяву Трасс зробила у четвер, 20 жовтня. Трасс залишатиметься на посаді прем'єр-міністерки, поки не буде обраний її наступник.

“Я прийшла на посаду в період великої економічної та міжнародної нестабільності. Сім'ї та підприємства були стурбовані тим, як оплачувати свої рахунки. Незаконна війна Путіна в Україні загрожує безпеці всього нашого континенту. Мене обрала Консервативна партія з мандатом змінити це”, — сказала Трасс.

За її словами, уряд виклав бачення економіки з низькими податками та високим темпом зростання.

“Однак я визнаю, що з огляду на цю ситуацію я не можу виконати мандат, на який мене обрала Консервативна партія. Тому я звернувся до Його Величності Короля, щоб повідомити його, що я подаю у відставку з поста лідера Консервативної партії”, — заявила Трасс.

Вона розповіла, що вранці зустрілася з головою комітету Грехемом Брейді. Вони домовилися, що вибори керівництва будуть завершені протягом наступного тижня.

“Це гарантуватиме, що ми залишатимемося на шляху виконання наших фіскальних планів і підтримки економічної стабільності та національної безпеки нашої країни. Я залишатимусь прем’єр-міністром, поки не буде обраний наступник”, — сказала Трасс.

Напередодні, 19 жовтня, міністерка внутрішніх справ Великої Британії Суелла Брейверман пішла у відставку через порушення правил безпеки, замість неї міністерство очолив колишній міністр транспорту Грант Шаппс. Вона стала вже другим членом уряду прем’єрки Ліз Трасс, який залишає посаду протягом останніх днів.

Раніше Ліз Трасс стала об’єктом критики через запропоновану нею фінансову реформу, яка передбачала зниження низки податків та одночасне збільшення соціальної підтримки населення. Недоліки плану, про які заявив у тому числі президент США Джозеф Байден, призвели до зниження рейтингу Консервативної партії, падіння курсу фунта стерлінгів, а також відставки Квазі Квартенга, міністра фінансів у кабінеті Трасс, йшлося у матеріалі Bloomberg.

“План зростання 2022”, який зокрема передбачав заморозку рахунків за електроенергію для населення на 2 роки, а також зменшення деяких податків, викликав обурення британців через те, що був вигідний переважно багатим. Також він викликав загальні сумніви, адже план коштував приблизно чверть трильйона фунтів, але гроші на реалізацію плану треба було позичати. Це призвело б до збільшення державного боргу.

Під тиском Трасс довелося відмовитись від “Плану зростання”, також вона звільнила свого однодумця Квазі Квартенга з посади канцлера казначейства та призначила замість нього впливового консерватора Джеремі Ганта.

План Трасс та Квартенга, який передбачав наймасштабніше з 1979 року скорочення податків, піддали гострій критиці не лише ЗМІ, експерти та політичні опоненти, але й союзники — представники Консервативної партії. Невдовзі порцію критики видав й Міжнародний валютний фонд — там зазначили, що заплановані заходи ускладнять боротьбу королівства з інфляцією.

Під тиском та на тлі падіння рейтингів Торі Ліз Трасс відмовилась від раніше запропонованого плану, а 14 жовтня звільнила Квартенга з посади. Його місце обійняв консерватор Джеремі Хант.

Ліз Трасс перебувала на посаді лише 45 днів – це найкоротший термін перебування на посаді прем’єр-міністра Великої Британії. До цього прем'єр-міністром, який правив найменше був Джордж Каннінг, який пропрацював 119 днів і в 1827 році помер у своєму кабінеті.

Трасс офіційно стала прем'єркою 6 вересня 2022 року, замінивши на цій посаді Бориса Джонсона.

Згідно з опитуванням YouGov Political Research, кожен третій представник Торі хотів би повернути на посаду прем’єра Бориса Джонсона.

"Король попросив мене стати прем'єр-міністром, тому що ця нісенітниця триває досить довго", — таке повідомлення з'явилося у Twitter кота Ларрі з Даунінг-стріт.

Що відомо

  • Велика Британія стоїть на порозі найбільшого підвищення податків з 1993 року, пише ВВС з посиланням на розрахунки британського наукового центру Resolution Foundation. Також у країні доведеться скоротити десятки мільярдів фунтів витрат на школи, лікарні, поліцію, ремонт доріг, доступне житло та соціальну допомогу.
  • Міністерка закордонних справ Великої Британії Ліз Трасс перемогла у змаганні за посаду лідера Консервативної партії та прем’єр-міністра країни. 5 вересня Трасс офіційно оголосили переможницею виборчих перегонів.
  • 6 вересня Ліз Трасс отримала від Королеви Єлизавети ІІ прем’єрські повноваження і доручення сформувати уряд.

Читайте також

Третя прем’єрка у історії Сполученого Королівства. Що відомо про Ліз Трасс