Жителі всіх тимчасово окупованих територій України, зокрема й Криму, мають знати, що Україна туди обов’язково повернеться, а разом з нею повернеться повноцінне життя.
Про це президент України Володимир Зеленський розповів журналістам у звільненому місті Ізюм під час робочої поїздки на Харківщину, повідомляє сайт Офісу президента.
"Ми маємо надсилати сигнали нашим людям, які поки що, на жаль, перебувають в окупації. І мій сигнал людям у Криму: ми знаємо, що це наші люди, і це жахлива трагедія, що вони в окупації понад вісім років. Ми туди повернемося. Я не знаю, коли саме. Але в нас є плани, і ми повернемося туди, тому що це – наша земля і наші люди", – заявив Зеленський.
Він зазначив, що жителі тимчасово окупованого Криму перебувають під тиском пропаганди РФ, але коли Україна повернеться на півострів, кримчани побачать брехню російського телебачення та пропаганди.
Володимир Зеленський відзначив, з якою теплотою на звільнених територіях зустрічають українських військових. "Це дуже чуттєвий момент. Це означає, що разом зі Збройними Силами України повертається життя", – сказав президент.
Володимир Зеленський розповів, що побачене у звільненому Ізюмі шокує, "хоча ми вже бачили таке в Бучі, на перших деокупованих територіях", де так само були зруйновані будівлі та вбиті люди.
"На жаль, це частина нашої сьогоднішньої історії. І частина сучасної російської нації – те, що вони зробили", – Зеленський.
Міжнародні партнери направили в Україну слідчих та прокурорів, які допомагають у зборі матеріалів щодо злочинів Росії на деокупованих територіях. Президент розуміє, що це процес нешвидкий. Офіс Генерального прокурора працює, щоб і журналісти, і слідчі могли приїжджати на звільнені території та знаходити важливі деталі.
Володимир Зеленський наголосив, що головне для України – залишатися максимально відкритою в цих питаннях.
"І тоді, впевнений, за все це будуть вироки, буде трибунал. Я в цьому не сумніваюся ні секунди", – резюмував президент України.
Що відомо
- Ізюм Харківської області армія РФ руйнувала з літаків та артилерії від березня. У місті зруйновані головні адміністративні будівлі, а також житлові багатоповерхівки. Місто наприкінці березня окупанти взяли в облогу, 1 квітня у Генштабі повідомили, що росіяни захопили Ізюм.
- Протягом березня Росія відмовлялася відкрити коридори для евакуації жителів Ізюма, лише двічі вдалося вивезти частину людей, рух колони змінювали через обстріли. Частину жителів Ізюма примусово депортували в РФ. Частина людей, яких депортували з Ізюма до РФ, змогли повернутися до України через Європу. За час окупації міста лише один раз волонтери змогли передати в Ізюм ліки.
- Ізюмський напрямок протягом весни та літа у Генштабі називали одним із найскладніших та найактивніших на Харківщині. Підрозділи ЗС Росії, які вчиняли воєнні злочини у Бучі Київської області, воювали після виходу з Київщини під Ізюмом. Журналісти-розслідувачі ідентифікували окупантів Ізюма.
- Кількість загиблих та поранених жителів Ізюма з початку вторгнення невідома. В ОВА 10 травня повідомляли, що знайшли тіла 44 людей в зруйнованій окупантами будівлі в Ізюмі. 8 травня в Ізюмі військові РФ обстріляли пожежну машину: загинув рятувальник.
- До тодішньої Уповноваженої Верховної Ради України з прав людини Людмили Денісової надходили повідомлення від жертв сексуальних злочинів, скоєних російськими військовими на Харківщині, зокрема в Ізюмі, та рідних потерпілих: одна дитина після ґвалтування померла. 12 липня окупанти обстріляли гору Крем'янець в Ізюмі: є загиблий та поранені.
- ДБР розслідує справу про держзраду ексмера, двох депутатів та експоліцейського в Ізюмі.
Читайте також
Міжнародна асоціація юристів підтримує створення трибуналу над РФ — ОПУ