Вторгнення Росії в Україну, день 175. Текстовий онлайн

. Люди дивляться на пошкоджені будинки внаслідок ракетного обстрілу РФ вранці 16 серпня 2022 року, Краматорськ, Донецька область. Фото: АР

17 серпня — 175 день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни Росії проти України. Попередні головні новини читайте тут, текстовий онлайн англійською — тут. Відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.

Головне на цей час

  • У ніч проти 17 серпня війська Росії завдали ракетного удару по Одеській області. Внаслідок влучання двох ракет сталося руйнування і спалахнули пожежі на одній з баз відпочинку та в кількох приватних будівлях неподалік. Травмування отримали 4 людини.
  • Україна може розглядати Кримський міст, який сполучає окупований півострів із материковою частиною Росії, як законну військову ціль. Про це радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк сказав у інтерв’ю The Guardian.
  • Стратегічні цілі Росії залишаються незмінними: зміна режиму в Києві та забезпечення територіального контролю над більшою частиною України. Про це йдеться в аналітичному звіті американського Інституту вивчення війни (ISW). Аналітики кажуть, що попри риторику Путіна, який каже тільки про "звільнення" Донбасу, глобальні цілі Росії, такі як захоплення України, не змінилися.
  • Генсек ООН Гутерреш вдруге з початку війни відвідає Україну: 18 серпня приїде до Львова, де зустрінеться з президентом України Зеленським і президентом Туреччини Ердоганом (який відвідає Україну вперше з початку вторгнення), а тоді поїде до порту Одеси.

У Мелітополі близько комендатури окупаційних військ пролунав вибух

Про це повідомив мер Мелітополя Іван Федоров.

"Земля горітиме під окупантами — цю непохитну істину щодня доводять наші воїни з ЗСУ на півдні України. Сильний вибух пролунав біля лігва ворога в центрі Мелітополя. Тут, нагадаю, розміщена одна з комендатур окупантів. Чекаємо на подробиці щодо втрат серед рашистів", — написав Федоров у Telegram.

Суспільне завершує текстовий онлайн 175 дня війни. Хроніку 18 серпня — читайте тут.

В Україні можуть конфіскувати майно 302 підсанкційних осіб — Мін’юст

В Україні можуть конфіскувати майно 302 підсанкційних осіб на користь держави. Про це в ефірі загальнонаціонального телемарафону повідомила заступниця міністра юстиції Ірина Мудра, інформує пресслужба Мін’юсту.

За її словами, на сьогодні в Україні є вже 302 підсанкційні особи, проти яких введено санкції у блокуванні активів і майно яких за наявності в Україні, відповідно до законодавства, може бути вилучено.

"Реальні кейси знаходяться на стадії підготовки документів, оскільки відповідне законодавство було прийняте тільки у травні. Але найближчим часом Мін’юст подасть перші позовні заяви до Вищого антикорупційного суду щодо застосування санкцій у вигляді вилучення майна в дохід держави", — зауважила посадовиця.

За її словами, нині необхідно підготувати міцну доказову базу.

"Надзвичайно важливо підготувати безперечні докази, щоб в майбутньому мати безапеляційні заперечення у разі, якщо колишні власники подадуть позов проти України та ініціюють інвестиційні спори", — наголосила Ірина Мудра.

Міжнародна місія МАГАТЕ може бути направлена на ЗАЕС в легальний спосіб та дуже швидко — Зеленський

Президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна готова забезпечити належний контроль, і місія МАГАТЕ може бути направлена на захоплену ЗАЕС легально та швидко. Про це президент заявив у своєму вечірньому зверненні 17 серпня.

"Українські дипломати, наші атомники та МАГАТЕ – у постійному контакті. Зараз вони працюють над направленням місії МАГАТЕ на Запорізьку атомну станцію. Російська армія повинна відійти з території АЕС та всіх сусідніх районів, забрати свою військову техніку зі станції. Це має відбутися без жодних умов і якнайшвидше. Україна готова забезпечити належний контроль з боку МАГАТЕ", — повідомив Зеленський.

Він зазначив, що лише абсолютна прозорість і контрольованість ситуації на ЗАЕС і навколо неї може гарантувати для міжнародної спільноти та для МАГАТЕ поступове повернення до нормальної ядерної безпеки.

Кількість загиблих у Харкові зросла

Кількість загиблих внаслідок обстрілу Харкова зросла до 6, ще 16 людей — поранені, повідомив голова Харківської ОВА Синєгубов.

До Чернігова приїхала посол Великої Британії

17 серпня Чернігів відвідала Надзвичайний і повноважний посол Великої Британії в Україні Мелінда Сіммонс. Дипломатка поспілкувалась із начальником обласної військової адміністрації В’ячеславом Чаусом та міським головою Владиславом Атрошенком.

За словами Чауса, обговорювали й план швидкого відновлення, до якого увійшли майже 4,5 тисячі об’єктів з Чернігівщини. Наприкінці візиту Мелінда Сіммонс відвідала Катерининську церкву, де їй вручили картину "Козака Чуприни" та грамоту про посвяту в козаки, яку вона пообіцяла передати особисто колишньому британському прем’єр-міністру Борису Джонсону.

Нагадаємо, у травні цього року рішенням чернігівської козацької громади Катерининської церкви експрем'єра посвятили у козаки і дали ім'я Борис Чуприна.

Загалом свій візит до Чернігові посол прокоментувала так: "Було сьогодні кілька бесід про те, як Чернігів зміг протистояти російському наступу на деяких напрямках цього року. Поговорила з вчителями та батьками, з людьми, які під час цього наступу мусили ховатися в укриттях про те, яка підтримка їм би була зараз важлива. Ми вже надаємо допомогу в реконструкції, зокрема, у відбудові навчального закладу тут, недалеко звідси. Важливо було це побачити. Ми маємо працювати як на національному рівні, так і на рівні міст. Саме тому я тут у Чернігові, у місті, де неодноразово була і до якого особисто прихильна".

Росія поширює брехню про конфлікт між Банковою та Генштабом — Маляр

Російські спецслужби намагаються просувати у ЗМІ та месенджерах брехливу тезу про те, що між Офісом президента та Генштабом Збройних сил існує конфлікт. Про це на своєму Telegram-каналі заявила заступниця міністра оборони Ганна Маляр.

"Знову в інформаційному просторі Росії та України одночасно розповсюджується наратив, який деструктивно впливає на наступальний потенціал українського суспільства. Йдеться про вигаданий ворожими підрозділами ІПСО міфічний конфлікт між вищими органами військово-політичного керівництва, а саме протистояння Генерального штабу Збройних сил України з Офісом президента та Міністерством оборони", — зазначила вона.

Маляр звернула увагу на те, що цей наратив розповсюджується в Telegram-каналах та ЗМІ, втім не лише російських. Цей наратив підхоплюють і деякі українські ресурси та спікери.

"Тактичною метою цієї інформаційної операції ворога є максимальне розповсюдження потрібної агресору ідеї, виклик емоційної реакції на неї й, як наслідок, маніпуляція сприйняттям подій загалом. Оперативна мета — створити конфлікт всередині військово-політичного керівництва нашої держави та всередині суспільства. Стратегічна мета: ослабити центр прийняття державних рішень й ослабити оборонний та наступальний потенціал нашого суспільства", — пояснила посадовиця.

Заступниця міністра нагадала, що найчастіше маніпулятивні меседжі інформаційної операції привертають увагу своїми кричущими заголовками, які неодмінно викликають бурхливу емоційну реакцію. Також подібні "новини" зазвичай не мають надійних джерел.

Росіяни повністю заблокували виїзд із Мелітополя

Мер Мелітополя Іван Федоров повідомив в ефірі телемарафону, що росіяни після вибухів у Криму та дії українського спротиву почали вивозити свої сім‘ї з Мелітополя. Вони також повністю заблокували виїзд із Мелітополя та проводять тотальну фільтрацію опісля вибуху в місті.

Генеральний секретар НАТО закликав допустити місію МАГАТЕ на Запорізьку АЕС та вивести збройні сили РФ з її території

Представники Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) терміново мають приїхати з інспекцією на Запорізьку АЕС. Також з території станції потрібно вивести всіх російських військових.

На цьому наголосив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг під час пресконференції з президентом Сербії Александаром Вучичем.

На думку генерального секретаря Альянсу, міжнародна спільнота має бути об’єднаною у протидії неспровокованій агресії РФ задля того, аби "переконати Росію якомога швидше припинити цю війну":

"Захоплення російськими силами ЗАЕС становить серйозну загрозу охороні та безпеці, збільшує ризик ядерної аварії, наражає на небезпеку населення України, сусідніх країн і міжнародної спільноти. Необхідно терміново дозволити проведення інспектування МАГАТЕ та забезпечити виведення всіх російських сил".

Українські розвідники знищили російську станцію РЕБ

У Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України розповіли, що за допомогою безпілотного літального апарата знищили російську станцію радіоелектронної боротьби.

"Спецпідрозділ Головного управління розвідки Міністерства оборони України в режимі 24/7 шукає ворога та працює по його тилам. Цього разу у поле зору спецпризначенців потрапила ворожа станція радіоелектронної боротьби. Незважаючи на її активну роботу, українські воїни зуміли підлетіти прямо до неї за допомогою БпЛА й завдати фатальні удари по місцю дислокації даної станції", — зазначають у пресслужбі розвідки.

До Маріуполя прибув російський паром

У порт Маріуполя приплив паром російських окупантів. Про це повідомив радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко.

"Паром виключно військового призначення. В кузови псевдогуманітарних вантажівок окупанти сховали боєкомплекти. Цілий пасажирсько-піратський паром залучено для цих цілей", — йдеться у повідомленні.

Він додав, що паром "Лаврентій" російських окупантів прибув з Єйська.

Данія планує обмежити в’їзд для туристів з РФ

Уряд Данії розгляне питання запровадження обмежень на видачу туристичних віз для громадян Росії. Про це заявив міністр закордонних справ королівства Єппе Кофод, інформує TV2.

Посадовець пояснив, що у разі, якщо ЄС не погодить питання обмежень на видачу віз росіянам, Данія може переглянути відповідні правила на національному рівні.

"Якщо не вдасться досягти цього спільним рішенням, з данської сторони ми розглянемо можливість запровадження обмежень, які ще більше скоротять кількість російських туристичних віз", — зазначив він.

Єппе Кофод наголосив, що вважає неприйнятним саме існування можливості для росіян спокійно жити на території Європи в той час, як армія РФ нищить українські міста.

Росія перекидає авіацію з прифронтових зон вглиб Криму та на територію РФ — розвідка

Після нещодавніх вибухів на кримських аеродромах російське військове командування перекидає літаки та гелікоптери вглиб окупованого півострова Крим та на територію РФ далі від лінії фронту.

Про це повідомляє Головне управління розвідки Міноборони України.

"Окупанти проводять заходи щодо часткового переміщення авіаційної техніки з аеродромів передового базування в Криму на запасні аеродроми та аеродроми постійного базування на території РФ", — йдеться у повідомленні.

Як зазначають розвідники, така активність росіян відзначена після серії вибухів на об’єктах військової інфраструктури тимчасово окупованого півострова Крим, у тому числі на території аеродромів Саки (9 серпня) та Гвардійське (16 серпня).

Загалом ГУР відомо про перекидання щонайменше 24 літаків та 14 гелікоптерів.

Як росіяни заважають закуповувати зброю для України — розповідає юристка фонду "Повернись живим"

Руслана Величко — юристка благодійного фонду "Повернись живим". Саме вона закуповувала комплекс "Байрактарів" для Головного управління розвідки України. Суспільне поспілкувалося з нею про роботу одного з найбільших благодійних фондів в Україні, про відкриття філіалу у США, меморандум з компанією "Байкар", та про те, як росіяни заважають закуповувати зброю.

"Пропонували купити все — гелікоптери, "Гради", РПГ" — юристка фонду "Повернись живим"

У Кривому Розі розірвався снаряд від РПГ: травмовані двоє людей

У Кривому Розі, на балконі квартири багатоповерхівки, розірвався снаряд від РПГ. Про це передають кореспонденти Суспільного.

Попередньо, мешканець квартири привіз снаряд із зони бойових дій. Разом зі своєю матір`ю вони вийшли на балкон курити, після чого стався вибух. Чоловік отримав контузію, жінку ушпиталили з опіками. У квартирі перебували також жінка з дитиною, вони не травмувалися. Наразі на місці працюють вибухотехніки.

В армії РФ зросла кількість саботажів — Генштаб

Генштаб ЗСУ інформує у вечірньому зверненні за 17 серпня, що на Сіверському напрямку російські військові вдосконалюють фортифікаційне обладнання позицій.

На Харківському напрямку противник спробував прорвати оборону українських військ у напрямках населених пунктів Леб’яже та Базаліївка, успіху не мав, відійшов.

На Слов’янському напрямку російські військові намагалися просунутися у напрямках Новодмитрівки та Мазанівки, успіху не мали і відійшли.

На Краматорському напрямку окупанти штурмовими діями безуспішно намагалися покращити тактичне положення у напрямку населеного пункту Веселе.

На Бахмутському напрямку українські військові придушили усі спроби окупантів покращити тактичне положення підрозділів в районах населених пунктів Білогорівка, Соледар, Бахмутське, Кодема, Зайцеве та Майорськ.

На Авдіївському напрямку російські військові мали частковий успіх у напрямку населеного пункту Опитне. Окупанти здійснили безуспішну спробу просунутися у напрямку Шевченкового та мають частковий успіх у напрямку Новомихайлівки.

"На Південнобузькому напрямку противник продовжує зосереджувати зусилля на утриманні зайнятих позицій та недопущенні створення Силами оборони сприятливих умов для переходу у контрнаступ. Застосуванням наявних вогневих засобів намагається завдати максимальних втрат нашим підрозділам уздовж лінії зіткнення. Не припиняє ведення повітряної розвідки безпілотними літальними апаратами", — йдеться у зведенні Генштабу.

Також військові РФ намагалися покращити тактичне положення у напрямку Білогірки. Українські військові відкинули їх на попередні позиції.

В акваторіях Чорного та Азовського морів в готовності до застосування високоточної зброї перебувають два носії крилатих ракет морського базування.

"Російські окупанти зазнають втрат, деморалізовані та вишукують будь-яку можливість уникнути бойових дій – намагаються зімітувати легке поранення, вдаються до самоскалічень та різноманітних симуляцій. Фіксується збільшення фактів саботажу наказів офіцерів, особливо, коли це стосується наступальних дій", — повідомили у відомстві.

Військові РФ відпустили директорку Херсонської музичної школи

Військові РФ відпустили директорку Херсонської музичної школи №3 Наталю Халматову, яку незаконно затримали зранку 17 серпня, повідомив чоловік затриманої.

Інформацію про викрадення Суспільному підтвердила колега викраденої, Людмила Хазова. До цього жінка виклала відповідний допис на своїй сторінці у Facebook.

У повідомленні сказано, що Наталю Халматову забрали близько восьмої години ранку з власної квартири та відвезли в Центральне управління поліції по вулиці Лютеранській.

Норвегія надасть Україні новий пакет військової допомоги

Норвегія надасть новий пакет військової допомоги для України, а також запровадить тренування для військових, повідомив очільник Міністерства оборони Олексій Резніков.

В окупованому Маріуполі юнак сфотографувався біля розбомбленого будинку з прапором України

У тимчасово захопленому військовими РФ Маріуполі юнак сфотографувався біля розбомбленого окупантами будинку з прапором України.

Ще 3 судна з українським продовольством вирушили із портів "Чорноморськ" та "Одеса"

Вранці 17 серпня з портів "Чорноморськ" та "Одеса" вирушили 3 судна з українським продовольством – PETREL S з Чорноморська, а також SARA та EFE з Одеського порту. На їх борту понад 33 тис. тонн агропродукції, повідомили в Міністерстві інфраструктури.

"У ході реалізації Ініціативи про безпечне транспортування агропродукції вже 24 судна вирушили із українських портів. На їх борту понад 600 тис. тонн агропродукції", — повідомили у відомстві.

Генсек ООН приїхав у Львів

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш прибув до Львова. У нього запланована зустріч з президентом Володимиром Зеленським і президентом Туреччини Таїпом Ердоганом.

Чоловіків з окупованої частини Донеччини не випускають навіть у Росію

Чоловіків з міст, окупованих Росією з 2014 року, не випускають за кордон "ДНР" ні у РФ, ні на захоплену частину Запоріжжя. Про це повідомив радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко.

За словами Андрющенка, є інформація, що за 40 тисяч рублів можна дістати довідку, що ти не підлягаєш мобілізації.

"Потім ще за 40 тисяч хабаря на "митниці ДНР" виїхати у Росію. Це доступно далеко не всім, але користується попитом", — додав радник мера.

Експерт розповів, чому в українців виникають труднощі з роботою в Польщі

На думку голови Всеукраїнської Асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василя Воскобойника, головна проблема українців у тому, що вони їхали в Польщу не в пошуках роботи, а в пошуках прихистку.

"90% це жінки, діти, літні люди. Сподівалися і зараз сподіваємося, що війна не буде тривати довго. Люди обирали в основному великі міста. А економіка Польщі базується на тому, що підприємства виносять за межі міст, в маленькі населені пункти — українці туди загалом не їхали. І тому є проблема з пошуком роботи. Вони не можуть знайти роботу, яка відповідала б їхнім очікуванням. А роботодавці у невеликих містах не можуть забезпечити українських біженців соціальною інфраструктурою", — розповів Воскобойник в ефірі марафону на Суспільному.

Він додав, що біженці, які виїздили були переважно мешканцями великих міст з певною кваліфікацією: "Це бухгалтери, вчителі, лікарі. І для того, щоб працювати за фахом, потрібно, по-перше, вивчити на достатньо високому рівні польську мову. Це стає великою перешкодою для працевлаштування. Якщо люди обирають звичайну фізичну працю, то її знайти простіше, але й оплачується вона набагато менше, ніж кваліфікована праця".

За словами Воскобойника, потрібно дотримуватись кількох порад при пошуку роботи за кордоном: "До яких би посередників ви не зверталися, не платіть їм гроші за послуги. Бо в усьому світі посередник отримує гроші саме від роботодавця. В жодному випадку не погоджуйтеся на нелегальне працевлаштування. Роботодавець повинен надати трудовий договір або цивільно-правовий договір ще до того моменту, поки ви прийдете на своє робоче місце. Якщо немає відповідних документів — гроші вам не заплатять", — підсумував експерт.

Зеленський прийняв вірчі грамоти від послів чотирьох країн

Президент України Володимир Зеленський прийняв вірчі грамоти у послів Киргизької Республіки Ідриса Кадиркулова, Румунії Александру Віктора Мікули, Королівства Бельгія Петера Ван де Вельде та Королівства Іспанія Рікардо Лопеса-Аранди Хагу, які розпочинають дипломатичну місію в Україні, повідомляє кореспондентка Суспільного.

Президент України Володимир Зеленський вручає грамоти послам іноземних країн. Фото: Суспільне

Делегація МАГАТЕ має дістатися на ЗАЕС тільки через територію України — Кулеба

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба збирається провести перемовини з Міжнародним агентством з атомної енергії щодо умов візиту делегації МАГАТЕ на Запорізьку атомну електростанцію.

"Ми розуміємо що зараз Росія буде забивати інформаційний простір своєю пропагандою, перекладаючи провину за недопуск МАГАТЕ на ЗАЕС в Україну. Але нічого в них не вийде", — сказав він у коментарі Суспільному.

Кулеба додав, що мета кожної подібної заяви Росії — перекласти на Україну відповідальність: "Тобто коли вони готуються щось заблокувати вони заздалегідь пропагандистками методами починають перекладати відповідальність, ми ці всі трюки проходили, ніхто на них не купується. Те, що робить там Росія, це загроза не лише Україні, а і всьому світу".

За його словами, у МЗС є принципова позиція щодо того, що МАГАТЕ має дістатися до ЗАЕС через територію контрольовану урядом України, а не через Росію, а потім по окупованих територіях.

"При всьому іншому, я, ми будемо абсолютно відкрити і максимально врахуємо побажання МАГАТЕ, з точки логістики і з точки зору безпеки", — зазначив він.

Нещодавно постійний представник Росії при ООН Василь Небензя заявив, що Росія не заперечує, щоб представники МАГАТЕ приїхали на Запорізьку АЕС. Водночас він заявив, що РФ не підтримує пропозицію щодо створення демілітаризованої зони навколо атомної станції. За його словами, Росія "захищає АЕС", у тому числі від можливих терактів.

В СБУ розповіли деталі підриву Північно-Кримського каналу та назвали імена винуватців

Служба безпеки України встановила хронологію злочинів Збройних сил Росії проти цивільного населення на ключових об’єктах життєзабезпечення Херсонщини: Каховській Гідро-електростанції і Північно-Кримському каналі. Ідентифіковано двох військовослужбовців РФ, які віддавали злочинні накази.

Це заступник командуючого Чорноморським флотом РФ з матеріально-технічного забезпечення генерал-майор Міхаїл Ясніков та командувач 11 окремої інженерної бригади, полковник Дмітрій Марков. Вони безпосередньо командували захопленням Каховської ГЕС та підривом споруд Північно-Кримського каналу.

Їхні дії негативно вплинули на водозабезпечення регіону, функціонування зрошувальної системи Херсонської області, завдали значної шкоди довкіллю та матеріальних збитків Україні в особливо великих розмірах.

За матеріалами СБУ, зловмисників підозрюють у порушенні законів та звичаїв війни.

У ході слідчо-оперативних дій встановлено, що 24 лютого військові РФ із застосуванням важкого озброєння:

  • захопили адміністративні будівлі та споруди Каховської ГЕС і взяли у заручники персонал;
  • ▪унеможливили функціонуванню гідроелектростанції у штатному режимі;
  • зруйнували автодорожній міст, позбавивши об’єкт життєво необхідної логістики;
  • здійснили низку підривів споруд Північно-Кримського каналу, щоб подати дніпровську воду до тимчасово окупованого Криму.

Слідчі СБУ з’ясували, що генерал-майор Ясніков віддавав накази щодо незаконного захоплення обох об’єктів критичної інфраструктури. А полковник Марков керував підривами. Обвинувальний акт направлений до Жовтневого районного суду міста Кривий Ріг.

Китай візьме участь у військових навчаннях Росії

Військовослужбовці Народно-визвольної армії Китаю візьмуть участь в навчаннях "Схід-2022", які пройдуть на території Росії з 30 серпня по 5 вересня. Про це повідомляє Міністерство оборони Китаю.

"Китайська сторона направила персонал для участі у цих навчаннях з метою поглиблення прагматичного та дружнього співробітництва зі збройними силами країн-учасниць, підвищення рівня стратегічної координації між усіма сторонами, що беруть участь, та підвищення здатності протистояти різним загрозам безпеці", - заявили у відомстві.

Зазначається, що "навчання не пов'язані з поточною міжнародною та регіональною ситуацією".

На навчаннях "Схід-2022" повинні відпрацювати "питання застосування угруповань військ при забезпеченні військової безпеки в Східному регіоні".

Крім Китаю в навчаннях візьмуть участь: Індія, Білорусь, Таджикистан, Монголія, Росія та інші країни.

Міноборони РФ повідомило, що навчання пройдуть на полігонах Східного військового округу: Біджанський, Бурдуни, Бухта Анна, Гарячі Ключі, Князе-Волконський, Литовко, Лагунне, Мухор-Кондуй, Новосельський, Сергіївський, Телемба, Успенівський і Цугол.

У Бучі поховали ще понад 20 невпізнаних загиблих

У Бучі триває масове поховання невпізнаних загиблих внаслідок російської військової агресії жителів Бучанської громади. 17 серпня поховали ще 21 загиблого, особи яких не вдалося встановити. Про це повідомляє Бучанська міська рада.

Поховання відбулося на міському цвинтарі. Замість імен загиблих на табличках написані номери.

Усі ці люди були закатовані та вбиті російськими військовими під час тимчасової окупації Бучанської громади лютому та березні 2022 року, зазначається у повідомленні.

Росія має невисокий інтерес до деяких груп своїх військовополонених — ГУР

Україна робить все для повернення військовополонених бійців ЗСУ, а Росія має невисокий інтерес до деяких груп своїх військовополонених.

Про це в етері "Суспільного" заявив представник пресслужби ГУР Міноборони України Андрій Юсов.

"Можемо констатувати до певних груп своїх же груп і військовополонених РФ має невисокий інтерес. Якщо ми говоримо про мобілізованих і військових з території ОРДЛО, то справді до них найнижчий інтерес. Ми бачимо різне ставлення - від того, що вони примусово мобілізовані, найгірше навченні, найгірше одягнені та з найгіршою зброєю до питання обміну", — сказав він.

За словами Юсова, попри таке ставлення Росії до своїх військовополонених важкий переговорний процес щодо обміну триває.

"Росія досі вважає, що вона чомусь може диктувати умови, а це не так. Робота по поверненню українських захисників триває. Чекаємо на новини. Обмінний фонд та інші інструменти в Україні достатній. Він постійно поновлюється. Те це, над чим працюють ЗСУ та Україна", — зазначив представник ГУР.

Він наголосив, що обмін — лише один з інструментів повернення українських захисників.

"Обмінний фонд — складна, багаторівнева, нелінійна річ. Мова часто може йти не лише про кількість. І координаційний штаб з питань поводження з полоненими, і відповідні робочі групи роблять все можливе, використовують всі інструменти для повернення наших захисників", — сказав Юсов.

ЗСУ знищили базу окупантів у Новій Каховці

Збройні сили України знищили базу російських військових в окупованій Новій Каховці на Херсонщині, повідомили в Держприкордонслужбі.

"Укрпошта" оголосила конкурс щодо запуску першої NFT марки на підтримку ЗСУ

Про це повідомляє пресслужба оператора.

"Укрпошта" планує випускати марки в NFT-форматі. Першою українською NFT-маркою стане марка Укрпошти, випущена в умовах воєнного стану, «Русскій воєнний корабль, іді…». Гроші від продажу NFT-марки будуть спрямовані на потреби ЗСУ.

Оскільки за "Укрпоштою" законодавче не закріплене право випуску NFT-марок, національний поштовий оператор проведе конкурс на вибір партнера, який організує випуск, розміщення та продаж NFT. Укрпошта зі свого боку ліцензує права на випуск NFT марки. З детальними вимогами до учасників та складом конкурсної пропозиції можна ознайомитися за посиланням.

У Міносвіти розповіли, які регіони найкраще готові до очного навчання

Нині близько 41% всіх закладів освіти має можливість розпочати навчання в традиційному форматі, повідомив міністр освіти і науки Сергій Шкарлет. Найвищі показники готовності до освітнього процесу в очній формі у Львівській області – 83%, Чернівецькій – 78% та місті Києві – 68%.

Інші області, за словами міністра, продовжують створювати належні і безпечні умови у закладах освіти для навчання офлайн. Спецкомісії провели обстеження у 86% шкіл, з них у майже половини (48%) є захисні споруди, повідомив Шкарлет.

Міносвіти змінило шкільну програму: що нового в історії, літературі та географії

"Перегляд та оновлення змісту навчальних програм загальної середньої освіти – це відповідь на виклики, які виникли у зв’язку з повномасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України", – повідомили у Міносвіти.

Для 5-11 класів оновлять програму з 8 предметів: історія України та всесвітня, захист України, основи здоровʼя, правознавство, громадянська освіта, географія та зарубіжна література. У навчальні програми з історії розширять час на розгляд українських рухів опору XX століття, а також розповідатимуть про російсько-українську війну із поясненням понять "русскій мір", "рашизм", "політика російщення", "колабораціонізм".

До програми з географії включили ознайомлення з Республікою Корея, яку раніше окремо не виділяли.

Зміст програми з основ правознавства, громадянської освіти розширили вивченням питань, пов’язаних з правами людини, з російсько-українською війною та доповнили інформацією щодо міжнародного гуманітарного права.

Із програми зарубіжної літератури виключили більшість російських та білоруських письменників. Замість них діти читатимуть твори Жана де Лафонтена, О. Генрі, Анни Ґавальди, Ульфа Старка, Джона Бойна, Е. Шмітта, Йозефа Рота, Александра Гранаха тощо. Водночас у програмі залишили тексти Булгакова, Гоголя, Кузнецова й Ільфа та Петрова.

Обмінний фонд в Україні достатній і він постійно поновлюється — ГУР

Про це повідомив представник пресслужба Головного управління розвідки Міноборони України Андрій Юсов в ефірі єдиного телемарафону.

"До певних груп своїх же груп і військовополонених Російська федерація має невисокий інтерес. Якщо ми говоримо про мобілізованих і військових з території ОРДЛО, то справді до них найнижчий інтерес. Ми бачимо різне ставлення — від того, що вони примусово мобілізовані, найгірше навченні, найгірше одягнені та з найгіршою зброєю до питання обміну. Але попри це важкий переговорний процес триває, хоча Росія досі вважає, що вона чомусь може диктувати умови, а це не так. Робота по поверненню українських захисників триває. Чекаємо на новини. Обмінний фонд та інші інструменти в Україні достатній. Він постійно поновлюється", — наголосив Юсов.

Українці розкритикували ідею запуску туристичних турів містами, що постраждали від війни

Туристичне об'єднання Visit Ukraine запустило тури містами, що постраждали від війни, серед яких Київ, Чернігів, Суми та Харків. У межах окремого туру можна було би відвідати Бучу та Ірпінь, а в майбутньому – деокупований Маріуполь. На це звернули увагу користувачі мережі.

"Знайшли фішечку туру – різанина місцевого населення. І я б ще зрозуміла таке через роки, на кшталт історії. Але коли рани ще живі та кровоточать, а вулицями ходять люди, які втратили близьких, я не розумію", – коментує українка Юлія Васильєва.

Обʼєднання критикують за ідеї проводити прогулянки вулицями, на яких вбивали та катували українців під час окупації.

Фото: Юлія Васильєва/Facebook

Нині пропозиції з турами Бучею, Ірпенем та Маріуполем із сайту прибрали, проте досі можна забронювати екскурсії локаціями обстрілів у Києві, а також Черніговом та Сумами.

Мінкульт підтримає ідею демонтувати пам'ятник Катерині II в Одесі

Про це повідомили на сайті Міністерства культури та інформаційної політики.

"Щодо пам'ятника очевидна думка: навряд його потрібно залишати. Проте це першочергово має бути рішення одеських депутатів з відповідним зверненням до нас. Якщо воно надійде — не сумнівайтеся, ми дамо згоду", — сказав міністр культури Олександр Ткаченко.

Facebook/Сергей Курило

Міністр підкреслив, що для знесення пам'ятника є законна процедура: "Якщо пам'ятка належить до списку місцевої культурної спадщини, то місцева влада подає до нас рішення щодо винесення її з цього списку. У такому випадку пам'ятник можуть перенести на якусь алею радянських пам'ятників чи віддати до музею. Тобто не обов'язково трощити".

"Нафтогаз" розповів, якою буде ціна на газ для українців

Як інформує пресслужба “Нафтогазу”. Тарифний план “Фіксований” — 7,96 грн/куб. м — діє до кінця квітня 2023 року, зазначили у компанії. В “Нафтогазі” зазначили, що підстав для хвилювання немає.

“Нафтогаз” працює в режимі нон-стоп, щоб безперебійно забезпечити газом кожну домівку, лікарню, садочок, військову частину та інші соціальні об’єкти”, — йдеться у повідомленні. А от у Європі тариф подорожчав, зазначили в “Нафтогазі”.

“Наприклад, нещодавно в Литві ціна сягнула 1,02 євро/куб. м, або близько 42 грн, у Молдові — 22,99 лея/куб. м, або майже 44 грн, а в Польщі — 6,64 злотих, або понад 53 грн. Серед причин зростання — збільшення закупівельної ціни природного газу на європейському ринку та газовий шантаж Росії”, — повідомили у компанії.

В “Нафтогазі” також закликали українців сумлінно сплачувати рахунки.

У Києві близько третини освітніх закладів не готові до нового навчального року

Про це повідомляє Київська міська військова адміністрація

“Нас часто запитують про новий навчальний рік. Відповідаємо: Київ готується. На цей момент всі комунальні заклади освіти вже обстежено. А це 1063 приміщення”, — ідеться у повідомленні.

У КМВА зауважили, що 740 приміщень освітніх закладів рекомендовані до відкриття, адже мають наявне укриття. Навчальних закладів, у яких укриття відсутні або не рекомендовані для населення, – 323. Загалом у Києві 68% наявних укриттів.

Росія відмовляється забирати з Німеччини турбіну для "Північного потоку"

Як заявив представник компанії Siemens Energy, передає DW, Росія продовжує "чіплятися до документів та висувати безглузді вимоги".

Представник Siemens Energy, зазначив, що турбіну планується переправити до РФ вантажівкою, тому посилання РФ на нинішній низький рівень води, що перешкоджає постачанню обладнання річковим транспортом, не відіграють жодної ролі.

Видання зазначає, що турбіна з середини липня перебуває в Німеччині, чекаючи на відправлення до РФ. "Газпром" скаржиться на відсутність інформації про проведений ремонт, Siemens Energy відкидає ці претензії.

До суду передали справу посадовців МВС, які незаконно видали понад 700 дозволів на зброю

Як повідомляє СБУ, завершено досудове розслідування щодо злочинної організації, яку створив і очолив колишній перший заступник начальника Департаменту превентивної діяльності МВС.

На момент викриття у 2021 році він та його спільники перебували на офіційних посадах і налагодили масштабну схему "поборів" з громадян за видачу дозвільних документів на придбання і зберігання зброї, у тому числі вогнепальної. Упродовж 2020-2021 років вони безпідставно видали понад 700 дозволів, за які одержали мільйонні "прибутки".

За матеріалами СБУ арештовано банківські рахунки колишнього високопосадовця у розмірі понад 10 млн грн, одержаних незаконним шляхом. До злочинної організації входило ще 4 керівники підрозділів контролю за обігом зброї Нацполіції в Києві та інших регіонах.

На Одещині викрили схему "ухилянтів", яку організували працівники військкоматів

Працівники ДБР викрили в Одесі "ділків", які організували схему оформлення підроблених висновків лікарської комісії про нібито непридатність до військової служби за станом здоров’я. Такий документ надавав можливість чоловікам призовного віку безперешкодно перетинати державний кордон України.

До оборудки організатори залучили фахівців центру комплектування та соціальної підтримки одного з районів Одеси. Спільники здійснювали фейкове обстеження "клієнтів" та виготовляли висновки ВЛК, а також, за необхідності, лікарів цивільної практики. Через "руки" бізнесменів пройшло мінімум 50 осіб, усі дані яких наразі встановлено.

Вартість роботи зловмисники оцінили у 7 тис. доларів, яку замовник мав сплатити наперед криптовалютою. Наразі затримано двох осіб – посередника та лікаря, щодо яких вирішується питання про повідомлення про підозру за ч. 2 ст. 332 (незаконне переправлення осіб через державний кордон України), ч. 3 ст. 368 (прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою), ч. 1 ст. 366 (службове підроблення) КК України.

На Сумщині за день російські військові обстріляли п'ять громад

16 серпня росіяни 12 разів відкривали вогонь по територіях Хотінської, Білопільської, Шалигинської, Краснопільської та Миколаївської сільської громад. Загалом зафіксовано близько 130 вибухів. Про це повідомили у Telegram-каналі голови Сумської ОВА Дмитра Живицького.

Під час обстрілів з людей ніхто не постраждав, інформація щодо руйнувань наразі уточнюється.

Ердоган приїде у Львів, щоб обговорити припинення війни в Україні

18 серпня у Львові відбудеться зустріч за участі президента України Володимира Зеленського, його турецького колеги Реджепа Тайїпа Ердогана та Генерального секретаря ООН Антоніу Гутерреша. Сторони планують обговорити ймовірні шляхи припинення війни в Україні.

Як повідомляє СNN Turk, Ердоган приїде у відповідь на запрошення Володимира Зеленського. Його візит в Україну триватиме один день.

"Під час візиту передбачається проведення тристоронньої зустрічі за участю президента України Володимира Зеленського та Генерального секретаря ООН Антоніу Гутерреша. На зустрічі обговорюватимуться кроки, які можна зробити для припинення українсько-російської війни дипломатичним шляхом завдяки активізації механізму, створеного для експорту українського зерна на світові ринки", — йдеться у повідомленні.

Також президенти обговорять усі аспекти турецько-українських відносин на рівні стратегічного партнерства.

Шольц спростував звинувачення в нерішучості Німеччини щодо постачання зброї в Україну

Про це федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив у інтерв'ю шведському виданню Dagens Nyheter.

Журналіст спитав Шольца як той прокоментує звинувачення Німеччини у тому, що вона занадто нерішуче ставиться до підтримки України зброєю в боротьбі з Росією.

"Це звинувачення хибне. Через три дні після початку війни, 27 лютого, я оголосив, що зброя буде доставлена, тим самим змінивши багаторічну позицію в німецькій політиці. На першому етапі ми доставили те, що було на складі та було придатне до використання: бронебійні снаряди, зенітні роботи типу "Стінгер" і боєприпаси. Наступні кроки були значно складнішими, і сьогодні ми говоримо про дуже складні системи, які вимагають тижнів навчання для українських солдатів. Це системи важкого озброєння, такі як 2000 броньованих гаубиць, артилерійські установки "Гепард", ракетні системи Mars II або зенітні системи IRIS-T, які настільки нові, що навіть у Збройних сил Німеччини, Бундесверу, їх немає. Важливо те, що разом в Європі ми думаємо, як ми можемо продовжувати оснащувати Україну системами і кількістю боєприпасів для продовження боротьби", — сказав Шольц.

У Чечні формують чотири батальйони "добровольців" для України — ГУР

Про це повідомляє Головне управління розвідки Міноборони України.

"У московському регіоні для формування нових армійських підрозділів місцеве керівництво дало вказівку співробітникам військових комісаріатів та відділів поліції "проводити агітаційні заходи" з громадянами Узбекистану, Таджикистану та Киргизстану", — йдеться у повідомленні.

Тим, хто погодиться підписати контракт та поїхати воювати в Україну, пропонується отримання російського громадянства та гроші.

Крім того, у Чечні триває формування і підготовка чотирьох батальйонів для відправки на війну в Україні. За даними ГУР, значну частину "добровольців" у сформованих батальйонах складають викрадені чеченськими силовиками місцеві молоді чоловіки, здебільшого із сільської місцевості.

"Громадяни республіки виказують обурення тим, що Кадиров посилає мусульман брати участь і гинути на "чужій" війні двох християнських народів – росіян і українців. Така політика Кадирова сприймається, як зрада мусульман", — зазначили у ГУР.

Маріупольців закликають евакуюватися зі зруйнованого міста, поки не настала зима

Близько половини мешканців Маріуполя не просто не мають води, але й надії на її відновлення через відсутність помпових станцій, що мають забезпечити тиск та необхідність заміни кілометрів труб в землі, повідомив радник Маріупольського міського голови Петро Андрющенко.

Він додав, що просто точковими латками вже не вирішити критичні пошкодження, тому маріупольці встановлюють імпровізовані крани у квартирах.

"Хоча єдине правильне рішення має бути — евакуація. Поки не настала зима", — наголосив Андрющенко.

Підрозділ одеської бригади збив два дрони РФ зі стрілецької зброї

Бійці одного з підрозділів 28 ОМБР збили один ударний безпілотник та один розвідувальний зі стрілецької зброї. Мова йде про дрон-камікадзе "Ланцет-3" та розвідувальний БПЛА "Елерон-3". Аби збити їх, довелося зробити кілька пострілів.

28 ОМБР

У Києві з'явилася інсталяція пса-піротехніка Патрона

У Дарницькому районі на одному з квітників з'явилася фігура чернігівського пса-піротехніка Патрона. Поруч із ним напис "Незалежні", повідомляє у своєму Telegram телеканал "Київ".

"На Позняках у клумбі з'явиться свій пес Патрон!", – йдеться в повідомленні.

Побачити інсталяцію можна на проспекті Миколи Бажана поблизу станції метро "Позняки".

До ЗСУ наразі мобілізують лише фахівців окремих спеціальностей — Резніков

Про це міністр оборони Олексій Резніков сказав у інтерв'ю Голосу Америки.

За його словами, в Збройних силах України зараз немає потреби в нарощуванні кількості особового складу, тому мобілізують лише фахівців окремих спеціальностей.

"Досить багато вже мобілізували до лав ЗСУ і не лише ЗСУ. Зараз потрібні конкретні фахівці. Це можуть бути оператори БПЛА, можуть бути спеціальні айтівці, зв'язківці, артилеристи, і так далі. Коли ми отримуємо просунуте і складніше озброєння натівського стандарту, то й фахівці нам потрібні такі, які зможуть швидко опанувати ці системи. Що ми, відверто кажучи, дуже добре і робимо", — наголосив міністр.

В Одесі та області повітряна тривога!

Від російської агресії на Харківщині загинула понад тисяча людей — Human Rights Watch

Про це свідчать дані міжнародної організації Human Rights Watch, оприлюднені 16 серпня.

Усі задокументовані атаки у різних населених пунктах Харківщини Росія здійснила з використанням вибухової зброї широкого радіуса дії й заборонених касетних боєприпасів, йдеться у звіті.

Спостерігачі зафіксували щонайменше п'ять пошкоджених будівель лікарень після нещодавніх восьми російських атак у Харкові та Дергачах, під час яких загинули 12 цивільних, ще 26 отримали поранення.

"Російські сили завдали ударів по Харкову та прилеглих районах, атакуючи густонаселені житлові квартали із застосуванням невибіркової зброї. У випадках, які ми задокументували, російські війська, як здається, не зважали на життя цивільних осіб і закони війни", — наголосив старший дослідник криз і конфліктів Human Rights Watch Белкіс Вілле.

Австралія забрала в посольства РФ земельну ділянку в Канберрі через "довгобуд"

Про це повідомило Національне столичне управління (NCA), яке займається питаннями планування та управління земельними ресурсами.

Фото: NCA

Влада столиці Австралії Канберри припинила здавати в оренду земельну ділянку, права на яку Москва придбала з метою будівництва нової будівлі посольства. Росія планувала побудувати нове посольство в районі Ярралумла, де розташована основна частина дипломатичних місій, замість теперішньої будівлі в сусідньому передмісті Гріффіт.

Виконавча директорка NCA Саллі Барнс сказала, що пройшло багато років з моменту початку будівельних робіт на новому об'єкті: "Цей квартал є елітною ділянкою в центрі Канберри, недалеко від озера Берлі-Гріффін і будівлі австралійського парламенту". gВлада Австралії заявила, що "триваючі незавершені роботи применшують загальну естетику, важливість і гідність району, відведеного для дипломатичних місій та іноземних представництв в столиці країни".

Росія отримала право оренди цієї ділянки у 2008 році і отримала дозвіл на будівництво в 2011 році. В рамках договору оренди Росія погодилася добудувати нове посольство протягом трьох років, але роботи і досі незавершені.

Офіс президента України розглядає Кримський міст як "законну військову мету"

Про це радник глави офісу президента України Михайло Подоляк сказав в інтерв'ю The Guardian.

"Це незаконна споруда і основні ворота для постачання російської армії в Криму. Такі об'єкти повинні бути знищені", — зазначив Подоляк.

The Guardian не наводить текст інтерв'ю цілком, але пише, що Подоляк "дав зрозуміти", що Україна розглядає Кримський міст як законну військову мету. За його словами, стратегія України — знищення логістики, ліній постачання, складів боєприпасів та інших російських об'єктів військової інфраструктури.

Безпекова ситуація у Криму погіршується — британська розвідка

Російське командування буде все більше стурбоване очевидним погіршенням безпекової ситуації в Криму, який функціонує як тиловий район для окупації, повідомляє Міноборони Великої Британії з посиланням на дані розвідки.

16 серпня як російські, так і українські офіційні особи визнали, що біля Джанкоя на півночі Криму вибухнув склад боєприпасів. Також, ймовірно, були пошкоджені залізниця та електропідстанція неподалік, зазначили розвідники. Джанкой і Гвардійське є базою для двох найважливіших російських військових аеродромів у Криму, йдеться у повідомленні британської розвідки. Джанкой також є ключовим автомобільним і залізничним вузлом, який відіграє важливу роль у забезпеченні російських операцій на півдні України.

Причина інцидентів і масштаб збитку ще не зрозумілі, повідомили британські розвідники.

Київ накопичує запаси резервного палива і закуповує генератори

Як повідомляє пресслужба КМДА, зараз проводяться обстеження усіх мереж життєзабезпечення, зокрема мереж електропостачання, які повинні працювати без збоїв в умовах підвищеного навантаження, щоб люди за необхідності використовували електрообігрівачі.

"ТЕЦ забезпечені резервним пальним. Також місто придбало додаткову кількість генераторів як резервне джерело електроенергії за умов позаштатних ситуацій", – каже директор Департаменту житлово-комунальної інфраструктури КМДА Дмитро Науменко.

Також міська влада планує відновити цьогорічне виконання енергоефективних проєктів у житлових будинках ОСББ та ЖБК у рамках міського конкурсу співфінансування "70/30%" в межах термінів та наявних фінансових ресурсів.

США, Канада та ЄС закликають світ блокувати російські алмази

Як повідомляє The New York Times, свою ініціативу країни Заходу обґрунтовують тим, що продаж алмазів допомагає Росії фінансувати військові дії в Україні.

Проти продажу російських алмазів виступив представник Держдепу Джордж Каджаті, який озвучив ініціативу в листі голові Кімберлійського процесуKimberley Process Certification Scheme KPCS, KPCS) - затверджена ООН (згідно з резолюцією 55/56) у 2003 році відповідно до рекомендацій доповіді Фоулера схема для запобігання надходження на ринок так званих кривавих алмазів-алмазів, що видобуваються незаконно і йдуть на фінансування закупівлі зброї для повстанських угруповань в Західній Африці і їх союзників, які воюють проти законних урядів.. Це міжнародна організація, заснована ООН, мета якої не допустити надходження на ринок "конфліктних" або так званих кривавих алмазів. Такими вважаються алмази, що видобуваються незаконно і йдуть на фінансування регіональних конфліктів.

"Доходи від виробництва йдуть на користь тій же державі, яка веде навмисну, неспровоковану і невиправдану війну", — зазначив Каджаті.

На Одещині внаслідок нічної ракетної атаки травмування отримали 4 цивільних

Як повідомляє Оперативне командування "Південь", постраждалим надано медичну допомогу, важких поранень немає. Удару завдали авіаційними ракетами Х-22.

Через ракетний удар спалахнула пожежа та сталося руйнування бази відпочинку та кількох приватних будинків. Площа загоряння – 600 квадратних метрів. Його вдалося локалізувати, рятувальники продовжують працювати.

За добу в Україну в'їхали 38 тисяч осіб — Держприкордонслужба

Як повідомляє Західне регіональне управління Держприкордонслужби України, за добу 16 серпня західні кордони України з ЄС та Молдовою перетнули майже 80 тисяч осіб та більше ніж 18 тисяч транспортних засобів.

"З України минулої доби вибули майже 41 тисяча осіб. 24 тисячі з них перетнули кордон з Польщею, решта прослідували до інших країн ЄС та Молдови. До України за минулу добу прослідували понад 38 тисяч осіб, майже 35 тисяч з них – громадяни України", — йдеться у повідомленні.

За добу оформлено 46 вантажівок з гуманітарною допомогою.

У війні з Україною росіяни втратили 44100 військових — Генштаб

Як повідомляє Генеральний штаб ЗСУ, найбільших втрат росіяни зазнали на Харківському та Донецькому напрямках. Загальні бойові втрати армії РФ з 24.02 по 17.08 орієнтовно склали:

  • особового складу — близько 44100 (+200) осіб,
  • танків ‒ 1886 (+6) од,
  • бойових броньованих машин ‒ 4162 (+10) од,
  • артилерійських систем – 993 (+4) од,
  • РСЗВ — 263 од,
  • засоби ППО — 136 од,
  • літаків – 233 од,
  • гелікоптерів – 196 од,
  • БПЛА оперативно-тактичного рівня — 792 (+2),
  • крилаті ракети — 190,
  • кораблі /катери — 15 од,
  • автомобільної техніки та автоцистерн — 3054 (+5) од,
  • спеціальна техніка — 93 (+1).

Російська армія пропонує добровольцям 4 тис. доларів за участь у війні в Україні

Як йдеться у звіті Інституту вивчення війни (ISW), місцеві ЗМІ Новгородської області повідомили, що російські війська набирають жителів регіону без військового досвіду для служби на підводному човні "Великий Новгород".

"Ці зусилля з вербування припускають, що російські сили щосили намагаються викликати інтерес навіть до позицій, які розташовані безпосередньо лінії фронту", — йдеться у повідомленні.

За даними інституту, офіційні особи Новгородської області також оголосили про початок набору до Новгородського ракетного дивізіону, який буде сформований у Лузі Ленінградської області. Там розташований великий артилерійський полігон та база 9-ї гвардійської артилерійської бригади 6-ї Загальновійськової армії. Чиновники також пропонують одноразовий призовний внесок у розмірі 250 тис. руб. (близько 4 тис. дол.).

Резніков обговорив з головою Пентагону підготовку зустрічі "Рамштайн"

Про це повідомляє пресслужба Пентагону.

"Міністр оборони США Ллойд Остін під час розмови з міністром оборони України Олексієм Резніковим обговорив безпосередні та довгострокові потреби України в безпековій допомозі. Резніков поінформував про динаміку на полі бою в Україні. Лідери також обговорили планування наступної зустрічі контактної групи з питань оборони України", — йдеться у повідомленні.

Як минула ніч у регіонах. Ранкове зведення від ОВА

"Відносно спокійно ніч минула на Волині, у Закарпатті, на Рівненщині, в Івано-Франківській, Львівській, Чернівецькій, Вінницькій, Запорізькій, Хмельницькій, Тернопільській областях, на Черкащині, Кіровоградщині, Полтавщині, Чернігівщині, Сумщині, Київщині та Житомирщині", — йдеться у ранковому зведенні від обласних військових адміністрацій.

По Одещині війська РФ сьогодні вночі завдали ракетного удару. Внаслідок влучання двох ракет сталося руйнування і спалахнули пожежі на одній з баз відпочинку та в кількох приватних будівлях неподалік Три цивільні особи поранено, триває рятувальна операція.

Дніпропетровщина: росіяни знову обстріляли Криворізький та Нікопольський райони. По Нікопольському ударили тричі за ніч. У Нікополі пошкоджені 6 приватних будинків, машини і газогони низького тиску. У Червоногригорівській громаді зачепило місцеве підприємство і недавно відремонтовану Нікопольську трасу. Перебито лінію електропередач, люди не постраждали. У Криворізькому районі ворог ударив по Широківській громаді.

Харківщина: протягом доби російські окупанти інтенсивно наносили артилерійські та ракетні удари по місту та області. Кілька разів із РСЗВ обстрілювали Салтівский район міста. Пошкоджені житлові багатоповерхові будинки, критична транспортна інфраструктура, є влучання на відкриті території, без постраждалих. По області протягом доби росіяни обстрілювали Харківський, Ізюмський, Чугуївський, Богодухівський райони. Штаб оборони зафіксував запуск більш як 5 ракет із Бєлгорода. Ракетні удари пошкодили житлові будинки, виникли кілька пожеж. В Ізюмському районі через обстріли пошкоджена критична інфраструктура, горіла трава, постраждалих — немає.

Луганщина: за минулу ніч війська РФ здійснили шість артилерійських обстрілів та чотири мінометні, завдали ракетного удару, намагалися уразити позиції наших військових із танків, двічі застосовували авіацію. Атаки росіяни відбиті за сімома напрямками. За одним – наразі бої ще точаться.

Донеччина: вночі — ракетний удар по Кураховому. Загиблих та постраждалих серед цивільного населення немає. Також вночі — ракетний удар по смт. Курахівка. Пряме влучання в приватний житловий будинок. Триває рятувальна операція, силами ДСНС ліквідується пожежа та розчищається завали. Зранку — обстріл Дружківки. Пошкоджено близько десятка приватних будинків. Протягом доби були обстріляні Авдіївка, Бахмут, с. Зайцеве, с. Карлівка, смт. Билбасівка. За добу — 2 загиблих, 7 поранених цивільних.

Миколаївщина: ввечері росіяни вдарили по портовій інфраструктурі Миколаєва реактивними снарядами із системи залпового вогню "Смерч". Без людських втрат. Вночі російські окупанти вкотре обстріляли Миколаїв ракетами типу С-300. Відомо про влучання по цивільних об’єктах, зокрема ЧНУ імені П.Могили та одному з підприємств міста. Також пошкоджені приватні будинки, попередньо без жертв та постраждалих. Вночі також обстрілів зазнало с. Широке Широківської громади. Влучання були по сільгоспбудівлях та дорозі, постраждалих немає.

Херсонщина: стабільно тяжка ситуація на Херсонщині — повітряна тривога, гучні вибухи та обстріли, перевірка помешкань, мародерства і викрадення людей тривали протягом минулої доби. Також жителі області масово повідомляли про винищувачі, які літали на території районів. Протягом доби російські військові обстрілювали 6 населених пунктів Херсонщини, внаслідок чого місцеві жителі отримали поранення.

Щоранку о 09:00 хвилиною мовчання вшановуємо пам'ять загиблих у війні українцев.

Російські військові вранці 17 серпня випустили по Харківщині щонайменше п’ять ракет — Синєгубов

Штаб оборони вранці 17 серпня зафіксував запуск щонайменше п’яти ракет із Бєлгорода по території Харківської області. Загиблих або поранених, за попередніми даними, немає.

Про це повідомив голова Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.

За його даними, запуск ракет фіксували близько 05:00.

"Одна з ракет вдарила в межах Слобідського району Харкова", — повідомив голова ОВА.

Ювенальні прокурори: 361 дитина загинула внаслідок збройної агресії РФ в Україні

Більше ніж 1073 дитини постраждали в Україні внаслідок повномасштабної збройної агресії Російської Федерації. Станом на ранок 17 серпня офіційне число загиблих дітей не змінилося — 361. Зросла кількість поранених — щонайменше 712. Про це повідомили в Офісі Генпрокурора.

Ці цифри не остаточні, зазначили в ОГПУ.

Найбільше постраждало дітей у Донецькій області — 376, Харківській — 198, Київській — 116, Чернігівській — 68, Луганській — 61, Миколаївській — 60, Херсонській — 55, Запорізькій — 40.

У Миколаєві дві російські ракети поцілили у Чорноморський національний університет імені Петра Могили

У Миколаєві дві російські ракети поцілили у Чорноморський національний університет імені Петра Могили. Про це повідомив мер міста Олександр Сєнкевич.

На Донеччині внаслідок обстрілів 16 серпня загинули двоє людей

16 серпня внаслідок обстрілів російської армії загинули двоє людей: в Авдіївці та Зайцевому. Про це у телеграм-каналі повідомив начальник Донецької ОВА Павло Кириленко.

На Харківщині від обстрілів РФ 16 серпня горіли будинки та гаражі

У Харкові та області 16 серпня сталися дев’ять пожеж від російських обстрілів. Горіли приватні будинки, гаражі та автомобілі.

Про це вранці 17 серпня повідомило управління ДСНС Харківщини.

За даними рятувальників, три пожежі сталися в Чугуївському районі області, по дві — в Салтівському районі міста та Ізюмському районі Харківщини, по одній — у Богодухівському та Куп’янському районах.

"Горіли приватні житлові будинки, адміністративна будівля, гаражі, автотехніка та екосистеми", — сказано в повідомленні.

У ніч на 17 серпня російська армія обстріляла два райони Дніпропетровщини: пошкоджені будинки, підприємство, комунікації

У ніч на 17 серпня російська армія обстріляла два райони Дніпропетровщини: Нікопольський та Криворізький. Про це у своєму телеграмі повідомив голова Дніпропетровської обласної військової адміністрації Валентин Резніченко.

Туреччина заперечує підписання нового контракту з Росією про постачання додаткових ракет

Туреччина заперечує підписання нового контракту з Росією про постачання Туреччині додаткових ракет протиповітряної оборони. Про це пише Bloomberg.

У вівторок, 16 серпня, Росія заявила, про підписання відповідного контракту, але Анкара швидко відкинула заяви про підписання нової угоди про купівлю, пише видання.

За словами голови Федеральної служби з військово-технічного співробітництва Росії Дмитра Шугаєва, контракт передбачає місцеве виробництво в Туреччині компонентів російської системи протиракетної оборони С-400.

Агентство оборонних закупівель Туреччини SSB спростувало факт підписання другої угоди про закупівлю, заявивши, що в умовах не було жодних змін з моменту підписання початкової угоди в 2017 році.

Нова угода про закупівлю передових російських ракетних систем у розпал війни, яка призвела до широкого міжнародного засудження дій Росії, може знову розпалити напруженість у відносинах з членами НАТО, включаючи США. Вони, як і раніше виступають проти закупівлі Туреччиною С-400, йдеться в матеріалі.

Троє людей отримали поранення внаслідок ракетного обстрілу Одещини — Братчук

Троє людей отримали поранення внаслідок ракетного обстрілу Одещини. Про це повідомив речник Одеської обласної військової адміністрації Сергій Братчук.

Тривають бої на кількох напрямках — Генштаб

На Волинському та Поліському напрямках обстановка без суттєвих змін. З території Республіки Білорусь російський літак Су-34 завдав удару по інфраструктурних об’єктах на території Житомирській області. Зберігається загроза подальших ракетних та авіаційних ударів з території Білорусі. Про це повідомляє Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні 17 серпня.

На Сіверському напрямку російське військо не припиняє обстріли зі ствольної артилерії по прикордонних районах Чернігівської та Сумської областей.

На Харківському напрямку військо РФ продовжує активно вести розвідку БпЛА. Обстріляло військову та цивільну інфраструктуру в районах Харкова, Петрівки, Дементіївка та ще вісімнадцяти населених пунктів.

Завдало авіаударів біля Старого Салтова та Мосьпанового. Веде наступ неподалік Леб’яжого та Базаліївки, бої тривають. Окупанти дистанційно мінують місцевість – цього разу біля Леб’яжого.

На Слов’янському напрямку армія РФ обстрілювала з танків, ствольної та реактивної артилерії райони населених пунктів Бражківка, Велика Комишуваха, Дібрівне, Вірнопілля та Мазанівка. Російські військові дистанційно мінували місцевість поблизу Довгенького. В районі Богородичного намагалися вести наступальний бій, успіху не мали, відійшли. Поблизу Мазанівки та Новодмитрівки бої тривають.

На Донецькому напрямку окупанти продовжують зосереджувати зусилля на Бахмутському і Новопавлівському напрямках. На Краматорському та Авдіївському напрямках армія РФ намагається покращити тактичне положення військ.

На Краматорському напрямку зафіксовані артилерійські обстріли біля Миколаївки, Слов’янська, Краматорська, Спірного, Верхньокам’янського, Івано-Дарʼївки, Григорівки та Званівки. Військо РФ вело повітряну розвідку в районі Краматорська. Біля Спірного окупанти намагалися наступати, зазнали втрат та відступили.

На Бахмутському напрямку російські військові обстріляли райони Бахмута, Соледара, Зайцевого, Білогорівки та Майорська. Завдали авіаударів по цивільній інфраструктурі біля Соледара. Наступали та штурмували неподалік Залізного, Шумів та Зайцевого, успіху не мали, відійшли. В районі Соледара та Бахмутського бойові дії тривають.

На Авдіївському напрямку із танків та артилерії різних типів обстріляно території поблизу Авдіївки, Мар’їнки, Нью-Йорка, Олександрополя, Пісків, Водяного, Опитного та Невельського.

Військо РФ завдало авіаударів в районах Мар’їнки, Красногорівки та Ясинуватої. Вело повітряну розвідку БпЛА біля Красногорівки та Опитного. Намагається штурмувати у районі Опитного, бої тривають.

На Новопавлівському та Запорізькому напрямках військові РФ обстріляли зі ствольної та реактивної артилерії та танків райони населених пунктів Велика Новосілка, Новосілка, Новомихайлівка, Павлівка, Богоявленка, Сонцівка, Степногірськ, Шевченко, Вугледар, Бурлацьке, Чарівне, Залізничне, Гуляйполе, Гуляйпільське, Новоданилівка, Лукʼянівське, Оріхів, Времівка, Полтавка, Новопіль та Новоандріївка.

Завдали авіадарів поблизу Володимирівки, Новосілки та Щербаків. Наступали в районі населеного пункту Шевченкове, отримали відсіч та відійшли. Тривають бойові дії біля Новомихайлівки.

Окупанти замінували місцевість в районах Інженерного та Українського.

На Південнобузькому напрямку війська РФ намагаються утримати позиції, не дати просунутися українському війську та обстрілюють підрозділи Сил оборони України.

Військо РФ поповнює втрати. Зі ствольної, реактивної артилерії і танків обстріляло райони Миколаєва, Степової Долини та ще 27 населених пунктів.

Окупанти завдали авіаційних ударів та вели наступальні бої неподалік Білогірки, відступили. Російські військові продовжують вести розвідку безпілотними літальними апаратами.

Полтавська, Кіровоградська, Харківська, Дніпропетровська, Запорізька, Донецька, Миколаївська, Херсонська області — відбій тривоги.

Полтавська, Кіровоградська, Харківська, Дніпропетровська, Запорізька, Донецька, Миколаївська, Херсонська області — повітряна тривога!

Полтавська, Кіровоградська, Харківська, Дніпропетровська, Запорізька, Донецька області — відбій тривоги.

Стратегічні цілі Росії залишаються незмінними — ISW

Стратегічні цілі Росії залишаються незмінними: зміна режиму в Києві та забезпечення територіального контролю над більшою частиною України. Про це йдеться в аналітичному звіті американского Інституту вивчення війни (ISW).

Президент Росії Володимир Путін не згадав території за межами Донбасу, описуючи цілі війни Росії в Україні 15 серпня, йдеться у звіті.

За даними аналітиків, 15 серпня Путін завершив попередні виступи на форумі “Армія-2022” заявою про те, що російські та донбаські сили “виконують свій обов’язок” воювати за Росію та “звільнити” Донбас. Така обмежена заява про російські цілі різко контрастує з раніше сформульованими російськими військовими цілями щодо “денацифікації” та “демілітаризації” всієї України. Крім того, відносно обмежена заява Путіна несумісна з діями Росії щодо інтеграції окупованих частин Херсонської та Запорізької областей до Російської Федерації, йдеться в аналітичному звіті.

Атаки на російські позиції в Криму є частиною узгодженого українського контрнаступу — ISW

Атаки на російські позиції в Криму та навколо нього, ймовірно, є частиною узгодженого українського контрнаступу для відновлення контролю над західним берегом Дніпра. Про це йдеться в аналітичному звіті американского Інституту вивчення війни (ISW).

Російські лінії постачання з Криму безпосередньо підтримують сили РФ на материковій Україні, включно з тими, що перебувають на заході Херсонської області, зазначили аналітики. Те, що ціллю стали російські наземні лінії зв’язку, матеріально-технічне та допоміжне забезпечення в Криму, узгоджується з українськими контрнаступальними зусиллями. Вони також були націлені на мости через річку Дніпро та російські елементи матеріально-технічної підтримки в окупованій Херсонській області, нагадали аналітики.

Внаслідок цієї кампанії російські війська, імовірно, послаблять здатність підтримувати механізовані сили на західному березі річки Дніпро та захищати їх авіацією та артилерією від українських контратак на східному березі.

Полтавська, Кіровоградська, Харківська, Дніпропетровська, Запорізька, Донецька області — повітряна тривога!

У Харкові під ранок під час повітряної тривоги було чутно вибух, повідомляють кореспонденти Суспільного.

На півдні армія РФ за добу втратила 1️5️ військовослужбовців і протитанковий ракетний комплекс — ОК "Південь"

На південному фронті армія РФ за добу втратила 1️5️ військовослужбовців, протитанковий ракетний комплекс, 6️ одиниць автомобільної, в тому числі і броньованої техніки. Про це повідомили в оперативному командуванні “Південь”.

Українська авіація атакувала черговий російський опорний пункт та 4️ райони зосередження живої сили, озброєння та техніки РФ біля Правдиного, Архангельського, Ольгиного, Білогірки, Новопетрівки.

Вночі армія РФ атакувала Одещину ракетами — Братчук

Вночі армія РФ атакувала Одещину ракетами. Про це повідомив речник Одеської обласної військової адміністрації Сергій Братчук.

В Чорному морі РФ продовжує тримати напоготові 2️ ракетоносії з 1️6️ “Калібрами”

В Чорному морі корабельне угруповання російського флоту не має змін, продовжує тримати напоготові 2️ ракетоносії з 1️6️ “Калібрами”. Про це повідомили в оперативному командуванні “Південь”.

Загроза ракетних ударів залишається актуальною і з моря, і з повітря, і з тимчасово окупованого суходолу, зазначили у командуванні.

Вночі у Миколаєві російські війська влучили у цивільні об'єкти — мер міста

Вночі у Миколаєві ткож було чути потужні вибухи. Мер міста Олександр Сєнкевич повідомив про влучання у цивільні об’єкти і пошкодження житлових будинків.

Біля 2 ночі у Херсоні було чутно вибухи, повідомляють кореспонденти Суспільного.

Донецька область — повітряна тривога.

Росія стверджує, що Україна не може забезпечити місію МАГАТЕ

Україна не може забезпечити для потенційної місії МАГАТЕ безпечний проїзд на територію Запорізької атомної електростанції. Як повідомляє РІА "Новости", про це заявило МЗС РФ.

"Альтернативні маршрути — предмет подальших переговорів", — заявили в МЗС Росії.

41% українських закладів освіти забезпечений укриттями — Монастирський

Про це 16 серпня заявив міністр внутрішніх справ Денис Монастирський під час наради з міністром освіти Сергієм Шкарлетом, представниками обласних ВЦА та громадських організацій.

"На сьогодні, за нашими даними, укриттями забезпечено близько 41% закладів освіти усіх рівнів", — зазначив він.

За словами міністра, співробітники МВС разом з освітянами допомагають місцевій владі та керівникам освітніх закладів у створенні та перевірці безпечних умов для організації навчання. Протягом місяця вдалося перевірити понад 80% освітніх закладів — більш як 21 тисячу об’єктів.

"Головну роль в цьому процесі відіграють органи місцевої влади, адже саме вони відповідальні за підготовку. Ми своєю чергою закріпили за кожним навчальним закладом в регіонах рятувальника – це конкретний працівник, який також відповідатиме за те, чи готовий заклад до нового навчального року", — пояснив Монастирський.

WP оприлюднила деталі секретного плану Путіна щодо захоплення України

The Washington Post опублікувала матеріал щодо планів Володимира Путіна перед повномасштабним вторгненням в Україну, про які адміністрація президента США Джо Байдена знала ще восени 2021 року. Так, у жовтні 2021 року в Білому домі відбулася нарада за участю Байдена, віцепрезидентки Камали Харріс, держсекретаря Ентоні Блінкена, міністра оборони Ллойда Остіна, генерала Марка Міллі, директора ЦРУ Вільяма Бернса й інших високопосадовців. На зустрічі Байдену представили засекречений розвідувальний аналіз, що був військовими планами Путіна щодо України. Плани передбачали захоплення більшої частини України: росіяни мали атакувати з півночі, по обидва боки від Києва. Одні сили мали рухатися на схід від столиці через Чернігів, а інші мали обійти Київ із заходу, просуваючись на південь із Білорусі між Чорнобильською зоною й навколишніми болотами.

Росіяни планували захопити Київ за 3-4 дні, російські спецпризначенці мали знайти й усунути президента Володимира Зеленського, вбивши його, якщо буде потрібно, і встановити дружній Кремлю маріонетковий уряд. Окремо російські війська мали прийти зі сходу та пройти через центр України до Дніпра, а війська з тимчасово окупованого Криму захопити південно-східне узбережжя Дніпра. Ці дії мали зайняти кілька тижнів, як передбачалося у російських планах.

Зробивши паузу для перегрупування та переозброєння, окупанти мали рушити на захід, до лінії північ-південь, що простяглася від Молдови до західної Білорусі, залишивши на заході останки української держави – територію, що, за розрахунками Путіна, була населена "невиправними неонацистськими русофобами".

Директор ЦРУ Бернс говорив Байдену, що Путін "зациклений на Україні й серйозно налаштований", попри те, що навіть у разі зміни уряду в Києві, в країні почався б запеклий опір. У матеріалі наголошується, що Путін розраховував на те, що повномасштабне вторгнення Росії в Україні викличе лише обурення Заходу, оскільки США хотіли уникнути нових воєн після Афганістану і через боротьбу з коронавірусом, канцлерка ФРН Ангела Меркель пішла у відставку, Британія зіткнулася з економічною кризою після виходу з Євросоюзу, а президент Франції Емманюель Макрон був зайнятий виборами. Також окремим чинником називалася залежність Європи від російських енергоресурсів.

Дані розвідки передали українському військово-політичному керівництву, проте до попереджень в Україні начебто поставилися скептично, пише видання, оскільки подробиць американці не розкривали. У Німеччині, Франції й НАТО також не вірили у можливість великої війни в Україні, менш скептично ставилися країни Балтії та Британія, які вірили у можливість вторгнення.

12 січня Вільям Бернс таємно зустрівся із Зеленським у Києві та попередив його, що Росія збирається завдати удару по Києву й "обезголовити" центральну владу. США припускали, що РФ спробує висадити свої війська на аеродромі у Гостомелі й розпочне штурм столиці.

Після початку ракетних ударів по території України й початку повномасштабного вторгнення 24 лютого Зеленський провів телефонну розмову з Байденом, де закликав американського президента негайно зв'язатися з якомога більшою кількістю інших світових лідерів і дипломатів, щоб ті публічно заявили про свою позицію та сказали Путіну припинити війну. Зеленський закликав Байдена надати Україні всі необхідні розвідувальні дані.

"Ми боротимемося, ми захищатимемося, ми можемо втриматися, але нам потрібна ваша допомога", — сказав президент у розмові з Байденом 24 лютого.

Володимир Путін, 21 лютого 2022 року. Фото: скриншот трансляції

Укриттями забезпечені близько 41% закладів освіти — Монастирський

Укриттями забезпечено близько 41% закладів освіти, найкраща ситуація у Львівській області. Про це повідомив міністр внутрішніх справ Денис Монастирський під час спільної наради з міністром освіти Сергієм Шкарлетом, представниками обласних ВЦА та громадських організацій.

"Головну роль в цьому процесі відіграють органи місцевої влади, адже саме вони відповідальні за підготовку. Ми своєю чергою закріпили за кожним навчальним закладом в регіонах рятувальника – це конкретний працівник, який також відповідатиме за те, чи готовий заклад до нового навчального року. На сьогодні за нашими даними укриттями забезпечено близько 41% закладів освіти усіх рівнів", — цитує пресслужба міністра.

Упродовж півтора місяця співробітники системи МВС разом з освітянами беруть участь в обстеженні об'єктів закладів освіти. Також вони допомагають місцевій владі та керівникам цих закладів у створенні безпечних умов для організації навчання. За цей період перевірено понад 80% освітніх закладів, це понад 21 тис. об’єктів.