Лише 4% українців зараховують себе до вірян Московського патріархату

Опитування
Фото: УНІАН

Понад 50% українців називають себе вірянами Православної церкви України, 4% зараховують себе до Української православної церкви Московського патріархату.

Про це свідчать дані опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології.

Спочатку соціологи ставили респондентам запитання "До якої конфесії або релігії, якщо така є, Ви себе відносите?", де перелічувалися православ’я / греко-католицизм / тощо.

"Далі, якщо респондент відповідав, що вважає себе православним, ставилося додаткове запитання "А до якої саме Православної церкви Ви себе зараховуєте?", і респонденту зачитувалися тільки два варіанти: "Православна церква України (створена після об’єднавчого Собору Української Православної церкви Київського патріархату, Української автокефальної православної церкви і частини архієреїв Української православної церкви Московського патріархату)", і "Українська православна церква — Московський патріархат".

При цьому варіант "Православна церква без конкретизації" не зачитувався, але міг бути відмічений, якщо сам респондент на цьому наполягав, зазначають у КМІС.

Як з’ясувалось, 72% респондентів ідентифікують себе як православні. При цьому серед православних церков лідирує саме ПЦУ.

"Загалом, 54% серед усіх респондентів зараховують себе саме до Православної церкви України. Лише 4% зараз ідентифікують себе з Українською православною Церквою Московського патріархату", — розповіли соціологи.

Іще 14% респондентів заявили про себе як про православних, без конкретизації патріархату.

"У порівнянні з 2021 роком частка тих, хто ідентифікує себе з Православною церквою України, зріс із 42% до 54%. Натомість з 18% до 4% знизилася частка тих, хто ідентифікує себе з Українською православною церквою Московського патріархату", — пояснили у КМІС.

Серед мешканців західної України прихильниками ПЦУ виявились 59%, на сході таких вірян 42%. Водночас УПЦ МП надають перевагу 3% жителів заходу та 6% мешканців сходу України.

Після православ’я найбільше респондентів ідентифікували себе як атеїстів (10%) і греко-католиків (8%). Інші релігії чи конфесії називалися рідше.

Всеукраїнське опитування громадської думки "Омнібус" проводилось 6-20 липня 2022 року методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера (computer-assisted telephon einterviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (з випадковою генерацією телефонних номерів та подальшим статистичним зважуванням). Загалом було опитано 2000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України (крім АР Крим). Опитування проводилося з дорослими (у віці 18 років і старше) громадянами України, які на момент опитування проживали на території України (у межах, які контролювалися владою України до 24 лютого 2022 року). До вибірки не включалися жителі територій, які тимчасово не контролювалися владою України до 24 лютого 2022 року (АР Крим, м. Севастополь, окремі райони Донецької та Луганської областей), а також опитування не проводилося з громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.

Статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищувала 2,4% для показників, близьких до 50%, 2,1% для показників, близьких до 25%, 1,5% - для показників, близьких до 10%, 1,1% - для показників, близьких до 5%. За умов війни крім зазначеної формальної похибки додається певне систематичне відхилення.

Читайте також

Вторгнення Росії в Україну, день 163. Текстовий онлайн

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Головні історії тижня в одному листі

Підписатися на розсилку Суспільного
Read more!