Правозахисна організація Amnesty International 4 серпня оприлюднила звіт, у якому автори стверджують, що українські бійці нібито піддають небезпеці цивільних, створюючи бази та застосовуючи озброєння в житлових районах, зокрема в школах та лікарнях. Директор Української Гельсінської спілки Олександр Павліченко розповів в ефірі Українського радіо, що заява організації не має юридичного підґрунтя, а також не вплине на ситуацію з оцінкою дій українським військом.
Як можна розуміти цю заяву
Так само, як було сказано у звіті Amnesty International, говорить і російська пропаганда. Я б для початку дивився на їхню роботу, на те, як вони позиціонують себе, підходять до оцінки і аналізу різних ситуацій і конфліктів. І вони це роблять як таке собі споглядання, як би це мало бути в ідеальних умовах. Те, на чому будує свою політику і російська пропаганда: можливе вчинення воєнних злочинів з боку української армії.
Читайте також: "Аналіз дій жертви без врахування дій гвалтівника" — як реагують на звіт Amnesty International та чим відома організація
В цьому звіті чітко сформульовано, що при відвідуванні 29 шкіл і навчальних закладів українських вояків бачили у 22 школах. І там вони чи то розміщувалися, чи то зберігали озброєння, чи ще щось.
Наша організація "Трибунал для Путіна" документує воєнні злочини з 2014 року. І їх є вже понад 14 тисяч. Всі вони стосуються РФ на українській території. Ми так само фіксуємо воєнні злочини, як і Amnesty, але бачимо ситуацію трохи інакше, ніж це бачать вони.
Чому зараз пролунала така заява щодо ведення війни
Це їхня короткозорість у баченні ситуації. Я не думаю, що це було зроблено за гроші РФ. Вони зробили такий матеріал не врахувавши, як він буде використаний і як ляже на шальки пропагандистських терезів. Це підозра і твердження неурядової організації, які не мають якогось юридичного навантаження, яка нічим не підтверджена, не аргументована і ніяк не доведена. Вони не врахували низку обставин. Це робиться або через незнання, або щоб привернути до себе увагу. Це не вплине на ситуацію з оцінкою дій українським військом. Вчинення воєнного злочину тут немає. Треба подивитися, а наскільки Україна дотримується норм гуманітарного міжнародного права насправді? І що треба покращити ще у цій царині.
Головний офіс заявив, що готовий тренувати українських військових на предмет дотримання МГП. Як після цього будуть сприйматися такі пропозиції нашими військовими.
Український офіс Amnesty International не має права зробити жодної заяви, не погодивши це із центральним офісом. Там діє дуже жорстка вертикаль управління. Вони виступали проти цієї заяви, але їх не послухали.
Що відомо
- Amnesty International — це міжнародна неурядова організація, яка виникла у Великій Британії у 1961 році. Її мета — проведення досліджень, які б допомогли попереджувати й зупиняти порушення прав людини. Всесвітній рух налічує понад 9 мільйонів людей. За свою роботу у 1977 році організація отримала Нобелівську премію миру.
- Президент Володимир Зеленський заявив, що звіт від Amnesty International "пробує амністувати державу-терориста й перекласти відповідальність з агресора на жертву".
- Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба назвав поведінку Amnesty International "створенням фальшивого балансу між злочинцем і жертвою, між країною, яка тисячами знищує цивільне населення і цілі міста, і країною, яка захищається".
Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу