На початок опалювального сезону, до жовтня, Україна планує закачати у сховища 15 мільярдів кубометрів газу, проте на випадок, якщо РФ припинить транспортування газу українською газотранспортною системою до Європи, зберегти тиск та пройти зиму дозволять запаси в 19 мільярдів кубометрів, заявив експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук в ефірі Українського радіо.
Зупинка транзиту російського газу та власні запаси України
Наразі в українських підземних сховищах знаходиться приблизно 11,4 млрд кубометрів газу, заявляв 18 липня голова НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко. І щомісяця Україна буде збільшувати запаси на 1 мільярд. Весь цей газ йде тільки на потреби населення, і його має вистачити для власних потреб.
Україна залежить від транзиту російського газу до Європи тим, адже для роботи ГТС потрібен тиск в системі, адже це дозволяє доставляти український газ й українським споживачам в міста і села, пояснює Юрій Корольчук.
"Наприклад, якщо і коли Росія припинить транзит газу, і цей тиск зникне, тоді нам самим треба буде забезпечувати тиск і прокачувати газ вже з наших підземних сховищ на заході України в центр, до столиці, в південні та східні регіони. І це проблема, тому що для цього потрібно мати значні запаси газу в підземних сховищах, — пояснює він. — Думка, яку висловлюють в уряді про те, що у сховищах має бути 19 млрд кубів газу, є правильною. Тому що це мінімальний обсяг, який дозволить нам хоча б спробувати перейти цей сезон",
За його словами, наразі практично нема інших ринків газу. Тому проблема — де після закачки 15 мільярдів кубів знайти ще 4 мільярди — дуже складна: "Навіть 2 млрд буде проблематично купити, тому що його просто немає в Європі".
Чи можливо обмежити газ підприємствам
За словами експерта, обмеження газопостачання для промисловості і для підприємств теплокомуненерго (виробників тепла) — означає зниження тиску, що може привести проблем із обладнанням, а також і розмерзання мереж.
"Була думка, що ми можемо підготувати мобільні пересувні котельні, тобто генератори. Це добре, але це в нас немає такого масштабу. Потрібні генератори на десятки мегават, які також використовують газ. Але знову ж таки питання, де брати газ, якщо його не буде в самій системі", — зазначає він.
Чи буде холодно в оселях взимку
Один з варіантів, які зараз обговорюється, розповідає експерт Інституту енергетичних стратегій, що теплогенеруючі підприємства знизять температуру в оселях українців. Це зменшить навантаження на постачальників газу та виробників тепла.
"Хоча 16-18°, які зараз називаються, насправді є дуже низькими показниками. Оптимальний температурний режим — це мінімум 19-20 градусів і вище. Тому такий температурний режим також призводитиме до стресової ситуації для населення", — зазначає він.
Що відомо
- ЄС імпортує з Росії приблизно третину нафти й до 40% природного газу. Україна не раз закликала запровадити ембарго на російські енергоресурси, щоб Москва позбулася важливого джерела фінансування. Проте, на такий крок поки пішли лише окремі члени ЄС.
- 31 березня президент Росії Володимир Путін підписав указ про новий порядок розрахунків за постачання природного газу з "недружніми країнами" — оплата за постачання газу до країн, які запровадили санкції проти РФ, переведуть у рублі.
- Усі країни Європейського Союзу, за винятком Угорщини, публічно відхилили вимогу Росії платити за блакитне паливо в рублях. Неприйнятною таку практику назвала і "Велика сімка", оскільки вона суперечить контрактам на постачання газу.
- Німеччина не виключає, що Росія повністю припинить постачати газ у країну, через що змушена максимально скоротити споживання блакитного палива.
- 23 квітня Фінляндія, Литва, Латвія та Естонія заявили про скорочення імпорту електроенергії з Росії. Наприкінці червня Литва на законодавчому рівні закріпила заборону на імпорт російського газу, за винятком транзиту газу до Калінінградської області Росії.
- 23 червня Європарламент підтримав план швидшого поповнення стратегічних запасів газу.
- 28 червня прем’єр-міністр Італії Маріо Драгі заявив, що країна зменшила свою залежність від російського газу з 40% до 25% і продовжує інвестувати у відновлювальні джерела енергії.
Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу