Менше корупції та економія для перевізників — у Мінфіні розповіли про "транспортний безвіз"

Міністр інфраструктури Олександр Курбаков та Єврокомісар з питань транспорту Адіна Валеан, 29 червня 2022 р. Фото: Facebook Міністерства інфраструктури України

Угода про "транспортний безвіз" з ЄС, яку Україна підписала 29 червня, не лише спростить вантажні перевезення, а й зменшить корупцію. А ще дозволить українським компаніям зменшити витрати, адже раніше їм доводилось платити за дозволи на міжнародні вантажні перевезення. Що передбачає ця транспортна угода, чи вплине вона на ціни і чи допоможе з експортувати зерно за кордон в ефірі "Українського радіо" розповів заступник міністра фінансів Олександр Кава.

Що означає "Транспортний безвіз"

Доки ця угода не набрала чинності, перевезення між Україною та Євросоюзом здійснювалось на основі двосторонніх дозволів. Щороку Україна обмінювалася з усіма країнами-членами ЄС відповідною кількістю дозволів на міжнародні автомобільні вантажні перевезення. І потім на основі цих дозволів українські перевізники могли виконувати перевезення між Україною та європейськими країнами. Наприклад, якщо українська вантажівка везла вантаж з України у Францію, то водіям треба було отримати дозвіл не лише від Франції, а так само від кожної із проміжних країн. Це як правило Польща, Німеччина, Бельгія чи Нідерланди, залежно від того, який був кінцевий пункт призначення.

Після того, як ця угода почне діяти, дозволи будуть не потрібні. Перевізники зможуть значно простіше виконувати перевезення. Це призведе не лише до збільшення конкуренції на цьому ринку, але й до того, що буде зменшена кількість корупційних чинників. Ціни стануть більш доступними. Відповідно українські товари на європейському ринку стануть ще більш конкурентоздатними.

"Укртрансбезпека" контролювала справність і екологічність авто. Хто зараз цим займатиметься?

Ця функція залишиться в "Укртрансбезпеці". Вони також контролюватимуть тахографи — прилади, які фіксують швидкість авто і дотримання водіями режиму роботи і відпочинку. В Європі цьому питанню надають величезного значення. Від того, в якому стані їде водій, залежить і безпека на автомобільних дорогах. Загроза від вантажівок значно більша, ніж від приватних авто. Один водій може їхати не більше 8 годин на добу з обов'язковою перервою на одну годину як мінімум. Два водії можуть їхати не більше ніж 16 годин на добу.

В Україні ця функція буде за "Укртрансбезпекою", це буде стосуватися і українських, і іноземних водіїв на території України.

Скільки заощадять українські компанії після підписання "транспортного безвізу"

Це залежіть від країн. Деякі дозволи видавали безкоштовно, деякі — за гроші. Тривалий час була проблема з Угорщиною — нестача дозволів. Це тому, що для українських перевізників дозволи з Угорщиною були важливішими, ніж дозволи від України угорським водіям.

Для України Угорщина завжди була і залишається воротами до ринку країн Балкан та південної Європи. Для угорських водіїв такої потреби не було. Ми завжди мали тривалі перемовини, і Угорщина постійно йшла нам назустріч, збільшуючи кількість дозволів, але ці дозволи були платними.

Як скасування дозволів на в'їзд до ЄС вплине на обсяги перевезень

Через збільшення конкуренції на ринку міжнародних вантажних перевезень знизяться ціни, товари стануть більш доступними. Це провокує збільшення перевезень. Для України це є однозначний плюс, який буде мати не лише лібералізацію на ринку міжнародних автомобільних перевезень, але і стимулюватиме розвиток інших галузей, товари яких стануть доступнішими. Це сприятиме створенню нових робочих місць на різних підприємствах України.

Чи допоможе це вирішити проблему з бензином в Україні і експортом нашого зерна за кордон

Це ніяк не повпливає. Уряд доклав максимум зусиль для того, щоб зробити пріоритетні умови для вивезення українського зерна в порти ЄС, на Балтику і в Польщу. У румунських портів на Чорному морі уряди обох країн пішли на безпрецендентні поступки для того, щоб українське зерно якомога швидше потрапляло в порти. Для цього спрощували процедури і відміняли надлишкові перевірки контролю. І обсяг експорту все одно збільшився.

Що стосується імпорту пального, то постійно триває діалог з країнами Східної Європи: вантажівки з пальним пропускаються із пріоритетом.

Що відомо:

  • 14 червня Україна погодила з делегацією Єврокомісії спеціальну угоду про лібералізацію автомобільних перевезень, відому як "транспортний безвіз", яка покликана розв'язувати проблему нестачі дозволів на міжнародні перевезення.
  • Заступник міністра інфраструктури Мустафа Найєм заявляв про збільшення вантажних перевезень в 5-7 разів після підписання угоди.
  • 29 червня Україна та Європейський Союз підписали угоду про лібералізацію транзитних та двосторонніх міжнародних перевезень. Угода діятиме рік з можливістю пролонгації.
Транспорт. Всі новини

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!