Україна отримала статус партнера-учасника Тримор'я

. Анджей Дуда. Фото: АР

Країни-учасниці Ініціативи трьох морів, відомої як Тримор’я, створили новий формат партнерства і надали Україні статус партнера-учасника.

Новий тип партнерства створили на саміті Ініціативи трьох морів у понеділок, 20 червня, у Ризі, повідомив президент Польщі Анджей Дуда, передає TVN 24.

У Тримор'я входять 12 країн Центральної Європи, які є членами ЄС. А також стратегічні партнери, зокрема США, Британія. Тепер буде ще один тип партнерства — для країн, які не є членами ЄС, але прагнуть до нього приєднатися.

“Ми вирішили створити особливий новий тип партнерства з Тримор’ям. Окрім стратегічного партнерства – партнерства за участі, буде новий тип партнерства, який не зарезервований лише для України. Ми віддали його Україні сьогодні, але ми припускаємо, що таке саме партнерство можуть отримати й ті країни, які розташовані в Центральній Європі і не є членами Європейського Союзу, але прагнуть до нього приєднатися”, – сказав Дуда після засідання. Йдеться, зокрема, про Боснію і Герцеговину.

Дуда також підкреслив, що всі країни Тримор’я виступають за надання Україні офіційного статусу кандидата в ЄС.

“Я сподіваюся, що рішення з цього приводу буде ухвалено Європейською радою цього тижня – наприкінці тижня, тому що тоді буде засідання цієї ради”, – сказав Дуда.

Що означає для України участь у "Тримор'ї"

Президент України Володимир Зеленський пояснив, що держави "Тримор'я" — це "наш зв'язок із вільним світом" — участь в Ініціативі важлива для логістики.

"Постачання зброї для України, постачання палива, транспортні потоки, зелені коридори для експорту українського продовольства, міграція людей — все це працює через територію держав-учасниць цієї ініціативи", — сказав президент.

Говорячи про співпрацю у сфері енергетики, Зеленський нагадав, що Україна має одні з найбільших у регіоні сховища газу.

"Використовуючи можливості інтерконекторів Польща — Словаччина, Польща — Україна ми можемо задовольнити потреби всіх країн "Тримор'я". Наш експорт електрики може стати нашим внеском до енергобалансу ваших країн. І допоможе вам стати незалежними від російського енергетичного тиску", — наголосив Зеленський.

Читайте також: Україна може допомогти країнам Триморʼя стати незалежними від російської енергетики — Зеленський

Ініціатива трьох морів, також відома як Ініціатива Балтійського, Адріатичного, Чорного морів або ж Тримор'я — міжнародна економічна та інфраструктурна ініціатива. До неї входять центральні і східноєвропейські держави: Австрія, Болгарія, Естонія, Латвія, Литва, Польща, Румунія, Словаччина, Словенія, Угорщина, Хорватія та Чехія.

Перший саміт відбувся в Дубровнику у 2016, на нього була запрошена Україна, але не відповіла на запит, тим самим не стала однією з країн-засновниць. Вона також втратила можливість приєднатись пізніше, бо держави-учасниці першого саміту вирішили, що учасниками зможуть бути тільки члени Європейського Союзу.

Війна. Усі останні новини

Читайте також

Чим ініціатива Тримор’я вигідна для України ― думка експертів

Вторгнення Росії в Україну, день 118. Текстовий онлайн

Russia invades Ukraine — live updates from Suspilne 3.0

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу