Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко повідомив, що за попередніми прогнозами після війни психологічної підтримки потребуватиме близько 15 мільйонів українців. Як сучасна війна впливає на життя та психічний стан людини, хто є найбільш вразливим та які симптоми проявлятимуться роками — у матеріалі Суспільного.
Особливості сучасних воєн
Річард Молліка в аналітичній статті для Scientific American довів, що сучасна війна ведеться в більшості в містах і селах. Тепер кількість загиблих серед цивільних значно перевищує кількість жертв серед солдатів. Наприклад, під час Першої світової війни співвідношення вбитих цивільних і солдатів становило 1:10, зараз воно обернулося на 10:1. Війни останніх десятиліть в країнах Африки та на Близькому Сході, демонстрували що тепер цілями стає переважно цивільна інфраструктура: церкви, мечеті, ринки й кампуси коледжів та університетів.
Науковці з Уганди проаналізували збройний конфлікт у їхній країні й виділили чотири основних групи страждань, яких зазнають цивільні під час сучасної війни:
Фізичні
- бомбардування, обстріли, мінування територій;
- побиття і знущання;
- сексуальне насильство;
- примусова праця;
- страти та масові вбивства.
Психологічні
- погрози, допити, викрадення;
- затримання без пояснень, імітація страти;
- приниження гідності.
Соціальні
- знищення майна і худоби;
- внутрішнє переміщення та еміграція;
- руйнування родин і громад.
Екологічні
- знищення інфраструктури;
- політика випаленої землі;
- створення непридатних для існування середовищ — мінування території, отруєння колодязів та водойм тощо.
Автори зазначають, що подібні події виходять за межі звичайного людського досвіду, тому призводять до посттравматичних наслідків, які тривають роками.
Читайте також: Тривалий стрес під час війни: у чому небезпека та які є ознаки психічного розладу. Пояснює психолог
Які психологічні травми найбільш поширені серед цивільних
Психологи з Ірану вважають, що психічна травма під час війни трапляється тоді, коли людина стикається із подією, що викликає відчуття безпорадності й тривоги через небезпеку для життя, а також надмірне інстинктивне збудження. Сильні емоції приголомшують та вселяють в людину відчуття безпорадності. Травмовані війною люди роками живуть у стані тривоги, депресії та соціальної дезорієнтації.
За даними Американської психіатричної асоціації, кожен третій цивільний, який перебував у центрі збройного конфлікту, має ознаки посттравматичного стресового розладу (ПТСР), до яких належать:
- Повторне переживання подій у вигляді спогадів, нав’язливих думок чи нічних кошмарів.
- Уникнення нагадувань про травматичні події в думках, місцях чи ситуаціях.
- Перезбудження, яке призводить до порушення сну, нічних кошмарів, підвищеної дратівливості та спалахів гніву.
- Порушення навичок соціалізації та спроможності навчатися.
Зазвичай ПТСР діагностують тоді, коли ці симптоми проявляються в людини довше місяця. У дітей ПТСР може призводити до затримки розвитку, а симптоми можуть залежати від характеру травми та її повторюваності, а також статі дитини та доступності підтримки з боку дорослих.
Хто з цивільних найбільш вразливий
Автори Енциклопедії світових проблем та людського потенціалу стверджують, що під час сучасної війни психологічних травм зазнають усі члени суспільства незалежно від того, знаходяться вони в епіцентрі бойових дій, чи бачать звірства армії агресора у новинах. Втім, сила травми залежить від обставин. Більше страждають мешканці регіонів, які знаходяться в окупації або в безпосередній близькості до лінії фронту, адже там існує пряма загроза їхньому життю або життю їхніх рідних. Особливо потерпають жертви катувань, зґвалтувань та викрадень.
Читайте також: "Коли чули обстріли, знали: скоро привезуть поранених" — історії лікарів Чернігова
Спричинений війною економічний занепад призводить до страждань неосвічених і бідних прошарків суспільства, що не мають фінансових збережень, які б допомогли їм пережити важкі часи. Руйнування інфраструктури міст призводить не лише до втрати житла і роботи, а й погіршення якості освіти й медичного обслуговування. Це все тривалий час впливає на психічний стан мешканців регіону.
За даними ВООЗ біженці та внутрішньо переміщені особи теж стикаються з проблемами, адже змушені покидати звичне життя та адаптуватися в новому місці, часто живучи за межею бідності, долаючи мовно-культурний бар’єр та додатково відчуваючи провину того, хто вижив. Це все накладається на пов’язані з війною травматичні події, які змусили людей шукати порятунку в інших регіонах та країнах.
Як травма впливає на життя в громаді
Науковці з Уганди досліджували громади у повоєнні роки та виявили, що для відновлення зруйнованого життя люди часто заглиблюються у культурні традиції та звичаї. Для країн Африки характерним є поширення окультних обрядів та одержимість духами у суспільствах, які пережили війну. Втім, поширення релігійних практик у травмованих війною суспільствах не залежить від панівної релігії у регіоні. Науковці з Австралії провели комплексне дослідження різних повоєнних спільнот і довели, що релігійні практики допомагають людям відновлюватися після пережитого травматичного досвіду.
Читайте також: Чому нам складно чекати перемоги та як "прокачати" терплячість
Які тривалі симптоми психологічної травми після війни
Науковці з Лондонського університету королеви Марії досліджували вплив війни на психологічне здоров’я людей із зони конфлікту в колишній Югославії. Через 8 років після закінчення війни люди скаржилися на параноїдальні думки та тривожність. Інтенсивність тривалих психологічних симптомів корелювала з травматичністю подій, яку довелося пережити балканцям безпосередньо під час військових дій та при вимушеній еміграції за кордон.
Читайте також
Мавпяча віспа: що потрібно знати про вірус та чи буде у світі нова пандемія
"Медикам нити не можна. В окопах ще гірше" — історії лікарів Донбасу
В Україні підтримали проєкт про медичний канабіс. Що варто знати про канабіноїди