Єврокомісія рекомендуватиме надати Україні статусу кандидата в ЄС — ЗМІ

ЗМІ
. Фото: АР

Європейська комісія порекомендує надати Україні офіційного статусу країни-кандидата в ЄС. Про це повідомляє Politico з посиланням на кількох офіційних осіб, знайомих із обговореннями, які відбулися під час дебатів між членами комісії 13 червня.

Дебати в ЄК відбулися після неочікуваного візиту президентки Комісії Урсули фон дер Ляєн до Києва, де вона обговорила заявку України на членство з президентом Володимиром Зеленським.

Видання зазначає, що Зеленський та інші українські офіційні особи виступили за офіційне визнання країною-кандидатом у ЄС, заявивши, що це призначення забезпечить неоціненне моральне піднесення під час війни. Українські політики неодноразово зазначали, що після Революції Гідності тисячі українців загинули у боротьбі за вільне, демократичне майбутнє в ЄС.

Офіційні особи, знайомі з дебатами між комісарами, заявили, що вони гостро усвідомлюють жертви, яких зазнали українці, і ясно розуміють необхідність направити президентові Росії Володимиру Путіну чіткий сигнал про те, що він втратив усі шанси повернути Україну у свою сферу впливу.

"Комісія не забуває, що Україна – єдина країна в Європі, де люди загинули, де в людей стріляли, бо вони були на вулицях із прапорами ЄС. Тепер ми не можемо сказати їм: "Вибачте, хлопці, ви розмахували не тим прапором", – заявив співрозмовник видання.

Як зазначає Politico, визнання України країною-кандидатом вимагає одностайного схвалення 27 глав держав і урядів у Європейській раді, які, як очікується, розгляне це питання на саміті в Брюсселі наступного тижня. Офіційні особи та дипломати заявили, що принаймні три країни, як і раніше, виступають проти.

Представник Єлисейського палацу під час дебатів зазначив, що статус кандидата, якщо його буде надано, "буде лише початком набагато тривалішого процесу".

Водночас прихильники України заявили, що будь-яка затримка з наданням статусу кандидата глибоко деморалізує Україну, оскільки російські війська окупували великі ділянки півдня і сходу країни і прагнуть захопити весь східний регіон Донбасу.

Що відомо

  • Україна повністю заповнила опитувальник, необхідний для набуття статусу кандидата в ЄС. Тепер Європейська комісія готуватиме рекомендацію щодо виконання країною критеріїв для вступу до Союзу. Влада ж очікує, що статус країни-кандидата Україна отримає за результатами саміту лідерів ЄС 23-24 червня.
  • 6 червня президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна наразі не розглядає жодної альтернативи вступу до Європейського Союзу, зокрема альтернативою ЄС не можуть бути й домовленості з Великою Британією про додатковий оборонний союз.
  • 9 травня президент Франції Емманюель Макрон закликав створити альтернативу євроінтеграції, оскільки для вступу в ЄС країнам-кандидатам можуть знадобитися "кілька десятиліть".
  • Після цього Польща підтримала пропозицію Словаччини лобіювати лідерів держав Західної Європи, які "займають більш стриману позицію" щодо надання Україні статусу кандидата на членство в ЄС.
  • 16 травня єврокомісар з питань розширення та політики добросусідства Олівер Вархелі повідомив, що Євросоюз отримав усі відповіді України в опитувальнику, заповнення якого є необхідним кроком для отримання статусу кандидата в ЄС.
  • 8 червня Європарламент рекомендував лідерам держав та урядів Євросоюзу надати Україні статус країни-кандидата на вступ до ЄС.
  • 11 червня президентка Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн прибула до Києва. Під час зустрічі з президентом Зеленським вона заявила, що ЄС дуже високо цінує зусилля і рішучість, яких докладає Україна та її громадяни на шляху до Європейського Союзу. Зеленський своєю чергою заявив, що надання статусу країни-кандида в ЄС — це лише початок, і рішення щодо членства України в Євросоюзі матиме важливе значення для всього Європейського Союзу.

Читайте також

Вторгнення Росії в Україну, день 111. Текстовий онлайн

Розвінчування російських фейків 11-13 червня

Міністерка закордонних справ Німеччини заявила про підтримку вступу України до ЄС

Вступ до ЄС підтримують однаково на заході та у центрі України — дослідження

Більшість великих країн ЄС не підтримують вступ України до блоку — прем’єр Італії

"Прошу відкрити двері для України": Стефанчук закликав Францію сприяти у наданні Україні статусу кандидата в ЄС

Три країни ЄС не хочуть надати Україні статус кандидата

Статус кандидата на членство в ЄС. Як Україні розвіяти сумніви опонентів

Чи справді Данія і Нідерланди проти надання Україні статусу кандидата на членство в ЄС

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу