Байден поговорив з лідерами Фінляндії та Швеції про вступ до НАТО

. Байден підтримав вступ Фінляндії та Швеції до НАТО, фото: AP

Президент США Джо Байден, президент Фінляндії Саулі Ніїністе та прем'єр-міністерка Швеції Магдалена Андерссон провели спільну пресконференцію після перемовин у Білому домі: говорили про заявки країн на приєднання до Північноатлантичного альянсу (НАТО).

"Це визначний день. Сьогодні я дуже радий вітати та підтримати заявку до НАТО двох величних демократій та двох дуже спроможних партнерів на приєднання до найпотужнішого оборонного альянсу у світовій історії", — сказав Байден.

Президент США додав, що його адміністрація надсилає до Конгресу звіт щодо приєднання Фінляндії та Швеції до НАТО, аби Сенат міг проголосувати за це якнайшвидше.

Глава уряду Швеції своєю чергою визнала, що вступ країни до НАТО буде історичним моментом.

"Після 200 років військового нейтралітету Швеція обрала новий шлях. Неспровокована російська агресія проти свого суверенного та демократичного сусіда була визначальним моментом для Швеції. Мій уряд прийшов до висновку, що безпека шведського народу буде краще забезпечена в НАТО", — зазначила Андерссон.

Водночас президент Фінляндії прокоментував позицію Туреччини та негативне ставлення президента Ердогана до потенційного вступу Швеції та Фінляндії відповідно до альянсу.

"Фінляндія і Туреччина завжди мали хороші та широкі двосторонні відносини. Як члени НАТО, ми будемо віддані безпеці Туреччини, так само як і нашій власній. Ми сприймаємо тероризм серйозно і засуджуємо його у всіх його формах, і ми активно залучені до боротьби з ним. Ми відкриті для обговорення усіх занепокоєнь, які має Туреччина, щодо нашого приєднання до НАТО", — наголосив Ніїністе.

Що відомо

  • 12 травня президент Фінляндії Саулі Ніїністьо та прем'єр-міністр Санна Марін зробили спільну заяву, в якій повідомили про підтримку вступу країни до Північноатлантичного Альянсу. 15 травня президент і уряд Фінляндії офіційно оголосили, що країна має намір подати заявку на членство в НАТО.
  • 15 травня владна Соціал-демократична партія Швеції ухвалила рішення про підтримку вступу країни до Північноатлантичного Альянсу, а 16 травня про це офіційно оголосила прем'єрка Магдалена Андерссон. При цьому Швеція виступила проти розміщення у Швеції ядерної зброї та баз НАТО.
  • Процес вступу Фінляндії та Швеції у Північноатлантичний альянс відбудеться швидко та спокійно, а члени Альянсу тепло зустрінуть країну у своїх лавах, заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.
  • Данія, Ісландія та Норвегія 16 травня привітали рішення Фінляндії та Швеції стати членами НАТО й пообіцяли гарантувати їхню безпеку на час розгляду їхніх заявок.
  • Водночас президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що країна не підтримає приєднання Фінляндії та Швеції до Північноатлантичного Альянсу, поки ті дають притулок "терористам".
  • 18 травня Туреччина заблокувала початкове рішення НАТО опрацювати заявки Швеції та Фінляндії щодо приєднання до Північноатлантичного альянсу.

Читайте також

Україна має шанс стати членом НАТО без етапу Плану дій — Квін

В Україні сподіваються на швидкий вступ у НАТО після Фінляндії та Швеції

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу