Коронавірус: як змінилася ситуація з пандемією за два місяці війни

Фото: УНІАН

На сайті Інституту Джона Гопкінса, який збирає статистичні дані щодо поширення SARS-COV-2 у світі, останнє оновлення нових випадків захворювання в Україні відбулося 23 лютого. Після початку повномасштабного вторгнення російських військ пандемія відійшла на другий план у повсякденному житті та інфопросторі українців. Як змінився перебіг COVID-19 протягом останніх двох місяців — у матеріалі Суспільного.

Що відбувається в Україні

Повномасштабна війна почалася під час спаду чергової хвилі COVID-19, викликаної варіантом Омікрон. З перших днів українці були змушені ховатися в переповнених укриттях, бомбосховищах і станціях метро, часто не мали змоги зв’язатися із сімейним лікарем чи провести діагностику захворювання для підтвердження діагнозу. Ба більше, мільйони людей змушені були переміститися в умовно більш безпечні регіони України або виїхати закордон, що могло сприяти поширенню COVID-19. Втім, в.о. гендиректора Львівського обласного лабораторного центру МОЗ України Наталія Іванченко у коментарі Суспільному засвідчила, що попри велику кількість громадян, які ховаються від війни у Львівській області, кількість випадків коронавірусної хвороби різко знизилася і становить від 20 до 50 на добу.

За інформацією міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка, станом на 15 квітня в Україні фіксують близько 400 нових випадків коронавірусу на добу. У перші дні війни їхня кількість сягала 4 тисяч. Втім, на думку Наталі Виноград, експертки ВООЗ на епідемічні загрози, зниження кількості нових випадків COVID-19 може бути пов’язане не лише зі спадом хвилі коронавірусу. Війна ускладнила доступ людей до медичної допомоги та діагностики, а слідкувати за статистикою на тимчасово окупованих територіях взагалі складно, тому будь-які цифри не відображають дійсну картину поширення інфекції в Україні.

Читайте також: "Я — лікар". Як українські цивільні медики рятують людей під обстрілами

Чи досі діють карантинні обмеження

26 березня на період дії воєнного стану Кабмін відмінив кольорове зонування регіонів України та застосування відповідних протиепідемічних заходів. Втім, МОЗ радить українцям продовжувати носити маски, зберігати дистанцію у 2 метри та за можливості вакцинуватися. Це допоможе мінімізувати ймовірність появи симптомів COVID-19, які можуть бути особливо небезпечними у тимчасово окупованих і прифронтових населених пунктах, де може бути складно отримати кваліфіковану медичну допомогу.

Яка ситуація з COVID-19 у світі

Протягом останніх двох місяців у світі знижується кількість шпиталізацій та смертей. Це є наслідком появи колективного імунітету населення після вакцинації та поширення варіанту Омікрон, який призводить до прояву слабших симптомів захворювання. Тому у середу, 27 квітня, країни ЄС повідомили про вихід із надзвичайної фази пандемії COVID-19. Натомість вони планують зосередитися на вакцинації, тестуванні та моніторингу появи нових варіантів, які можуть викликати хвилі підвищення захворюваності на коронавірусну інфекцію.

У Китаї наразі триває чергова хвиля пандемії. BBC повідомляє, що у Шанхаї суворий карантин триває вже п’ятий тиждень, проте кількість нових випадків інфікування продовжує стрімко зростати. Міська влада посилює дезінфекційні заходи у найбільш постраждалих районах міста і встановлює сигналізації на дверях інфікованих, аби запобігти їхнім контактам із іншими людьми. Для проведення стерилізації помешкань влада примусово вивозить людей в інші райони, змушуючи їх серед ночі годинами стояти в черзі на виїзд.

Втім, ці обмеження пов’язані більше з амбіцією китайських чиновників звести кількість нових випадків коронавірусу до нуля, ніж з небезпекою варіанту Омікрон, який зараз домінує у Китаї.

Читайте також: Як війна впливає на довкілля і як можна допомогти його відновлювати — розповідає екологиня

Що відомо про новий варіант SARS-COV-2

25 березня Агенство охорони здоров’я Великої Британії заявило про появу нового варіанту SARS-COV-2 — XE. Генетично він є сумішшю двох штамів коронавірусу: BA.1 та BA.2.

Рекомбінанти — суміші кількох вірусів — виникають тоді, коли людина одночасно інфікується двома варіантами того ж типу вірусу. У такому разі генетичний матеріал перемішується, як карти з двох колод, і виникає новий варіант, який поєднує в собі характеристики двох попередніх вірусів.

Експерти ВООЗ дійшли висновку, що варіант XE передається найшвидше із усіх відомих варіантів коронавірусу, на 10% випереджаючи BA.2, відомого як Омікрон. Втім, науковці наразі не бачать суттєвої різниці у особливостях перебігу COVID-19, викликаної ХЕ, а також зміни рівня смертності серед інфікованих. Тим не менш, у ВООЗ наполягають на тому, що для остаточних висновків щодо безпеки згаданого варіанту необхідно провести подальші дослідження і спостереження.

Читайте також

"Далі буде краще," — військовий психолог про підтримку психологічного стану під час війни

“Не можна змушувати народ жити так, як хочеться Путіну. Це війна проти Бога” — рабин Мейр Стамблер

"Види відмовляться від гніздівлі, деякі втратять потомство". Як війна впливає на птахів

"Ми їх залякали, що станція взлетить": працівниця ЧАЕС про російську окупацію