В Україні понад 800 людей вважаються зниклими безвісти через конфлікт на Донбасі — МКЧХ

Вже 7 років Міжнародний комітет Червоного Хреста (МКЧХ) та Товариство Червоного Хреста України (ТЧХУ) отримують запити від сімей, чиї родичі зникли безвісти внаслідок конфлікту на Донбасі. На сьогодні в Україні шукають понад 800 людей.

Про це 6 вересня повідомила голова делегації МКЧХ в Україні Флоранс Жиллєтт під час пресконференції "Як вирішити проблему зниклих безвісти у зв’язку з конфліктом на сході України?" — повідомляє кореспондентка Суспільного.

"Сьогодні 811 людей досі вважаються зниклими безвісти, і хоча ми вважаємо, що ця цифра може бути більшою, 811 зниклих безвісти означають, що ще більше людей — матерів і батьків, синів і дочок, братів і сестер — з нетерпінням чекають будь-якої новини про долю та місцеперебування їхніх родичів", — зауважила Жиллєтт.

Флоранс Жиллєтт. Фото: УНІАН

Водночас вона додає, що 6 вересня минає 3 роки 1 місяць та 4 дні з моменту набрання чинності закону про зниклих безвісти й ухвалення закону про зниклих безвісти у 2018 році та постійні зусилля української влади щодо пошуку зниклих безвісти є "чудовими", "якщо не рідкісним прикладом того, що органи беруть на себе обов'язки щодо пошуку зниклих безвісти, поки збройний конфлікт ще триває".

Експертка переконана, що ухвалення закону та подальше створення у 2019 році комісії з питань зниклих безвісти осіб за особливих обставин стало визнанням "страждань сімей, і що вони повинні отримати відповіді про долю та місцеперебування зниклих родичів".

Читайте також: Офіс Омбудсмана: у Донецькій та Луганській областях вважаються зниклими безвісти 258 людей

"Досвід показує: для успішних пошуків важливо, щоб відповідальні органи зосередились на потребах сімей, знати долі та місцеперебування їхніх сімей. Вони також мають створити механізми з повноваженням та ресурсами, достатніми для підтримки процесу, який може тривати десятиліттями, а також щоб інформація про зниклих безвісти була централізована та доступна для суб'єктів, долучених до пошуків", — пояснює експертка.

Важливо також, як вважає Жиллєтт, щоб поки тримають пошуки, сім'ям зниклих людей, надавалися підтримка та допомога у їхніх зусиллях подолати фінансові, юридичні, адміністративні, психологічні та психосоціальні наслідки зникнення.

"Закон 2018 року про зниклих безвісти охоплює багато з цих аспектів, але за три роки після набрання чинности Комісія не почала працювати. Дискусії щодо єдиного реєстру не просуваються, а механізм, за допомогою якого сім'ї можуть претендувати на та отримувати обіцяні пільги, не визначений. Загалом прогрес у впровадження закону значною мірою зупинився", — констатує глава делегації МКЧХ в Україні.

Читайте також: "Стіна надії". У Дніпрі розгорнули виставку про зниклих безвісти на Донбасі військових. Фоторепортаж

Водночас президент ТЧХУ Микола Поліщук розповів, що з початку російсько-української війни до товариства звернулись 928 громадян для розшуку рідних: "Було відкрито 892 розшукові справи. Робота по 701 справі закінчена, у тому числі 154 — у зв'язку зі звільненням та возз'єднанням з родинами".

Микола Поліщук. Фото: "Вечірній Київ"

Він також додає, що 115 справ закінчені через загибель та поховання родиною, а по 158 справах вдалося відновити зв'язок із рідними на непідконтрольних українській владі територіях. Поліщук вказує, що станом на 27 серпня робота служби розшуку Товариства по 181 справі триває.

Що відомо

  • 30 серпня в Україні вперше відзначали Всесвітній день зниклих безвісти – для вшанування жертв насильницьких зникнень.
  • У Донецькій та Луганській областях вважаються зниклими безвісти 258 людей, серед них 67 військовослужбовців та резервістів, повідомляє пресслужба Офісу омбудсмана України у Facebook.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!