В Одесі планують відреставрувати Шахський палац. Що зміниться та який вигляд він матиме

md

Консультативна рада з питань охорони культурної спадщини Одеської області погодила ескізний проєкт реставрації палацу Бжозовського, більш відомого як Шахський палац. Власник планує відновити історичний фасад, відремонтувати дах та замінити комунікації, повідомила кореспондентка Суспільного, яка була присутня на засіданні.

Шахський палац – пам'ятка архітектури та містобудування місцевого значення, яка занесена до Державного реєстру нерухомих пам'яток України. Будівлю звели в 1851-1852 роках за проєктом одеського архітектора Фелікса Гонсіоровського для польського поміщика Зенона Бжозовського. Побудований особняк у стилі старої англійської готики з використанням інкерманського вапняку. Після революції будинок націоналізували та почали використовувати для різних державних установ. Зовнішній вигляд головного будинку комплексу Бжозовського зберігся до наших днів. Предметом охорони є фасад та сходова клітина всередині будинку.

Наразі пам'ятка архітектури перебуває у приватній власності компанії "Укрінтерінвест" та використовується як офісний центр. Фірма має намір відновити історичний фасад, відремонтувати дах та замінити комунікації в будівлі, оскільки останні ремонтно-реставраційні роботи проводилися у 2004-2008 роках. З того часу, як зазначив архітектор Юрій Бєліков, який презентував ескізний проєкт відновлення, стан комунікацій погіршився, через що почалося підтоплення цокольного поверху, даху і фасаду.

Суспільне Одеса

Архітектор Юрій Бєліков під час презентації ескізного проєкту.

"Основні проблеми, які зараз є в будівлі, це затікання даху, велика вологість на цокольному поверсі та фундаменту, руйнування дощової каналізації та водостоку. Через це відбувається часткове руйнування фасадних елементів та протікання горища. Особливо у північно-західній частині, яка виходить на бульвар Жванецького", – пояснив чоловік.

Також Юрій Бєліков запевнив, що реставрація не передбачає конструктивних змін будинку. Предметом робіт з відновлення пам'ятки будуть дах, комунікації та фасад. Що стосується останнього, то за словами архітектора, фасаду повернуть історичний вигляд. Крім того, в будинку замінять вікна – з металопластику на дерево.

Суспільне Одеса

Ескізний проєкт реставрації Шахського палацу.

Суспільне Одеса

Ескізний проєкт реставрації Шахського палацу.

Учасник Консультативної ради та директор Науково-виробничого центру "Екострой" Володимир Суханов порадив архітектору під час ремонтно-реставраційних робіт особливу увагу приділити фундаменту, оскільки за його даними, "будинок стоїть на вапняку". Краще за все укріпити його палями, додав він.

"Це дуже погано, отже, рано чи пізно, щойно станеться землетрус, щось може трапитись. Навіть при землетрусі в 6 балівПід час такого землетрусу осипається тинькування, легкі руйнування будівель.", – зазначив Суханов.

Після обговорення ескізного проєкту, всі члени консультативної ради погодили його та рекомендували з урахуванням зауважень приступити до розробки науково-проєктної документації з відновлення пам'ятки архітектури.

Читайте також

  • Без даху, але з обвалами. Чому будинок Лібмана в Одесі вже рік чекає на консервацію та ремонт
  • В Одесі планують відреставрувати старовинний живопис в будинку Гольштейна
  • В Одесі відновили унікальні меморіальні таблички засновникам єврейської лікарні

Читайте нас у Telegram: головні новини Одеси та області