В Одесі планують відреставрувати старовинний живопис в будинку Гольштейна

Фото: Олександр Левицький

Представники проєкту "Архітектура Одеси" планують відновити старовинний живопис на плафоні під’їзду прибуткового будинку Гольштейна та вже розпочали збір коштів. З потрібних 200 тисяч гривень ініціативній групі вже вдалося зібрати майже 50 тисяч гривень. Про це Суспільному розповів арт-директор проєкту Олександр Левицький.

За його словами, прибутковий будинок на Великій Арнаутській, 47 є пам'яткою архітектури місцевого значення. Він був зведений в 1901 році за проєктом архітектора Адольфа Мінкуса для спадкоємців Петра Гольштейна – синів Лейби та Григорія. Живопис на плафоні в під'їзді створив один із них, Лейба, який захоплювався живописом.

Суспільне Одеса

В Одесі планують відреставрувати старовинний живопис в будинку Гольштейна

"На початку літа, у 2020 році, половина полотна від дощової води обвалилася. Намокла штукатурка і під вагою продавила полотно. До того ж всі ці роки воно не ремонтувалося та не укріплювалося. Протягом року з ним нічого не відбувалося. Для нас стало очевидним, що одесити будуть раді побачити його цілим, тому й вирішили відновити панно", – запевнив чоловік.

У будинку Гольштейна розташований музей імені Реріха, який був створений в 2000 році. За словами директорки закладу Олени Петренко, 21 рік тому, коли музей заїжджав до будівлі, місцеві мешканці розповіли, що хтось розрізав полотно на дві частини та навіть намагався знищити його. Згодом, після обвалу, панно забрали на збереження до сухого місця, а дах відремонтували. Але наразі залишається відкритим питання щодо відновлення стелі та полотна.

Фото: Олександр Левицький

В Одесі планують відреставрувати старовинний живопис в будинку Гольштейна

За словами співзасновника проєкту "Архітектура Одеси" та фотографа Дмитра Шаматажи, наразі свідчень щодо будинку недостатньо, особливо щодо зведення та його архітектора. Почерк в документації вказує на причетність архітектора Адольфа Мінкуса, який в цей період починав активно працювати в цьому районі Одеси. Щодо полотна, то воно має авторство одного з братів Гольштейнів.

"Це доволі унікальний випадок для нашого міста, коли панно створюється не якимось запрошеним професійним художником, а кимось з домовласників, якщо в нього було якесь натхнення або художній талант", – додав Шаматажи.

За словами Олександра Левицького, реставрація та реконструкція панно та стелі може тривати до 4-х місяців. Над відновленням зображення працюватимуть четверо художників. Наразі з потрібної суми в 200 тисяч гривень вже зібрано майже 50 тисяч гривень. Долучитись до збору коштів на роботи можна тут.

Читайте також

  • В Одесі відновили унікальні меморіальні таблички засновникам єврейської лікарні
  • Меценати з усього світу зібрали кошти на відновлення старовинного розпису в Одесі
  • В одеському архіві знайшли старовинні розписи, яким понад 100 років

Читайте нас у Telegram: головні новини Одеси та області