Без даху, але з обвалами. Чому будинок Лібмана в Одесі вже рік чекає на консервацію та ремонт

Суспільне Одеса

В одній з квартир на п'ятому поверсі будинку Лібмана в Одесі обвалилася стеля. Місцеві мешканці називають причиною обвалу незавершену реставрацію та відсутність даху, який розібрав колишній підрядник. У мерії інформацію підтверджують та запевняють: найближчим часом роботи продовжать. Натомість експідрядник винним вважає місцеву владу.

Ремонтно-реставраційні роботи в будинку Лібмана почалися 2019 року. На відновлення пам'ятки архітектури, яка розташована в центрі Одеси, з місцевого бюджету виділили майже 17 мільйонів гривень. За ці кошти компанія "Укрспецпроєкт", яка перемогла на аукціоні, мала до кінця 2020 року відновити дах та фасад будівлі. Вже на початку 2021 року Одеська міськрада через "певні порушення при виконанні робіт" розірвала договір з фірмою та наразі планує шукати нового підрядника.

За словами місцевої мешканки Лілії Гончарової, чия квартира розташована під заваленим приміщенням, востаннє будівельники працювали в будинку у вересні 2020 року. Відтоді всі роботи були покинуті.

Суспільне Одеса

Місцева мешканка Лілія Гончарова.

Суспільне Одеса

Обвал будинку Лібмана, 10 липня.

Обвал стався 10 липня в обідній час, розповіла жінка. Місцеві зафіксували руйнування горища та викликали ДСНС. За словами Лілії, рятувальники переконалися, що ніхто не травмувався, та поїхали. Більше до місцевих ніхто не приходив: ані з міських, ані з обласних установ.

"Причина обвалу полягає в тому, що майже рік, з вересня 2020 року, дах нашого будинку був розібраний. Через опади та сніг відбувалося підтоплення. Нещодавно приходили представники якоїсь компанії, нам вони не представилися, та накрили дах гідроізоляційною плівкою. Вона вже розірвана, через неї просочується вода, всередині великі калюжі", – додала Лілія.

У квартирі, де стався обвал, за словами Гончарової, ніхто наразі не проживає. Її господарів місцеві мешканці жодного разу не бачили. Тому всю осінь та зиму, коли йшли дощі та сніг, власники сусідніх квартир самостійно розчищали покинуті приміщення та дах від опадів, а згодом накрили плівкою, аби мінімізувати підтоплення.

"Усе направлено на те, аби зруйнувати наш будинок. І це б сталося, якби ми тут не жили", – пояснила Лілія.

Суспільне Одеса

Стан історичної будівлі.

Суспільне Одеса

Пам'ятка архітектури - історична будівля Лібмана.

Інша мешканка Ольга Маковецька запевняє: наразі в будинку проживає три сім'ї, де є малолітні діти. Місцеві, аби привернути увагу до проблеми з будинком, зверталися до різних інстанцій, включно з Офісом президента та Кабінетом міністрів. Але конкретики щодо майбутнього будівлі так і не почули.

"Жодного контролюючого органу під час реставрації не було. Наразі знайти крайнього, хто дав дозвіл на розкриття даху, неможливо. Хотілося б тут побачити представників прокуратури, органу з охорони пам'яток культури, та потрапити на прийом до мера міста Геннадія Труханова. Бо коли ми телефонуємо, його секретарі наполягають, аби ми писали заяви, попри те, що ситуація вже критична", – розповіла Ольга.

Після обвалу в міському управлінні капітального будівництва заявили, що винним в ситуації вважають колишнього підрядника, який провів роботи з порушенням технологій та самовільно розібрав дах.

"Попередній виконавець проводив роботи з грубими порушеннями. Розкрив дах будівлі, що порушило всі договірні відносини між ним та управлінням. Стався обвал, бо були порушені технології виконання робіт, без проєктних робіт був відкритий дах, великі опади і замокання призвели до цього. Найближчим часом буде визначено переможця тендеру і ми приступимо до виконання робіт", – заявив головний інженер управління Василь Нікітенко.

Суспільне Одеса

Без даху, але з обвалами. Чому будинок Лібмана в Одесі вже рік чекає на консервацію та ремонт

Суспільне Одеса

Без даху, але з обвалами. Чому будинок Лібмана в Одесі вже рік чекає на консервацію та ремонт

Натомість представники компанії "Укрспецпроєкт" у коментарі виданню "Думська" в обвалі горища звинуватили Одеську мерію.

"Ми неодноразово пояснювали замовнику, що проєкт не передбачає вузлові рішення по даху, внаслідок чого компанія була вимушена зупинити роботи до отримання необхідних рішень", – запевнили в "Укрспецпроєкті". У компанії також наголосили: "через бездіяльність замовника продовжується руйнування будинку".

Зазначимо, будинок Лібмана, що на розі вулиць Садова та Преображенська, – пам'ятка архітектури місцевого значення, яку збудували у 1887 році за проєктом одеського архітектора Я. Меснера. Будівництво замовив одеський підприємець Бернгард Лібман, який виробляв та продавав в Одесі хліб та кондитерські вироби.

Суспільне Одеса

Без даху, але з обвалами. Чому будинок Лібмана в Одесі вже рік чекає на консервацію та ремонт

У 2019 році розпочалася реставрація історичного будинку, яку виконувала приватна компанія "Укрспецпроєкт". Згідно з електронною системою публічних закупівель Prozorro, за 2020-2021 роки фірма взяла участь в 11 тендерах, де очікувана вартість робіт сягає 410 мільойнів гривень. Найчастішими замовниками послуг у фірми стає міське управління капітального будівництва.

За даними аналітичної системи YouСontrol, компанії вже понад 17 років. Починала вона з проєктних та вишукувальних робіт, згодом почала займатися будівництвом, далі – виготовленням кіно та телевізійних програм. А з 2017 року – будівництвом житлових будинків. Наразі фірма фігурує в кримінальних та господарських справах. Наприклад, щодо розкрадання бюджетних коштів під час реставрації будинку Русова за участю її колишньої директорки Олени Сердюк.

Читайте також

  • Третій обвал за тиждень: у центрі Одеси в будинку Лібмана обвалилася стеля
  • Мерія Одеси вдруге шукає підрядника для реставрації будинку Лібмана
  • У будинку в Одесі обвалилася стеля: під завалами загинула людина