Вчені знайшли сліди епідемії коронавірусу, що спалахнула 20 тисяч років тому

Група вчених з Квінслендського технологічного університету (QUT), Університету Арізони, Каліфорнійського університету в Сан-Франциско та Університету Аделаїди з'ясували, що масштабна епідемія коронавірусної інфекції спалахнула серед жителів Східної Азії близько 20 тисяч років тому.

Про це йдеться у дослідженні, оприлюдненому на сайті QUT.

У межах дослідження науковці використовували дані проєкту "Тисяча геномів", який є найбільшим публічним каталогом загальної генетичної варіації людини, і вивчили зміни у людських генах, що кодують білки, які взаємодіють з коронавірусом SARS-CoV-2, що викликає COVID- 19. Вчені синтезували білки людини та SARS-CoV-2 і довели, що вони взаємодіють безпосередньо і вказують на консервативну природу механізму, який використовується коронавірусами для зараження клітин. Потім вони застосували еволюційний аналіз до набору даних геному людини, щоб довести, що предки жителів сучасних Китаю, Японії, Монголії, Кореї та Тайваню пережили епідемію коронавірусної хвороби, подібної до COVID-19.

"Сучасний геном людини містить еволюційну інформацію, що простежується на десятки тисяч років назад, подібно до того, як вивчення кілець дерева дає нам уявлення про умови, в яких воно росло", — каже співавтор дослідження, професор QUT Кирило Александров.

Читайте також: COVID у повітрі, пандемія ще два роки. Огляд нових досліджень про коронавірус

Зазначається, що це дослідження може допомогти зрозуміти, як геноми різних людських популяцій адаптувалися до вірусів, які визнали важливою рушійною силою людської еволюції.

"Ще одним важливим відгалуженням цього дослідження є здатність ідентифікувати віруси, які викликали епідемію в далекому минулому і можуть зробити це в майбутньому. Це, в принципі, дозволяє нам скласти список потенційно небезпечних вірусів, а потім розробити діагностику, вакцини та ліки на випадок їх повернення", — сказав Александров.

За даними вчених, за останні 20 років було зафіксовано три спалахи важких коронавірусних інфекцій: у 2002 році — SARS-Cov, що призводить до важкого гострого респіраторного синдрому, у 2012 році — MERS-CoV, що викликає близькосхідний респіраторний синдром та поточна пандемія SARS-CoV-2.

Що відомо

  • Науковці з університету Нікосії з'ясували, що пилок, зокрема, верби, може сприяти поширенню вірусу COVID-19.
  • Пацієнти, які перехворіли на COVID-19 можуть захворіти вдруге. Зокрема, це стосується тих, хто хворів на один із штамів коронавірусу.
  • Британські науковці дійшли до висновку, що втрата нюху та смаку через СOVID-19 може бути пов'язана зі зменшенням кількості сірої речовини у мозку.
  • Вчені з Техаського університету A&M виявили спосіб, який дозволяє знищувати вірус SARS-CoV-2 менш ніж за секунду.
  • Вчені встановили, що сонячне світло може інактивувати коронавірус за 10-20 хвилин, що у вісім разів швидше, ніж вважалося раніше.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!