Європейський Союз 20 травня додав до санкційних списків 21 особу та шість організацій, причетних до дестабілізаційних дій проти ЄС, його держав-членів та міжнародних партнерів.
Про це повідомляє пресслужба Ради ЄС.
Зазначається, що уперше ЄС розширив сферу дії санкцій: тепер під них можуть потрапити не лише люди й компанії, а й активи. Санкції також дозволяють призупиняти ліцензії та блокувати мовлення прокремлівських медіа, які дестабілізують ситуацію в країнах ЄС.
Хто потрапив до санкційного списку
- Віктор Медведчук — колишній український політик і бізнесмен, кум Путіна. Поширював проросійську пропаганду через медіа та платформу "Інша Україна".
- Артем Марчевський і Олег Волошин — соратники Медведчука, контролювали медіа для поширення кремлівських наративів.
- "Голос Європи" — медіа, що просувало проросійські наративи, фінансоване через структури Медведчука.
- Алік Хучбаров і Ілля Бочаров — співробітники ГРУ, причетні до діяльності, спрямованої на підрив демократичного політичного процесу в Естонії.
- Томас Репер (Німеччина) — блогер, поширював проросійські меседжі.
- Аліна Ліпп (Росія) — проросійська блогерка, поширювала дезінформацію.
- турецька медіакомпанія AFA Medya та її засновник Хюсейн Догру.
- Олена Колбаснікова, Юлія Прохорова, Ростислав Теслюк, Андрій Харківський — приватні особи, причетні до дестабілізації в країнах ЄС.
- Риболовецькі компанії Norebo JSC та Murman Sea Food — використовувались для шпигунства і диверсій на обʼєктах інфраструктури (наприклад, пошкодження підводних кабелів).
- Головний радіочастотний центр (ГРЧЦ) та його керівник Руслан Нестеренко — відповідальний за порушення роботи GPS у країнах Балтії.
- Віктор Луковенко — очолює "Африканську ініціативу", яка поширює дезінформацію в Африці.
- генеральний директор прес-групи International Africa Media Джастін Блез Тагух та Михайло Прудніков — відповідальні за антизахідну пропаганду в Африці.
- Сільвен Афуа — засновник забороненої у Франції організації "Ліга оборони чорношкірих африканців", яка поширювала заклики до ненависті.
- Stark Industries — вебхостинг, що підтримував інформаційні атаки, кібероперації та дестабілізацію. До санкційних списків потрапили його генеральний директор Юріє Некуліті та власник Іван Некуліті. Вони підтримували деструктивну діяльність у цифровому просторі.
Санкції передбачають замороження активів, заборону на в'їзд до ЄС та заборону громадянам і компаніям ЄС надавати підсанкційним особам кошти.
20 травня Рада ЄС запровадила санкції проти трьох російських підрозділів, що входять до складу Збройних сил Росії, і причетні до розробки та використання хімічної зброї на війні проти України.
Так, до санкційного списку потрапили: війська радіаційного, хімічного та біологічного захисту, 27-й науковий центр і 33-й Центральний науково-дослідний та випробувальний інститут Міноборони РФ.
Зазначається, що всі вони входять до складу російського війська. Таке рішення ухвалено на підставі звітів, оприлюднених Організацією із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ) у листопаді 2024 року та лютому 2025 року.
20 травня Рада ЄС затвердила 17-й пакет санкцій проти Росії. Як наголосила Верховна дипломатка ЄС Кая Каллас, цей раунд санкцій проти Росії є наймасштабнішим з початку війни РФ в Україні, разом з новими гібридними санкціями, санкціями, пов'язаними з правами людини, та санкціями, пов'язаними з хімічною зброєю.
Раніше Зеленський заявив що після 17-го пакета може бути новий пакет санкцій.
"Безумовно, якщо не буде припинення вогню з російської сторони, сильний європейський пакет буде й наступний", — сказав він.