Рада ЄС у вівторок, 20 травня, затвердила 17-й пакет санкцій проти Росії.
Про це повідомила очільниця європейської дипломатії Кая Каллас.
"ЄС схвалив свій 17-й пакет санкцій проти Росії, спрямований проти майже 200 кораблів тіньового флоту. Нові заходи також стосуються гібридних загроз і прав людини", — написала Каллас у Х.
Вона додала, що ЄС готує ще більше санкцій проти Росії.
"Чим довше Росія веде війну, тим жорсткішою буде наша відповідь", — заявила Каллас.
Посли Європейського Союзу у середу, 14 травня, схвалили 17-й пакет санкцій проти Росії. Остаточно ухвалити санкції мала Рада ЄС.
Що відомо про 17-й пакет санкцій ЄС проти Росії
Доповнено о 14:30: Як наголосила Верховна дипломатка ЄС Кая Каллас, цей раунд санкцій проти Росії є наймасштабнішим з початку війни РФ в Україні, разом з новими гібридними санкціями, санкціями, пов'язаними з правами людини, та санкціями, пов'язаними з хімічною зброєю.
"До цього 17-го пакету ми включили "Сургутнафтогаз" — російського нафтового гіганта, а також майже 200 суден тіньового флоту Росії", — заявила Каллас.
За її словами, поки Путін імітує зацікавленість у мирі, готуються нові санкції. Чим довше Росія продовжуватиме свою незаконну і жорстоку війну, тим жорсткішою буде відповідь.
До 17 пакету санкцій входять обмжеувальні заходи проти:
- Російського тіньового флоту
Як пояснили в ЄС, сьогодні Рада ухвалила найбільший за всю свою історію пакет заходів, спрямований проти тіньового флоту Путіна , подвоївши кількість суден, включених до списку тих, на які поширюється заборона на доступ до портів та заборона на надання широкого спектру послуг. Сьогодні було обмежувано 189 суден, що походять з третіх країн , в результаті чого загальна кількість визначених суден досягла 342. Ці судна є частиною “тіньового флоту” Росії та відповідають за транспортування російської нафти, практикуючи незаконну та високоризикову практику судноплавства або підтримуючи енергетичний сектор Росії. Обмежувальні заходи щодо тіньового флоту спрямовані на ліквідацію його операційної спроможності, тим самим зменшуючи доходи від нафти, які підтримують воєнну економіку Росії.
Крім того, ЄС запроваджує індивідуальні санкції (заморожування активів та заборону на надання коштів), спрямовані на екосистему тіньового флоту, а саме на суб'єктів, які сприяють функціонуванню тіньового флоту. Ці заходи стосуються судноплавних компаній, відповідальних за транспортування сирої нафти та нафтопродуктів морем та які займаються небезпечною практикою на морі під час транспортування російської нафти, включаючи суб'єкти з Об'єднаних Арабських Еміратів, Туреччини та Гонконгу. До списку також входить один важливий страховик російської нафтогазової галузі.
- Енергетичні санкції
Щоб ще більше обмежити джерела доходів Росії, ЄС також запроваджує обмежувальні заходи щодо "Сургутнефтегазу" , великої російської нафтової компанії , яка забезпечує значні доходи російському уряду, безпосередньо підживлюючи його військові зусилля. Також на біржі є важлива російська компанія з доставки нафти.
- Військово-промислового сектору
ЄС запроваджує санкції проти понад 45 російських компаній та фізичних осіб, які постачають російській армії безпілотники, зброю, боєприпаси, військову техніку, критично важливі компоненти та логістичну підтримку .
Повністю використовуючи посилену правову базу, прийняту в рамках 16 -го пакету, ЄС також поширює цільові показники на промислових суб'єктів, що сприяють розвитку , таких як російські та китайські організації, що постачають верстати російському військово-промисловому сектору.
ЄС також продовжує розглядати питання підтримки з боку третіх країн, додавши три китайські компанії, зокрема державні , білоруську та ізраїльську, які постачають критично важливі компоненти російським збройним силам, зокрема для виробництва безпілотників.
Рада також додала 31 нову організацію до списку тих, на яких поширюються суворіші експортні обмеження щодо товарів і технологій подвійного використання , через їхню підтримку військово-промислового комплексу Росії у її агресивній війні проти України. Деякі з цих організацій розташовані в третіх країнах (Сербія, Об'єднані Арабські Емірати, Туреччина, В'єтнам та Узбекистан) та були причетні до обходу експортних обмежень, зокрема щодо безпілотних літальних апаратів (БПЛА) або верстатів з числовим програмним керуванням.
ЄС також запровадив подальші обмеження на експорт товарів, що сприяють військовому та технологічному вдосконаленню Росії, розвитку її оборонного та безпекового сектору, розробці або виробництву її військових систем, включаючи хімічні прекурсори енергетичних матеріалів та запасні частини для верстатів.
- Окуповані території
Сьогоднішній перелік також спрямований проти розграбування культурної спадщини в Криму та незаконної експлуатації сільськогосподарського виробництва України.
"Із сьогоднішнім додаванням 75 нових переліків (17 осіб та 58 організацій) обмежувальні заходи ЄС щодо дій, що підривають або загрожують територіальній цілісності, суверенітету та незалежності України, тепер застосовуються до понад 2400 фізичних та юридичних осіб . Активи тих, кого сьогодні обрали, заморожені , а громадянам та компаніям ЄС заборонено надавати їм кошти. Фізичні особи також підлягають забороні на поїздки , що перешкоджає їм в'їжджати на територію держав-членів ЄС або перетинати її транзитом", — повідомляється на сайті Ради ЄС.
Санкції проти Росії після вторгнення в Україну
Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну у лютому 2022 року міжнародна спільнота запровадила безпрецедентні санкції проти Москви. Ці заходи спрямовані на ізоляцію Росії на світовій арені, підрив її економіки та змушення її припинити агресивні дії. Основні види санкцій:
- Економічні: обмеження торгівлі, заборона експорту та імпорту певних товарів, технологій та послуг;
- Фінансові: замороження активів російських банків та окремих осіб, обмеження доступу до міжнародної фінансової системи (SWIFT);
- Політичні: дипломатичні бойкоти, виключення з міжнародних організацій, обмеження дипломатичних відносин;
- Технологічні: обмеження доступу до високотехнологічних товарів та послуг, необхідних для розвитку російської промисловості та військового комплексу;
- Енергетичні: обмеження експорту енергоносіїв з Росії.
Станом на зараз Європейський Союз запровадив уже 17 санкційних пакетів проти Росії та її поплічників.
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у п’ятницю, 16 травня, на полях саміту Європейської політичної спільноти (ЄПС) в Албанії повідомила, що ЄС готує 18-й пакет санкцій проти Росії за її неспровоковане вторгнення в Україну.