Перейти до основного змісту

ЄС та Велика Британія погодили оборонний пакт, а також домовились співпрацювати в інших сферах

Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер та президент Європейської ради Антоніо Кошта перед самітом Велика Британія-ЄС у Ланкастер-Хаус в Лондоні, Велика Британія, 19 травня 2025 року. Getty Images/Carl Court

Євросоюз та Велика Британія погодили пакт щодо оборонно-безпекової співпраці. Це сталось напередодні першого спільного саміту після виходу Лондона зі складу блоку. Документ відкриває шлях для британських компаній до участі у великих оборонних контрактах ЄС.

Це Суспільному підтвердив один з європейських посадовців.

"Це перший офіційний саміт після виходу Сполученого Королівства з ЄС. Це свідчить про те, що ми вступили в нову главу в наших відносинах з Великою Британією — сусідом, союзником і глобальним партнером. Ми перегортаємо сторінку і рухаємося до нового стратегічного партнерства. І ми робимо це не просто на словах, а з конкретними результатами", — сказав він.

За його словами Брюссель і Лондон погодили пакт щодо оборонно-безпекової співпраці. Він формалізує співпрацю у таких сферах як протидія гібридним зловмисним діям, кібербезпека, захист критичної інфраструктури та безпека у морі.

Як пише Politico, серед іншого, ця домовленість відкриває можливість участі Лондона у спільних програмах закупівель ЄС. Проте щодо участі Великої Британії у програмі SAFE на 150 млрд євро ще потребуватимуть подальших переговорів.

Також ЄС і Сполучене Королівство погодили угоду, що закріплює вигідні права вилову риби для європейських суден у британських водах на 12 років – до 2038 року.

Окрім того, сторони домовились працювати над подальшими угодами у сфері енергетики, ввезення сільськогосподарської продукції, мобільності, міграції, клімату. Зокрема щодо енергетики, планується фактичне повернення Великої Британії до єдиного енергетичного ринку ЄС, із дотриманням європейських правил.

"Тепер ми продовжимо спільну роботу над досягненням взаємовигідних результатів у цих сферах", — додав співрозмовник Суспільного.

Напередодні посли країн-членів ЄС погодили створення кредитного фонду в розмірі 150 млрд євро, спрямованого на зміцнення оборони європейського континенту, відомого як SAFE (Security Action for Europe, "Дії з безпеки для Європи").

Що відомо про відносини ЄС та Великої Британії

31 грудня 2020 року набула чинності угода про торгівлю та співробітництво Європейського Союзу та Великої Британії після її виходу з ЄС і підписання угоди напередодні. Угода регулює, зокрема, перевезення особистих речей.

Brexit (Брекзіт) — політичний процес, заснований на результаті консультативного референдуму 23 червня 2016 року, коли 51,9% громадян, що проголосували, підтримали вихід Великої Британії з Європейського Союзу.

24 грудня після інтенсивних переговорів Європейська Комісія дійшла згоди з Великою Британією про умови майбутньої торгівельної співпраці з Європейським Союзом.

Топ дня
Вибір редакції