Верховна рада 14 травня в цілому ухвалила законопроєкт №9495 "Про охорону дитинства" щодо захисту прав примусово переміщених до Росії українських дітей.
Про це у Telegram повідомила нардепка від парламентської фракції "Європейська Солідарність" Ірина Геращенко.
За її словами, цю законодавчу ініціативу підтримало 270 народних обранців.
Геращенко пояснила, що ухваленим документом вперше запроваджується поняття "депортована дитина" та "примусово переміщена".
Вона додала, що законопроєкт вводить чітке юридичне визначення депортованих і переміщених дітей і зобов'язує уряд розробити механізм повернення, реінтеграції та адаптації таких дітей.
Рада ухвалила цю законодавчу ініціативу у першому читанні ще наприкінці листопада торік.
Крім цього парламент на засіданні 14 травня в цілому ухвалив законопроєкт, що забороняє усиновлювати дітей людям, засудженим за державну зраду і колабораціонізм.
17 квітня 2025 року український парламент у першому читанні підтримав законопроєкт №12385 щодо реалізації права дітей на отримання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій чи збройних конфліктів.
22 квітня комітет з питань правоохоронної діяльності рекомендував Верховній раді ухвалити в першому читанні законопроєкт №12170. Він передбачає відповідальність за депортацію та невиправдану затримку репатріації дитини у військових цілях представником іноземної держави.
Що відомо про викрадення Росією українських дітей
Уповноважена президента з прав дитини Дар'я Герасимчук раніше інформувала, що станом на кінець березня 2023 року українській владі точно відомо про понад 19,5 тисяч дітей вивезених з ТОТ до Росії, але їх складно точно підрахувати через окупацію.
5 квітня 2023 року 49 країн світу у спільній заяві засудили РФ за організацію засідання Радбезу стосовно нібито правових підстав викрадення українських дітей з тимчасово окупованих територій. Велика Британія заблокувала трансляцію виступу російської уповноваженої з прав дітей Львової-Бєлової на ресурсах ООН, закликавши її відповідати за свої дії перед судом в Гаазі.
В Офісі генпрокурора вказали, що єдиного прозорого алгоритму чи механізму, який дає можливість повертати депортованих до Росії українських дітей, на сьогодні немає.
17 березня 2023 року МКС видав ордер на арешт Путіна та Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей.