Перейти до основного змісту

В угоді про надра є перелік критичних рішень, які Україна та США мають приймати одноголосно — Мінекономіки

Ексклюзивно
Перша віцепрем'єрка — міністерка економіки України Юлія Свириденко та міністр економіки США Скотт Бессент після підписання угоди, Вашингтон, США, 30 квітня 2025 року. Мінекономіки України

До складу управителів інвестиційного фонду відбудови увійдуть 3 представники від України та 3 представники від США. Їх призначатимуть Агенція з питань підтримки державно-приватного партнерства при Міністерстві економіки України та американська корпорація Development Finance Corporation (DFC).

Про це Суспільному повідомили в Міністерстві економіки.

Частину своїх рішень фонд прийматиме більшістю голосів. Проте є перелік критичних рішень, які можливо прийняти лише консенсусом, тобто “за” мають проголосувати всі 6 членів ради керівників фонду. До таких критичних рішень входить, наприклад:

  • внесення змін до установчих документів;
  • інвестиційні рішення щодо понад 25% коштів, які доступні для інвестування;
  • матеріальні зміни до інвестиційних протоколів;
  • прийняття додаткових Обмежених партнерів;
  • прийняття рішень щодо того, чи діє контрагент за угодою про Ринкові права на купівлю видобутку критичних мінералів усупереч національним інтересам США або України;
  • ухвалення та внесення змін до положень про комітети, які функціонують всередині інвестиційного фонду.
“Якщо немає шести голосів “за”, то члени Керуючої ради мають шукати консенсусний варіант, який задовольнить усіх”, — додали у Мінекономіки.

Також всередині інвестиційного фонду функціонуватимуть 4 комітети: інвестиційний, адміністративний, аудиторський та комітет із пошуку проєктів. До їх складу входитимуть ті ж представники Керуючої ради Фонду.

“Для кожного комітету потрібно прийняти статут. Які питання він розглядає, яким чином, як їх вирішує тощо. І це теж має затвердити Керуюча рада Фонду. Тобто будуть перемовини по тому, як ця механіка працюватиме.” - пояснили у міністерстві.

Формально Фонд почне працювати з моменту коли США передасть Україні свою дипломатичну ноту — з 23 травня.

Що відомо про підписання угоди про надра

У ніч на 1 травня Україна та США підписали стратегічну угоду про створення Інвестиційного фонду відбудови та партнерство у сфері критичних корисних копалин й вона стосується 57 мінералів. Зокрема підписаний у Вашингтоні документ встановлює політичні параметри співпраці. Водночас чимало деталей будуть прописані у наступній, "технічній угоді".

Американський президент Дональд Трамп заявив, що підписання угоди про надра, "захистить" інвестиції США та фінансову допомогу, яку Вашингтон надає Києву. На його думку, угода "можливо" сприятиме припиненню війни РФ проти України. Держсекретар США Марко Рубіо також назвав угоду "кроком до припинення війни".

Президент Володимир Зеленський заявив, що угода про економічне партнерство між Україною та США, це "практичний результат" перемовин з Трампом у Ватикані.

8 травня Верховна рада ратифікувала угоду про надра між Україною та США.

Перед цим стало відомо, що парламентський комітет міжнародної політики повторно голосував за рішення про винесення ратифікації угоди про надра до ВР. До тексту рішення додали правку, в якій вказано, що "народні депутати не бачили текст двох технічних угод та не несуть за них відповідальність".

Дві технічні угоди стосуються створення інвестиційного фондущодо угоди про надра. Як пояснили у Мінекономіки України, для їхньої імплементації не потрібна ратифікація парламентом. Загалом у відомстві сподіваються, що фонд почне працювати вже найближчими тижнями.

12 травня президент Володимир Зеленський підписав закон про ратифікацію угоди про надра між урядом України та урядом США.

Топ дня
Вибір редакції