Перейти до основного змісту

Угода про надра не надає США першочергового права обирати своїх інвесторів — Мінекономіки

Ексклюзивно
Кар'єр для видобутку залізної руди у Кременчуцькому районі. Facebook

В угоді про корисні копалини, яку підписала Україна та США, єдиною перевагою для Вашингтону є першочергова проінформованість про потенційну можливість інвестувати кошти.

Про це Суспільному повідомили у Міністерстві економіки.

Це правило стосується інвестицій повʼязаних із критичними матеріалами, нафтою, газом, проєктами у сфері інфраструктури, які потребуватимуть зовнішніх інвестицій.

“Той, хто отримав ліцензію і хоче залучити інвестиції у проєкт, мають першочергово звернутися до фонду і спитати чи не бажає він вкласти кошти. Але опісля відразу можна запропонувати таку угоду, з тими ж умовами й іншим інвесторам. Тобто є лише зобов'язання вступити в перемовини із Фондом.” — пояснюють в Мінекономіки.

Покращувати умови для інших інвесторів можливо лише через 6 місяців після пропозиції, що надійшла до американо-українського фонду. Опісля піврічного терміну така зобовʼязаність у підприємства зникає.

Також це зобовʼязання стосується лише тих підприємств чи компаній, які потребують зовнішніх інвестицій. Якщо вони будуть розробляти родовища, чи інфраструктурні обʼєкти власним коштом — вони не зобовʼязані звертатись до Фонду.

Формально Фонд почне працювати з моменту коли США передасть Україні свою дипломатичну ноту — з 23 травня.

Що відомо про підписання угоди про надра

У ніч на 1 травня Україна та США підписали стратегічну угоду про створення Інвестиційного фонду відбудови та партнерство у сфері критичних корисних копалин й вона стосується 57 мінералів. Зокрема підписаний у Вашингтоні документ встановлює політичні параметри співпраці. Водночас чимало деталей будуть прописані у наступній, "технічній угоді".

Американський президент Дональд Трамп заявив, що підписання угоди про надра, "захистить" інвестиції США та фінансову допомогу, яку Вашингтон надає Києву. На його думку, угода "можливо" сприятиме припиненню війни РФ проти України. Держсекретар США Марко Рубіо також назвав угоду "кроком до припинення війни".

Президент Володимир Зеленський заявив, що угода про економічне партнерство між Україною та США, це "практичний результат" перемовин з Трампом у Ватикані.

8 травня Верховна рада ратифікувала угоду про надра між Україною та США.

Перед цим стало відомо, що парламентський комітет міжнародної політики повторно голосував за рішення про винесення ратифікації угоди про надра до ВР. До тексту рішення додали правку, в якій вказано, що "народні депутати не бачили текст двох технічних угод та не несуть за них відповідальність".

Дві технічні угоди стосуються створення інвестиційного фондущодо угоди про надра. Як пояснили у Мінекономіки України, для їхньої імплементації не потрібна ратифікація парламентом. Загалом у відомстві сподіваються, що фонд почне працювати вже найближчими тижнями.

12 травня президент Володимир Зеленський підписав закон про ратифікацію угоди про надра між урядом України та урядом США.

Топ дня
Вибір редакції