Лідери європейських країн виставили очільнику РФ Путіну ультиматум: припинення вогню до кінця дня 12 травня, або запровадження санкцій. Росія ігнорує цю вимогу та наполягає на переговорах з Україною "без умов" у Стамбулі 15 травня. Суспільне зібрало головні заяви про переговори та припинення вогню в Україні та світі.
10 травня, за підсумками зустрічі "коаліції охочих", США та країни Європи закликали Росію до 30-денного перемир’я з 12 травня у війні РФ проти України. У засіданні "коаліції охочих" взяли участь представники 35 країн, включно з Україною. Якщо РФ відмовиться від пропозиції — країни Європи розпочнуть запровадження нових санкцій проти Росії.
11 травня ввечері очільник Кремля Володимир Путін запропонував Україні 15 травня у Стамбулі відновити прямі переговори без жодних попередніх умов. Припинення вогню Путін у своїй промові не згадав.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що "Україна готова зустрічатись" з Росією у Туреччині.
"Чекатиму на Путіна в четвер у Туреччині. Особисто. Сподіваюсь, що росіяни цього разу не шукатимуть причин, чому вони не можуть", — повідомив президент.
Президент США Дональд Трамп закликав Україну взяти участь у переговорах з Росією у Туреччині та навіть припустив особисту присутність у Стамбулі під час переговорів Росії та України.
Ввечері 11 травня Зеленський заявив, що Україна все ще розраховує на припинення вогню з боку армії РФ з 12 травня. Він наголосив, що ЗСУ відповідатимуть "дзеркально" у разі його порушення.
Що країни-партнери України та РФ говорять про пропозицію про припинення вогню 12 травня
У Німеччині заявили, що Росія повинна відповісти на пропозицію про припинення вогню до кінця дня, 12 травня, або зіткнеться з санкціями.
“Німеччина очікує від Росії негайного перемир'я, а потім готовності до переговорів. Україна до цього готова. Тепер зрозуміло: Росія повинна зробити крок назустріч”, — заявив міністр закордонних справ ФРН Йоганн Вадефуль.
Президент Франції Еммануель Макрон теж повідомив, що Росія має час до вечора 12 травня аби прийняти пропозицію про безумовне припинення вогню на 30 днів. Інакше Франція буде застосовувати нові санкції проти Росії.
Міністри закордонних справ Франції, Німеччини, Італії, Польщі, Іспанії, Великої Британії та Високий представник ЄС після зустрічі в Лондоні 12 травня у спільній заяві наголосили, що необхідно спочатку припинити вогонь у російсько-українській війні та лише потім розпочинати переговори про завершення війни та встановлення миру.
Туреччина, на території якої Путін запропонував провести переговори, визнала важливість припинення вогню.
"Туреччина готова зробити все можливе, включаючи проведення переговорів, для забезпечення припинення вогню та тривалого миру", — повідомляв президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган після телефонної розмови з Путіним 11 травня.
12 травня глава МЗС Туреччини Хакан Фідан заявив, що Україна та Росія можуть оголосити про припинення вогню в Туреччині під час переговорів.
11 травня президент США Дональд Трамп повідомляв, що продовжить працювати з обома сторонами заради припинення війни РФ в Україні. Так він відреагував на рішення "коаліції охочих" щодо припинення вогню в російсько-українській війні 12 травня.
У Росії своєю чергою закликали Україну розпочати переговори у Туреччині "без жодних умов". Про це повідомляв речник Кремля Пєсков. На заяву уряду Німеччини щодо припинення вогню до кінця дня 12 травня чи санкції, Пєсков відповів, що "мовою ультиматумів з Росією не розмовляють".
Що країни-партнери України та РФ говорять про переговори у Туреччині 15 травня
Канцлер Німеччини Фрідріх Мерц назвав прямі переговори, запропоновані очільником Кремля Володимиром Путіним, "хорошим першим кроком", але заявив, що цього недостатньо. За його словами, перед реальним діалогом між Києвом та Москвою має "замовкнути зброя".
Мерц закликав російську владу погодитися на 30-денне перемир'я з Україною, яке підтримується Європою та США.
Президент Франції Еммануель Макрон теж коментував заяву Путіна про перемовини у Стамбулі 15 травня заявивши, що вона є "першим кроком, але недостатнім".
Спецпредставник президента США з питань України Кіт Келлог повідомив, що спершу має бути припинення вогню, а вже потім — мирні переговори. Таку позицію має президент США Трамп, за словами Келлога.
Сам Трамп повідомив, що Україна має негайно погодитись на переговори у Туреччині. За словами Трампа, зустріч у Стамбулі дасть можливість зрозуміти, чи можлива мирна угода між Україною та Росією. Він вважає, якщо потенційну угоду не укладуть, то, за словами Трампа, європейські лідери та Вашингтон знатимуть, "де все знаходиться, і зможуть діяти відповідно".
12 травня під час пресконференції у Білому Домі Дональд Трамп заявив, що зустріч між представниками України та Росії у Стамбулі буде "дуже важливою". За його словами, Путін "погодиться на 30-денне припинення вогню".
12 травня ввечері президент України Володимир Зеленський та президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган провели розмову щодо зустрічі 15 травня між Україною та Росією. Ердоган підтвердив необхідність припинення вогню для переговорів про завершення війни та встановлення миру.
Зеленський під час розмови з Ердоганом повідомив про необхідність забезпечення моніторингу припинення вогню.
Тим часом у РФ заявили, що Путін "не може" поїхати до Туреччини на зустріч 15 травня, адже "такі зустрічі необхідно організовувати на вищому рівні", а на це має піти нібито час. Також "Зеленського не запрошували у Туреччину". Росію на цій зустрічі мають представляти визначені переговорники — Юрій Ушаков та Кирило Дмітрієв.
Наразі невідомо чи президент України Володимир Зеленський прибуде особисто до Туреччини на зустріч з представниками Росії 15 травня.
За даними Генерального штабу ЗСУ 12 травня станом на 16:00 на фронті відбулось 69 бойових зіткнень. Росіяни намагаються атакувати по всіх напрямках фронту, серед них: Курський, Куп'янський, Покровський, Торецький, Оріхівський, Придніпровський тощо.