Перейти до основного змісту

Вже четвертий транш: ЄС надав Україні 1 млрд євро за рахунок заморожених активів Росії

Україна отримала від Європейського Союзу 1 мільярд євро у межах програми "Групи семи" (G7) ERAExtraordinary Revenue Acceleration.. Це вже четвертий такий транш від блоку, що забезпечений за рахунок прибутків від заморожених російських активів.

Про це йдеться у пресрелізі, якій опубліковано на сайті Єврокомісії.

"Загалом, макрофінансова допомога становить 18,1 млрд євро та являє собою внесок ЄС в ініціативу G7 щодо надзвичайних позик для прискорення зростання доходів (ERA), яка в сукупності має на меті надати Україні фінансову підтримку на суму приблизно 45 млрд євро", — йдеться у повідомленні.

Як повідомив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль, влада спрямує ці фінанси на покриття критично важливих видатків бюджету та зміцнення держави.

"Цей транш — частина справедливого та послідовного підходу: агресор має заплатити за руйнування, які він приніс на нашу землю", — підкреслив очільник уряду.

Він додав, що Київ очікує на "наступний крок" з боку партнерів — повної конфіскації російських активів і посилення санкцій проти Росії.

Заморожені активи РФ та ініціатива ERA від G7 та ЄС

З початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну закордоном виявили заморожені активи Банку Росії на майже 280 млрд євро — понад дві третини з них в Євросоюзі.

Бельгійська компанія Euroclear тримає близько 191 млрд євро, що належать російському Центробанку, яка у 2023 році заробила на них близько €4,4 млрд, пише Financial Times із посиланням на фінансовий звіт Euroclear.

У липні 2024 року лідери країн G7 та ЄС домовилися використати відсотки від заморожених російських активів для виділення Україні 50 мільярдів доларів. Проте США вимагають від ЄС чітких гарантій, що кредит для України можна буде повністю "погасити" активами в ЄС, оскільки спливає термін санкцій Євросоюзу проти Росії.

Згодом у Вашингтоні заявили, що не розблокують російські активи, допоки Москва не виплатить Києву репарації в повному обсязі.

У жовтні 2024-го лідери країн "Групи семи" (G7) погодили Україні кредит на 50 млрд доларів, який погашатимуть коштом прибутків від заморожених російських активів.

10 грудня торік США оголосили про виділення Україні позики у 20 млрд доларів, яка буде погашена коштом заморожених активів РФ, Євросоюз надасть до 35 млрд, Велика Британія виділить майже 3 млрд через механізм G7.

Топ дня
Вибір редакції