День пам'яті жертв Голокосту. Як Німеччина лікувала себе від антисемітизму

День пам'яті жертв Голокосту. Як Німеччина лікувала себе від антисемітизму

Ексклюзивно
День пам'яті жертв Голокосту. Як Німеччина лікувала себе від антисемітизму
Меморіал пам'яті жертв Голокосту у Берліні / фото АР

27 січня, в день визволення в’язнів табору смерті Аушвіц у 1945 році, у світі вшановують жертв Голокосту. В ефірі Українського радіо політолог-міжнародник Віктор Савенок розповів про те як у Німеччині, що визнана винною у Другій Світовій війні, згадують жертв Голокосту та виховують історичну пам’ять.

Як розповів експерт, тематика Голокосту і пам’яті у Німеччині набула значної ваги у середині 2010-х років. Це відбулося через зростання популістичних тенденцій та росту популярності серед інших партії “Альтернатива для Німеччини”.

“Як ми знаємо, деякі із представників цієї партії сповідують ідеологію, яка є дуже близькою до крайньоправої ідеології. Лідер Тюринзької регіональної організації цієї партії Бьорн Хьоке та колишній очільник осередку цієї партії у федеральній землі Бранденбург Андреас Кальбіц виступали з гаслами, які можна трактувати, як такі, що заперечують Голокост в цілому, заперечують цей жахливий злочин, провину тодішнього німецького режиму націонал-соціалістичної партії та провину тих, хто вчиняв ці злочини”, - зазначив Савенок.

За його словами, лідери цієї партії намагалися зменшити відчуття провини у німецького народу.

“Ми розуміємо, що це – дуже маніпулятивні тези і треба знаходити наратив, щоб боротися проти цих "конспірологічних теорій" і інших маніпуляцій, які пов’язані з Голокостом”, – наголосив він.

День пам'яті жертв Голокосту. Як Німеччина лікувала себе від антисемітизму
Меморіал у Німеччині. AP

Як Німеччина лікувала себе від антисемітизму

Експерт Савенок визначив два вектори країни у цьому напрямку.

“Перший вектор – це вектор офіційний, державний пов’язаний з національною пам’яттю. Тут все виглядає дуже добре. Вшанування жертв Голокосту розвивалось протягом років і певною мірою воно продовжує укріплюватись, і німецькі політики згадують жертв Голокосту. У випадку зі звичайними людьми, не треба забувати що німецьке населення має предків, які брали участь у Другій Світовій Війні, а подекуди і безпосередньо брали участь у тих жахливих подіях і злочинах, які пов’язані із Голокостом. У цьому випадку ситуація не є простою”, - пояснив він.

Результати опитування, яке робили 2019-го року в Німеччині, показало, що понад 72% жителів вважають, що їхні пращури не належать до тих, хто вчиняв злочини під час Другої світової війни в цілому, і під час Голокосту зокрема. І тільки 28% допускають, що їхні предки якимось чином були причетні до певних злочинів. А 35% навіть вважають, що їхні предки були жертвами злочинів нацистів.

Дуже часто, за словами експерта, у побутовому дискурсі при згадуванні жертв Голокосту, німці наводять приклади жертв бомбардування союзниками Дрездена, яке сталось в 1945 році, чи потоплення транспортів, які евакуювали німців з терену Східної Пруссії.

“Є намагання затьмарити злочини, які пов’язані з Голокостом. Однак, не слід применшувати державні офіційні заходи – продовжують збирати історичні документи, різноманітні факти, які пов’язані із цими злочинами. Дуже гарною практикою є те, що в деяких федеральних землях школярі зобов’язані відвідувати або місця ув’язнення, де перебували жертви Голокосту, або навіть концентраційні табори”, - зазначив Савенок.

Він наголосив, що це один із тих методів, які можуть бути дуже ефективними для поширення історичної правди та пам'яті про Голокост.

Читайте також

Вибір редакції

На початок