У Державному департаменті США прокоментували повідомлення про можливе скорочення фінансування НАТО з боку Вашингтона, зазначивши, що йдеться не про офіційні плани, а про витік службового меморандуму.
Про це заявила речниця Держдепу Теммі Брюс.
Водночас вона не дала прямої відповіді щодо того, чи дійсно Сполучені Штати можуть зменшити свій фінансовий внесок в Альянс.
"Мене непокоїть, коли я бачу слово “ліквідувати”. Я була присутня на саміті НАТО, де державний секретар США і президент підтвердили повну відданість нашій участі в Альянсі", — сказала Брюс.
Вона наголосила, що США підтримують посилення ролі НАТО, зокрема за рахунок збільшення оборонних витрат з боку інших країн-членів. За її словами, союзники повинні активізувати свої зобов’язання, аби НАТО змогло повноцінно виконувати свою місію — бути стримуючим чинником, а не лише реагувати на загрози:
"Коли ми думаємо про те, що історія про припинення фінансування НАТО не може бути далі від істини. Йдеться про те, щоб зробити НАТО сильнішою, зробити НАТО знову хорошим, насмілюсь сказати, великим.
Водночас, за її словами, можлива зміна фінасування з боку США не означає зміну зобов’язань:
"Дещо зміниться, але це не означає, що ми змінили наші зобов'язання щодо чогось, але це може виглядати інакше. Якщо інші країни об'єднуються і збільшують свої зобов'язання і внесок, то, можливо, американський внесок тоді зменшується, але НАТО стає сильнішим".
The Washington Post з посиланням на внутрішній документ, що опинився у розпорядженні редакції, повідомило, що в адміністрації Дональда Трампа запропонували радикально скоротити зовнішнє фінансування, зокрема й внески до міжнародних організацій, включаючи НАТО. Йдеться про проєкт бюджету, який передбачає зменшення фінансування Державного департаменту США майже на 48% — до 28,4 млрд доларів.
Згідно з документом, майже повністю припиняється фінансування таких структур, як ООН, НАТО, а також ще понад 20 міжнародних організацій. Лише деякі з них, зокрема МАГАТЕ та Міжнародна організація цивільної авіації, можуть отримати точкову підтримку.
Також пропонується повне згортання фінансування міжнародних миротворчих місій — з огляду на "недавні провали" в їхній роботі, без конкретизації прикладів. Водночас документ не є фінальним рішенням і потребує затвердження Конгресу США.