В Анкарі наразі проходять переговори щодо безпеки у Чорному морі, у яких беруть участь представники України, Великої Британії, Франції та Туреччини. Зокрема обговорюється присутність у чорноморських водах іноземних військових для гарантування безпеки.
Про це заявив президент Володимир Зеленський під час спільної пресконференції із генеральним секретарем НАТО Марком Рютте в Одесі 15 квітня.
Серед іншого глава держави вважає, що саме Туреччина може займати "серйозне місце" в майбутніх гарантіях безпеки у Чорному морі.
"Це не про припинення війни, на жаль. Це про те, що буде після припинення вогню. Частиною цих гарантій безпеки є контингент, присутність військових. Обговорюється зараз питання саме присутність цих військових в Чорному морі. І це дуже важливо для всіх — і для Одеси, для Миколаєва, для всіх наших міст, які розташовані на Чорному морі", — пояснив Зеленський.
15 квітня генсек НАТО Марк Рбтте прибув до Одеси. Це його перший візит до України після вступу на посаду очільника Альянсу.
У березні турецький президент Реджеп Ердоган заявляв, що Туреччина "робить внесок", аби не перетворити Чорне море у зону бойових дій.
Раніше президент США Дональд Трамп заявив, що США розглядають зняття частини санкцій з Росії в обмін на перемир’я у Чорному морі.
Росія, за результатами переговорів із США в Ер-Ріяді про припинення вогню по об'єктах інфраструктури, заявила, що пункти про безпеку у Чорному морі та відновлення російського експорту сільгосппродукції почнуть діяти після зняття санкцій з російських виробників та експортерів продовольства.
Водночас згідно із заявою Кремля, ембарго на удари по енергетиці начебто діє з 18 березня і має тривати 30 днів з можливістю продовження.
Президент України Володимир Зеленський відреагував на ці вимоги, зазначивши, що Путін відхилив пропозицію щодо повного тимчасового припинення вогню, на яку погодилася Україна. І тоді, наголосив Зеленський, Росія за це не отримала жодних санкцій. Український президент додав, що якщо РФ порушить домовленість щодо "тиші" в морі та припинення ударів по енергооб'єктах — санкційний тиск має посилитися.