Спецоперація «Френтік»: полтавка поділилась із музейниками світлинами 1944 року

Спецоперація «Френтік»: полтавка поділилась із музейниками світлинами 1944 року

Спецоперація «Френтік»: полтавка поділилась із музейниками світлинами 1944 року Суспільне Полтава

Зберігала майже 40 років, а нині поділилася із музеєм світлинами часів Другої світової полтавка Світлана Лозовська. Фотознімки радянсько-американської військової операції «Френтік» поповнять колекцію полтавського музею важкої бомбардувальної авіації. Їх зробили 1944, а згодом надіслали нашій землячці американські пілоти.

Полтава часів Другої світової, військова техніка, літаки та солдати. Цим світлинам майже 80 років. Їх зберігає полтавка Світлана Лозовська.

Світлана Лозовська. Власниця фотографійСуспільне Полтава

Світлана Лозовська. Власниця фотографій

«Звичайно, це архіви, це дуже цінні речі», ‒ каже власниця фотографій.

Ці фото були зроблені 1944-го у Полтаві під час радянсько-американської військової операції «Френтік». Їх полтавка отримала від пілотів, які брали у ній участь. Із ними познайомилася 40 років тому. Вона була перекладачкою, а солдати з Америки приїхали у Полтаву на річницю здійснення спецоперації.

Фото, які зберігає Світлана ЛозовськаСуспільне Полтава

Фото, які зберігає Світлана Лозовська

«І він, значить, каже: «Дайте адресу». Я дала адресу і забула. Минуло, мабуть, пів року, і я отримую з-за кордону пачку таку фотографій. Я відкриваю конверт і там написано: «Ці фото зберігались окремо кожна в архіві, і я висилаю їх вам». Я дивлюсь і не розумію, що це. Літаки, ангари, намети, люди. Рибці наші там», ‒ розповідає Світлана Лозовська.
Фото, які зберігає Світлана ЛозовськаСуспільне Полтава

Фото, які зберігає Світлана Лозовська

1944-го Світлані Євгенівні було 6 років. Каже, тоді у Полтаві американських військових бачила двічі.

«Ми ходили на річку купатися, а їх привозили на відпочинок, коли вони прилітали, тільки на протилежний берег. І вони там бігали, ґелґотіли по тому пляжу. Американці, оце я їх пам’ятаю», ‒ згадує Світлана Лозовська.
Фото, які зберігає Світлана ЛозовськаСуспільне Полтава

Фото, які зберігає Світлана Лозовська

Фотографіями 82-річна Світлана Лозовська вирішила поділитись із полтавським музеєм важкої бомбардувальної авіації. Тут – військова форма, зброя та документи часів спецоперації. Додадуть в експозицію і світлини Світлани Лозовської. Їх та спогади пілотів мають відсканувати.

Фото, які зберігає Світлана ЛозовськаСуспільне Полтава

Фото, які зберігає Світлана Лозовська

«Пані Світлана передала до музею велику кількість фотографій з приватної колекції, є переписки з американським працівником фотолабораторії, який робив світлини тогочасного побуту американців 1944-го та 1945-го років на аеродромі в Полтаві. І це великий обсяг роботи для науковців. Фотографії, які мають цінність, будуть представлені в експозиції музею, можливо, як окрема фотовиставка, або як доповнення тієї, що існує», ‒ каже співробітник музею Дмитро Кандиба.
Зал спецопераціі «Френтік» у музеї Важкої бомбардувальної авіації в ПолтавіСуспільне Полтава

Зал спецопераціі «Френтік» у музеї Важкої бомбардувальної авіації в Полтаві

Нагадаємо, операція «Френтік» – це кодова назва спільної радянсько-американської військової операції часів Другої світової війни. Її влаштувати із червня до вересня 1944-го. За планом американські бомбардувальники пересувалися за трикутником Англія – Італія – Полтава і мали завдавати масованих авіаударів по військових та промислових об’єктах Німеччини та її союзників. На Полтавщині американські військові базувалися на трьох аеродромах – у Пирятині, Миргороді та в обласному центрі.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди