Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь заявив, що з 1 січня 2025 року українська стане обов’язковою мовою зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО). Зараз мову при складанні іспиту для вступу до українських вишів можна обирати.
Про це він сказав в інтерв’ю "Радіо Свобода".
"Українська повинна бути обов’язковою для ЗНО", – заявив мовний омбудсман.
Він також зазначив, що зараз ЗНО потерпає від різноманітних атак.
"З одного боку, кажуть, що це дискримінує здобувачів освіти, вступників до українських університетів. З іншого боку, ЗНО не дає начебто об’єктивної картини знань і навичок випускників закладів освіти", – каже Кремінь.
Проте він переконаний, що зовнішнє незалежне оцінювання є одним із критеріїв і факторів боротьби з корупцією на рівні вступу до вишів. Кремінь також наголосив на необхідності утверджувати якість викладання та якість тестів самого ЗНО.
Читайте також: Обов'язкова українська у сфері обслуговування: кого стосуватимуться нововведення та як поскаржитися
"Щоб тести ЗНО мали, крім усього іншого, високу оцінку. Бо, скажімо, вимоги до сертифікатів рівня володіння державною мовою державними службовцями відповідають європейським стандартам і рекомендаціям. Хочеться, щоб і ЗНО відповідало аналогічним критеріям. І щоб вони були чіткими, зрозумілими і прозорими", – сказав чиновник.
Що відомо
- В Україні 19 січня завершилася реєстрація на пробне ЗНО. Кожен учасник може обрати лише один предмет. Сам тест відбудеться 10 квітня.
- За перший день реєстрації 1157 українців подали заяви для участі у пробному зовнішньому незалежному оцінюванні.
- Цього року через пандемію COVID-19 пробне ЗНО триватиме один день, тому очно складати можна тільки один предмет. Коштує це 246 гривень. Тестування з інших предметів можна безкоштовно пройти онлайн.
- 16 січня 2021 року набули чинності норми Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної", згідно з яким мовою обслуговування споживачів є державна мова.
- До Секретаріату Уповноваженого із захисту державної мови станом на 23 січня надійшло 195 скарг і звернень громадян щодо недотримання закону про мову.