Більше онлайн продажів і менше "ковід"-тестів. З чим Україна виходить із січневого локдауну

Більше онлайн продажів і менше "ковід"-тестів. З чим Україна виходить із січневого локдауну

Ексклюзивно
Більше онлайн продажів і менше "ковід"-тестів. З чим Україна виходить із січневого локдауну
. Фото ілюстративне: УНІАН

Згідно з офіційними заявами Міністерства охорони здоров'я, запроваджений з 8 по 24 січня локдаун сповільнив темпи поширення СOVID-19. Ситуацію із захворюваністю, на різке погіршення якої очікували після новорічних свят, за оцінками МОЗ, вдалося стабілізувати. Саме тому після 25 січня Україна повернеться до адаптивного карантину, під час якого непродовольчі магазини, кафе, ресторани й торгово-розважальні центри працюватимуть з обмеженнями "помаранчевої зони".

Які наслідки мав січневий локдаун, як він вплинув на економіку і чи змінився через обмеження рівень захворюваності на коронавірус — у матеріалі Суспільного.

Січневий локдаун в Україні розпочався із жартів та обговорень у соціальних мережах, які стосувалися однієї із заборон уряду на продаж непродовольчих товарів у магазинах. Від 8 січня придбати книжки, одяг чи посуд можна було тільки онлайн. У супермаркетах, які не припинили роботу під час локдауну, доступ до таких товарів був обмежений стрічками. Згідно зі щорічним звітом Payoneer’s Global Seller Index, у 2020 році Україна увійшла до топ-10 країн за найкращими прибутками від онлайн-продажів.

Більше онлайн продажів і менше "ковід"-тестів. Як Україна пережила січневий локдаун
з відкритих джерел

Як розповіли Суспільному в одному з онлайн-магазинів, з 8 по 24 січня продажі зросли майже на 50%. Замовлень за цей період було зроблено більше, ніж на 1 мільйон 200 тисяч гривень, хоча зазвичай, за словами керівниці пресслужби онлайн-магазину Лілії Овчинникової, після новорічних свят люди купують менше.

"Найпопулярнішими замовленнями були товари для дому, спорттовари й зоотовари. Також замовляли все з категорії дозвілля, картини за номерами, пряжі, книжки. Я думаю, що ми вийдемо на показник "гарячого грудня", де в нас було 3 мільйони замовлень перед святами, десь так буде і в січні. Звичайно, коли відкриють магазини, цей показник дещо знизиться, але я вважаю, що за рахунок такого дуже потужного початку січня ми вийдемо на показники грудня", - розповіла вона.

Більше онлайн продажів і менше "ковід"-тестів. З чим Україна виходить із січневого локдауну
Фото ілюстративне

Водночас як прогнозують у НБУ, на економіку зимовий локдаун суттєво не вплине. За словами заступника голови Нацбанку Дмитра Сологуба, втрати попередньо складуть 0,2 % ВВП, як і передбачали в грудні. Хоча, на думку керівника з політичних питань Київської школи економіки Павла Кухти, уряд не використав усіх наявних можливостей для підтримки підприємців під час локдауну.

"Зрозуміло, що такого серйозного удару по ринку праці, який був під час весняного, жорсткішого локдауну тривалістю у два з половиною місяці, не буде, але якийсь вплив все одно стався. У результаті я думаю, що втрати робочих місць ми побачимо і негативний ефект буде, адже не для всіх це зимові канікули", - вважає Кухта.

Згідно з офіційною статистикою, найбільше випадків COVID-19 під час локдауну зафіксували 15-го січня. Тоді коронавірус виявили у 8 тисяч 199 українців. Пік смертності у цей період припав на 21 січня, коли від наслідків COVID-19 померла 241 людина.

Читайте також: "Вірус не зник". Шмигаль сказав, що чекає на українців після локдауну

За словами керівника Центру економіки охорони здоров'я Київської школи економіки Павла Ковтонюка, говорити про ефективність чи неефективність локдауну некоректно, оскільки немає впевненості, що українська система тестування відображає реальну ситуацію із захворюваністю.

"Кількість тестів, яка проводиться, є настільки низькою, а коефіцієнт виявлення, тобто кількість позитивних тестів, тим часом є високим. Цей коефіцієнт демонструє наскільки правдиво тестування показує захворюваність. І цей показник зараз настільки високий, а він повинен бути максимально низьким, щоб ми могли оцінити реальну карту захворюваності. Але оцінюючи ретроспективні дані по смертності, які аналізує Національна служба здоров’я, ми бачимо, що в Україні в листопаді та принаймні майже до кінця грудня ріст зупинився, але не зменшився ріст поширення", — каже Ковтонюк.

Більше онлайн продажів і менше "ковід"-тестів. Як Україна пережила січневий локдаун
Фото ілюстративне: Getty Images

У МОЗ вважають, що саме завдяки січневому карантину кількість заражень коронавірусом в Україні зменшилась.

Генетик та доктор медичних наук Віктор Досенко погоджується, що зменшення кількості хворих і тестувань пов'язана з покращенням ситуації в Україні. Люди, на його думку, дійсно менше хворіють.

"Закиди про те, що зменшилась кількість тестувань — вони порожні. Нічого не зменшувалось — скільки людей приходило, скільки людей зверталося, стільки аналізів і робиться. Тому це говорить про те, що менше людей звертаються до сімейних лікарів, до приватних лабораторій, менше шпиталізуються і менше роблять тестів. Українці менше хворіють. Хто піде зараз просто так тестуватися? Коли це була новина, то всім було цікаво подивитися, чи в них є антитіла, а може він вже хворів і на цій хвилі інтересу була зроблена значно більша кількість тестувань. Зараз це вже нікому не цікаво, і люди без симптомів не йдуть тестуватися, чи вони вже перехворіли. Саме тому попит на аналізи знижується щодня", — вважає Досенко.

Проте, за його словами, більш об’єктивним критерієм покращення ситуації в Україні є співвідношення кількості тих, хто захворів і тих, хто одужав.

"Саме це говорить про інтенсивність інфекційної хвороби. Це надзвичайно важливий показник. І коли йде перегин в бік більшої кількості, що одужали — це об’єктивний факт. Це природний процес затухання цієї пандемії", — вважає доктор медичних наук.

Читайте також: Що буде заборонено та дозволено після 24 січня. Відповідає МОЗ
На початок