Українська й американська сторони ще визначаються щодо дати зустрічі стосовно угоди про корисні копалини.
Про це повідомило джерело Суспільного в Офісі президента.
"Для роботи над документом дійсно залучили юристів. Україна налаштована не конструктивну роботу й партнерські умови", — сказав співрозмовник.
Раніше міністр фінансів США Скотт Бессент заявив, що українська делегація приїде до США або наприкінці цього тижня, або на початку наступного, щоб обговорити угоду. Він додав, що українська сторона найняла адвоката і що угода "готова з нашого боку (з боку США, — ред.)".
Угода про корисні копалини
27 березня джерела Суспільного, ознайомлені із ходом перемовин щодо угоди, повідомили, що США надіслали Україні свою пропозицію детального документа про корисні копалини. За словами нашого співрозмовника у цьому драфті американська сторона зробила "кілька кроків назад" у порівнянні з рамковою угодою, яка була погоджена обома сторонами раніше.
Нардеп і заступник голови податкового комітету Верховної ради Ярослав Железняк отримав текст угоди зі своїх джерел та повідомив, що цей варіант, на його погляд, є невигідним для України.
За його словами, угода передбачає створення органу управління фонду з п’яти осіб, де троє представників США матимуть право вето. Пропозиція поширюється і на українську нафту та газ. Внеском Вашингтона у реалізацію угоди вважається допомога, надана Києву з 2022 року.
Раніше Трамп заявив, що президент України Володимир Зеленський хоче відмовитися від угоди щодо корисних копалин. Він пригрозив "проблемами" у разі відмови у підписанні документа.
28 березня Зеленський підтвердив отримання проєкту угоди та заявив, що Україна не визнаватиме боргом військову допомогу США, як у ній було запропоновано. Також він сказав, що угода зі США не буде підписана, якщо загрожуватиме вступу в ЄС. Згідно з оприлюдненим текстом проєкту угоди, яку опублікувало видання Bloomberg, компанії зі США отримають першочергове право на всі майбутні інвестиції у сфері природних ресурсів.
31 березня джерело Суспільного в ОПУ повідомило, що Україна та США провели першу тривалу розмову щодо драфту угоди про копалини, яку запропонувала американська сторона.
1 березня міністр закордонних справ Андрій Сибіга підтвердив, що Україна розпочала консультації щодо тексту угоди про корисні копалини.