Перейти до основного змісту
Сибіга: Україна розпочала консультації щодо тексту угоди про копалини

Сибіга: Україна розпочала консультації щодо тексту угоди про копалини

Сибіга
Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга бере участь у медіа-конференції під час зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі, у вівторок, 3 грудня 2024 р. AP/Virginia Mayo

Україна розпочала консультації щодо тексту угоди про корисні копалини, яку запропонувала американська сторона.

Про це на пресконференції з міністром закордонних справ Литви у Києві заявив міністр закордонних справ Андрій Сибіга у відповідь на запитання кореспондентки Суспільного.

"Україна готова була підписати раніше напрацьовану рамкову угоду. Зараз ми отримали пропозицію на розвиток і відповідно новий текст угоди. У нас є законодавство щодо опрацювання такого типу документів. Відповідно були зроблено необхідне для початку проходження внутрішньодержавних необхідних процедур", — сказав міністр.

Сибіга підтвердив, що Україна розпочала консультації щодо тексту угоди про корисні копалини.

"Вже відбувся один раунд цих консультацій. Українська сторона налаштована на укладенні документа, який відповідав би національним інтересам як США, так і України. Ми вважаємо, що текст угоди, який передбачатиме присутність великого американського бізнесу в Україні — внесок у безпекову інфраструктуру країни", — сказав він.

31 березня джерело Суспільного в ОПУ повідомило, що Україна та США провели першу тривалу розмову щодо драфту угоди про копалини, яку запропонувала американська сторона.

Раніше Трамп заявив, що президент України Володимир Зеленський хоче відмовитися від угоди щодо корисних копалин. Він пригрозив "проблемами" у разі відмови у підписанні документа.

Напередодні Зеленський підтвердив отримання проєкту угоди та заявив, що Україна не визнаватиме боргом військову допомогу США, як у ній було запропоновано. Також він сказав, що угода зі США не буде підписана, якщо загрожуватиме вступу в ЄС. Згідно з оприлюдненим текстом проєкту угоди, яку опублікувало видання Bloomberg, компанії зі США отримають першочергове право на всі майбутні інвестиції у сфері природних ресурсів.

Угода про корисні копалини

27 березня джерела Суспільного, ознайомлені із ходом перемовин щодо угоди, повідомили, що США надіслали Україні свою пропозицію детального документа про корисні копалини. За словами нашого співрозмовника у цьому драфті американська сторона зробила "кілька кроків назад" у порівнянні з рамковою угодою, яка була погоджена обома сторонами раніше.

Нардеп і заступник голови податкового комітету Верховної ради Ярослав Железняк отримав текст угоди зі своїх джерел та повідомив, що цей варіант, на його погляд, є невигідним для України.

За його словами, угода передбачає створення органу управління фонду з п’яти осіб, де троє представників США матимуть право вето. Пропозиція поширюється і на українську нафту та газ. Внеском Вашингтона у реалізацію угоди вважається допомога, надана Києву з 2022 року.

Топ дня
Вибір редакції
На початок