Перейти до основного змісту
Білий дім вивчає вартість поглинання Гренландії — WP

Білий дім вивчає вартість поглинання Гренландії — WP

Білий дім вивчає вартість поглинання Гренландії
Місцеві жителі гуляють поселенням Атту, муніципалітет Кекерталік, Гренландія, 1 липня 2024 року. REUTERS/Ritzau Scanpix/Ida Marie Odgaard

Білий дім готує оцінку того, скільки коштуватиме федеральному уряду США контроль над Гренландією.

Про це пише видання The Washington Post з посиланням на три поінформовані джерела.

Зазначається, що це найбільш конкретна спроба перетворити бажання президента США Дональда Трампа придбати данський острів на дієву політику.

За даними джерел, чиновники Білого дому в останні тижні намагаються визначити фінансові наслідки приєднання Гренландії до США, включно з вартістю надання державних послуг для її 58 000 жителів.

Співробітники бюджетного управління Білого дому намагаються зрозуміти потенційні витрати на утримання Гренландії у разі її придбання, кажуть два джерела. Також в адміністрації намагаються оцінити, який дохід казначейство США могло би отримати від природних ресурсів Гренландії.

Один із варіантів, що розглядається, полягає в тому, щоб запропонувати уряду Гренландії вигіднішу угоду, ніж данці, які наразі субсидують послуги на острові в розмірі близько 600 мільйонів доларів щороку.

За словами одного з чиновників, йдеться про те, щоб ми заплатити набагато більше, ніж Данія.

Високопоставлений чиновник Білого дому заявив, що адміністрація наразі аналізує приблизну вартість придбання Гренландії, в тому числі враховуючи вартість надання державних послуг її громадянам. Чиновники з питань бюджету все ще працюють над тим, щоб визначити, якою може бути ця вартість, сказав чиновник Білого дому.

“Існує дискусія про те, якими будуть витрати і вигоди для Сполучених Штатів Америки, якщо ми придбаємо Гренландію, — сказав чиновник. — У що нам обійдеться утримання Гренландії як території Сполучених Штатів?”.

Урядовець додав, що аналіз витрат базується на тому, “якщо гренландці проголосують і підтримають це”.

“Якщо ми придбаємо її, то скільки нам коштуватиме піклування про цих людей в рамках нашої арктичної парасольки?” — сказав чиновник.

Чиновник, знайомий з мисленням Трампа, відзначив, що з потенційних придбань, про які говорив Трамп, включаючи Канаду і Панамський канал, “він розглядає Гренландію як найпростішу”.

Водночас питання Гренландії не на першому місці в списку питань національної безпеки, попередив чиновник Білого дому, описавши придбання Гренландії як “бонусну гру”, яка відбудеться після завершення війни РФ в Україні, забезпечення миру в Ізраїлі та Газі та стримування Ірану.

Аналіз витрат проводиться для директора Управління та бюджету Рассела Воута співробітниками Відділу міжнародних справ цього офісу.

Адміністрація Трампа частково сподівається переконати громадськість США в тому, що федеральний уряд відшкодує витрати в Гренландії за рахунок роялті та податків, сплачених за комерційну діяльність, пише видання.

Інше джерело з посиланням на приватні розмови з представниками адміністрації повідомило, що Білий дім шукає способи зробити Гренландію більш привабливою для входження до складу Сполучених Штатів.

Але точна потенційна економічна вигода від мінеральних ресурсів Гренландії наразі не зрозуміла. Видобуток корисних копалин може бути непередбачуваним, а сувора погода на території країни додає труднощів. Уряд Гренландії також відхилив деякі попередні проєкти з видобутку корисних копалин.

Заяви Трампа щодо Гренландії

Наприкінці 2024 року Трамп сказав, що контроль над островом є "абсолютною необхідністю" для США – для національної безпеки і свободи в усьому світі. У відповідь на ці слова, прем’єр-міністр Ґренландії Муте Егеде заявив, що острів не продається.

Водночас Егеде виступає за незалежність Ґренландії від Данії. Він нещодавно звинуватив Данію в геноциді через скандал із примусовою стерилізацією жінок у 1960−70-х роках. У своєму новорічному зверненні Егеде знову закликав до незалежності острова та зняття "кайданів колоніальної ери".

7 січня Трамп на пресконференції не став обіцяти, що уникатиме військових чи економічних методів примусу для встановлення контролю над Ґренландією та Панамським каналом. У своїй соцмережі Truth Social Трамп також написав, що угода про приєднання Гренландії до Сполучених Штатів має відбутися, та закликав зробити цей найбільший острів у світі "знов великим".

Гренландія – це найбільший острів у світі та автономна територія Данії з великими запасами корисних копалин і нафти, а також стратегічними обʼєктами, зокрема американськими.

Топ дня
Вибір редакції
На початок