Ціна за доставку як половина вартості газу: чому? З’ясовували на прикладі жительки Семенівки

Ціна за доставку як половина вартості газу: чому? З’ясовували на прикладі жительки Семенівки

Ціна за доставку як половина вартості газу: чому? З’ясовували на прикладі жительки Семенівки Суспільне Чернігів

15 гривень 50 копійок за куб газу платить з нового року жителька Семенівки Марія Єрошова. У січні в платіжці за розподіл газу їй нарахували 51 гривню. На рік вона витрачає 120-140 кубів газу. Користується плитою і зрідка конвектором для опалення у найхолодніші місяці. В інший час опалює хату дровами – економить. Мінімальний обсяг спожитого газу, на який нараховується оплата за його доставку для таких будинків, як у Марії, – 314 кубів. Відтак, тепер жінка платитиме до 1000 гривень за сам газ, за його доставку – 600.

Сергій Єрошов, племінник власниці будинку, зараз він доглядає за хатою. 75-річну Марію Єршову забрав до себе через морози.

Сергій Єрошов доглядає за хатою своєї 75-річної тітки.Суспільне Чернігів

Сергій Єрошов доглядає за хатою своєї 75-річної тітки.

Будинок збудували у 1945-му. Опалення тут комбіноване, топлять здебільшого дровами, щоб зекономити. У кімнаті є газовий конвектор, але його вмикають нечасто, більше газу споживає плита. Зараз у мороз в хаті взагалі ніхто не живе.

У платіжках за минулий рік доставка газу складала 10 гривень на місяць. За січень цього року господині нарахували 50 гривень 80 копійок. Так за рік, якщо ціна на газ не зміниться, власниця будинку платитиме тисячу гривень за сам газ, і 600 за його доставку, порахував Сергій Єрошов.

«Незважаючи на те, що на рік використовується десь 120-140 кубів газу, пенсіонеру треба сплатити на рік 600 гривень лише за доставку газу, хоча він не використовує стільки газу».

Жінка сплачує за доставку 314 кубів газу, замість 120, через те, що НКРЄКП встановив мінімальну замовлену потужність споживання газу. Для споживача, який має газову плиту та газове опалення, це і є 314 метрів кубічних.

Замовлена потужність – це той обсяг газу, який оператор ГРМ гарантовано доставить споживачу. Навіть якщо у цей момент споживач не використовує газ, але оператор ГРМ тримає систему під тиском і забезпечує для споживача саме той обсяг і ту потужність, щоб він будь-якої миті міг увімкнути зареєстрований у нього газовий прилад і користуватися ним, пояснила начальниця управління зовнішніх комунікацій «Чернігівгазу» Ольга Конопацька-Плєхова.

Торік норма мінімальної замовленої потужності поширювалась на споживачів, які користувались газом менше 9 місяців. З 1 січня 2021 року ця норма також поширюється і на споживачів, які користуються газом мінімально.

Споживачі АТ «Чернігівгаз» платять за доставку – гривню 94 копійок. НКРЕКП наразі розглядає зниження тарифів на транспортування газу для 14 компаній, які постачають газ. «Чернігівгаз» до цього переліку не увійшов, бо без ПДВ тариф у «Чернігівгазу» 1,62 грн.

За словами Ольги Конопацької-Плехової, якщо жінка хоче платити менше за доставку газу – єдиний вихід – звернутись до газової служби і відрізати конвектор. Щоб потім його знову під'єднати, треба буде робити проєкт і платити за підключення.

Суспільне надіслало запит до НКРЕКП стосовно того, як вираховується мінімальна замовлена потужність для різних груп споживачів і чому не враховується площа будинку, яка опалюється. Поки що відповіді не надійшло.

Читайте також:

"Без опалення у мороз у -20: у чернігівському гуртожитку без опалення з осені мешканці 4-х квартир"

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди